Hangi Bankalar Konut Kredisi Verir 2022?

Hangi Bankalar Konut Kredisi Verir 2022? Uzun zamandır ev sahibi olma hayalleri kuran insanlar yüksek banka kredi oranlarından dolayı bu hayallerini gerçekleştiremiyorlardır. Şimdi ise bankalar konut kredilerini %0.74 oranına kadar düşürdü. Bu da ev sahibi olmak isteyen insanların yüzünü güldürdü. Şimdi ise ev sahibi olmak isteyenler %0.74 konut kredisi veren bankalar hangileri onu araştırıyor. Çünkü her banka oranları bu kadar düşürmedi her banka farklı bir kredi oranı belirledi.

Dünya çapında etkisini gösteren korona virüs salgını ekonomiyi de etkiledi. Bankalar ise virüsün ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak için kredi oranlarını aşağıya çekti. 0.74 ev kredisi veren bankalar sayesinde şimdi birçok kişi ev sahibi olabilecek. Fakat bu oranda kredi çekebilmek için bankalar bazı şartlar öne sürdü. Bu şartları taşımayan kişiler istedikleri krediye sahip olamayacaklar. Bu şartları bilerek hazırlıklı olabilirsiniz.

0.74 Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

0.74 Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Şartlardan önce ilk olarak 0.74 konut kredisi veren bankalar hangileri onu öğrenmekte fayda var. Kredi oranlarının az olması faizin de az olacağı anlamına gelir. Bu sayede daha yüksek rakamlar ödemekten kurtulmuş olursunuz. Bu sebeple kredi oranları 0.74 olan bankaları seçmek sizin için en doğrusudur. Bu kredi oranını veren ilk banka ise Ziraat Bankası’dır. Bu bankadan sonra ise Vakıfbank, Halkbank bankaları 0.74 oranında kredi veriyor.

Bunların yanı sıra ise kamu katılım bankaları da ekleniyor. Bunlar ise Ziraat katılım Bankasıdır. Bu bankalara başvurarak 0.74 konut kredisi alabilirsiniz. Başvuru için istenen evraklar ve şartları taşıdığınız takdirde bu krediyi alabilirsiniz.

0.74 Konut Kredisi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

0.74 konut kredisi veren bankalar yeni yapılan konutlar ve ikinci el konutlar için 0.74 kredi oranı veriyor. Bu 0.74 konut kredi şartları nelerdir diye merak eden kişiler için bu şartlar şu şekildedir. Öncelikle alacağınız evin tapusunun devri 2022 yılından önce devrenin yapılmış olması gereklidir. Tapu satış ve tescil işlemleri 2022 yılını gösteriyorsa kredi şartını taşımış olursunuz fakat 2022 yılından sonrayı kapsıyorsanız maalesef kredi şartını taşımıyorsunuz. Yine de ev sahibi olmak istiyorsanız özel bankaların kampanyalarını bakabilir. Onlarında faiz oranlarını göz atabilir. Bir diğer şart ise kredi tutarı ile ilgilidir.

Eğer Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden ev satın almak istiyorsanız size verilebilecek kredi tutarı en fazla 750.000 TL olabilir. Diğer kentler için ise üst limit 500.000 TL’dir. Yani ekspertiz değerinin %90’ından fazla krediyi alamıyorsunuz. Ekspertiz değeri belirlendikten sonra size bir kredi tutarı belirlenir. En yüksek kredi tutarını almak istediğiniz de bu tutar ile sizin resmi gelirinizin dengeli olması gerekiyor. Aylık ödemeniz gereken kredi tutarından en az 2 kat gelir beyan etmeniz gerekir. Bu sayede krediyi ödeyebilecek durumda olduğunuz kabul edilir.

Bazı bankalar ise 1.5 kat geliri de kabul eder. Geliriz ve kredi tutarınız için bir ödeme planı oluşturulur. Eğer ödeme planındaki taksitler ile sizin geliriniz uygun düşmezse ise daha düşük krediler verilebilir. Bankanın size teklif ettiği kredi tutarını beğenmezseniz yeni kredi tutarı üzerinden işlemleri sorgulatabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise kredi notudur. Bankalar genellikle kredi notlarının yüksek olmasını ister en azından 1200 ya da daha fazla kredi puanına sahip olmanız bankalardan kredi alabileceğiniz anlamına gelir. Kredi notunuz 1900’ ne kadar yakınsa o kadar olumlu sonuç alırsınız. Eğer başka bir bankadan farklı bir krediniz varsa bankaya borç ödüyorsanız banka sizden borcunuzu kapatmanızı talep edebilir.

0.74 Konut Kredisi İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

0.74 Konut Kredisi İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

0.74 konut kredisi için istenilen evraklar içinde istenilecek ilk evrak gelir durumunuzu gösteren belgedir. Bu gelir belgeniz ile konut kredisi başvurusunu yapmalısınız. Maaş bordrosu, emeklilik hesap cüzdanı, çiftçilerin resmi gelirini gösteren belge, kira sözleşmesi, vergi beyannamesi ve işletme hesap özeti defteri, örnek gelir belgeleri de istenilecek belgeler arasında yerini alır. Bu belgelerden hangisine sahipseniz onu kredi başvurusunda teslim etmeniz gerekir. Diğer istenilen evrak ise konut kredisi için başvuru yaptığınız evin tapu fotokopisidir.

Satıcıdan alacağınız bu tapuyu başvuruyu yaptığınız bankaya teslim etmeniz gerekir. Dilerseniz de mail veya sanal ortamlardan da gönderimini yapabilirsiniz. Fakat gönderim yaparken tapu fotokopilerinin net olmasını özen gösterin.  Özellikle ada numarası, pafta, parsel, kat, blok, daire numarası net bir şekilde okunabilmelidir. Bunların yanı sıra banka tarafından farklı evraklar istenebilir. Mesela adınıza kayıtlı bir gayrimenkullerin tapu fotokopisi banka tarafından istenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap