Hangi Sebzeler Dondurucuda Saklanır?

hangi-sebzeler-dondurucuda-saklanir-16595

Hangi Sebzeler Dondurucuda Saklanır? Dondurucular yaklaşık 20 yıldır kullanılıyor ve insan hayatında oldukça önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Mevsiminde yetiş..

Hangi Sebzeler Dondurucuda Saklanır?

Dondurucular yaklaşık 20 yıldır kullanılıyor ve insan hayatında oldukça önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

Mevsiminde yetişen sebze deli zamanı geçtikten sonra taze halde bulabilmek için son derece kullanışlı olan dondurucular günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler.

Bugün pazarda gördüğünüz bütün meyve ve sebzelerin tamamını dondurucuya koyabilirsiniz. Bununla birlikte bazı Sebzeler daha farklı yöntemlerle saklanmalıdır.

Dondurucuya sebzelerinizi koyarken dikkat edilmesi gereken noktaların başında hangi yöntemi izleyeceğinize karar vermek gelir.

Yönteminizi belirledikten sonra ona göre bir hazırlık gerçekleştirirsiniz ve ardından uygulamaya geçer.

Bu yöntemlerin başında gelen en basit uygulama şekli sebzeleri şoklama yöntemi ile saklamaktır. Kızartmasının yaptığınız sebzelerinizi dondurucuda saklayamazsın.

Şoklama yöntemi içerisinde kızartma yağ kokusunu dondurucu içerisinde diğer gıdalara sindireceği için uygulanmaması gereken bir yöntemdir.

Elimizden geldiğince kızartmış olduğunuz sebzeleri dondurucuda saklamayın. Özlediğiniz sebzeleri de şoklama yöntemi gerçekleştirmek için dondurucuya kaldırırken kabuklarından ayıkladığını da emin olun.

Donmuş sebzelerin kabuklarını kopar almayacağınız için bu işlemi öncesinde gerçekleştirmeniz daha büyük avantaj sağlar. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise çiğ sebzeleri nasıl sakladığınızdır.

Dondurucudaki sebzeleri saklarken sebzeleri sirkeli su ile yıkarsanız su çözüldükten sonra dondurucuya daha rahat koyabilirsin.

Kavurarak saklamak isterseniz de sebzeler soğuduktan sonra dondurucuya hemen koyulması gerekir vakit kaybetmemiş sıkıntı yaratabilir.

Dondurucuya koyacağınız sebzelerin en bilinenleri fasulye sivri biber domatestir. Bu sebzeleri saklarken kesinlikle kavurma yöntemini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Kavurma işlemi gerçekleştirmiş olduğumuz Yeşil fasulyeyi dondurucuda ortalama 6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Baklada yine kavrularak saklanan sebzeler arasındadır ve ortalama 3 ay kadar saklanabilir.

Kuşkonmazın hem kavurarak hem de şoklayarak dondurucuda saklayabilirsiniz ortalama muhafaza etme süresi 4 ay kadardır.

Beyaz lahana ve brüksel lahanası da şoklayarak muhafaza edeceğiniz sebzeler arasında yer alır bilinmesi gereken önemli nokta lahananın kullanım ömrü sadece 3 ay ile sınırlı olurken brüksel lahanası ortalama 8 ay kadar tazeliğini koruyabilir.

Ispanak ve bamyada şoklama yapılarak saklanan sebzeler arasında yer almaktadır ortalama kullanım ömürleri 4 ay civarındadır.

Belirtilmiş sürelerin üzerine sıkıldığı zaman sebzelerin yapısında bozulma ortaya çıkacaktır Bu nedenle söylenen süreler içerisinde tüketmeye önem verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap