Hardal Nasıl Saklanır?

Tohumları baharat olarak da kullanılmakta olan Hardal turpgiller ailesine ait bir bitki türü olmaktadır ve beyaz siyah kırmızı gibi Farklı renkleri bulunabilir..

Tohumları baharat olarak da kullanılmakta olan Hardal turpgiller ailesine ait bir bitki türü olmaktadır ve beyaz siyah kırmızı gibi Farklı renkleri bulunabilir. Tohumları Buruk bir tadı ve lezzete sahip olan bu tohumların eğitime işleminden sonra baharat olarak kullanılması çok eski dönemlerden beri yapılmaktadır.

Günümüzde Hardal daha çok söz şeklinde tüketilmektedir ve bu sosların içerisine hardal tohumu tozu zerdeçal sirke gibi birtakım baharatlar girerek Daha lezzetli Hale getirilmektedir.Özellikle kırmızı etle beraber çok uyum içerisinde olan bu sosun tüketildiği alan sadece et değildir Aynı zamanda salatalarda da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Hardal nasıl saklanır?

Hardal mutlaka serin ortamlarda saklanması gereken bir bu arada türüdür ve mutlaka buzdolabına saklayabileceğiniz gibi sıcaklığı 20 derece geçmediysen tüm ortamlarda saklayabileceğiniz bilmenizde büyük fayda vardır . Sıcaklık yüksek olursa eğer hardalın yapısının bozulma ihtimali çok fazla olacaktır.

Diğer birçok besinin de olduğu gibi güneş ışığının korunması gerekiyor Hardal satın alırken de sosların bunu sağlayacak şekilde opak ambalajları içerisinde olduğunu görürsünüz. Fakat  evde yapılan Hardal sosları genelde cam kavanoz içerisinde muhafaza edileceği için bu cam kavanozlar Güneş ışınlarını alabilir bu nedenlerden dolayı bu karanlık ve hoş bir ortamda saklamanız hardalın daha uzun süre muhafaza edilebilmesi için önemlidir.

hardal uzun süre dayanması için sirke ve sıvı yağ kullanmanızda önemli olacaktır bunun için İçerisinde bulunduğu kabın üzerine Harun’un tamamen örtecek şekilde sıvıyağda ya da sirke ilave edebilirsiniz hava almasını engelleyecektir.

Hardalın üstüne sirke ve sıvı yağ eklemek hardalın sürekli kullanımı için zorluk ortaya çıkartabilir böyle bir problem ve karşılaştığınız zaman hardalın üzerine yuvarlak kesilmiş limon dilimleriyle kapatabilme ihtimaliniz de bulunuyor.

Aynı etkiyi gösterecektir ve bu durumda Kavanozdaki Hardal tüketilmeden önce üzerindeki limonları rahatlıkla kaldırarak tekrar Hardal kullanabilirsiniz. Vardallar tüketilmeden önce mutlaka su ilave edilebilir ek yumuşatabilir ve bu şekilde kullanılır. Buzdolabında ömrü bir yol olan Hardal buzdolabı dışında Uygun muhafaza koşulları altında yaklaşık 6 ay kadar dayanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap