Handan İsminin Anlamı

Handan İsmi

Handan İsminin Anlamı Farsça kökenli bir kelime olan Handan isminin anlamı güler yüzlü, sevimli, talih ve anı-hatıra olarak sözlükte yerini alır. Anne baba adayları doğacak çocuklarına isim verirken Kuran’da geçip geçmediğini bilmek istiyor. Bu nedenle araştırma yapıyorlar. Handan ismi Kuran’da geçmiyor ancak sözlükte yer alan anlamı sebebiyle doğacak kız çocuklarına en sık verilen isimlerin başında geliyor.

Handan isminin TDK deki anlamı şen, neşeli olarak biliniyor. Genel Türkçe lügatında da gülen, şen, neşeli anlamı içeriyor. Yerel Türkçe anlamı ise bu anlamlardan farklı olarak çok evvelden beri, babası belli olmayan çocuk şeklinde ifade ediliyor. Handan ismi kız çocuklarına verilen isimlerden biridir.

Handan isminin analizi yapılacak olursa 6 harfli bir kelimedir ve içerisinde 2 tane ünlü olarak A harfi yer alır. Bu nedenle adına Handan ismi verilen kız çocukları çok neşeli olması ile bilinir. Harf analizinde H harfi sakin ve durağan, içerisinde yer alan 2 tane A harfi atılgan ve enerjik, ismin içerisinde bulunan 2 tane N harfi sağduyulu kişilik yapısını ifade eder. Handan isminin anlamı bakımından son olarak Handan isminde yer alan D harfi ise kız çocuklarına üstün güçlü ve hırslı bir özellik kazandırıyor.

Handan İsminin Anlamı
Handan İsminin Anlamı

Handan isminin anlamı numerolojik olarak ifade edilirse ismin harflerine karşılık gelen rakamların toplamı 51 olarak biliniyor. Handan ismi içerisindeki 2 tane A harfi ile oldukça neşeli ve şen şakrak bir kişiliği adı verilen çocuğa yansıtıyor. Handan isminin olumlu yönleri arasında arkadaş canlısı, yaratıcı, yumuşak, sevecen, tatlı dilli ve iyimser gibi bir sürü olumlu özelliği bünyesinde bulunduruyor. Olumsuz yönleri arasında ise aşırı detaycı, kuşkucu, aşırı titiz ve zor memnun olan kişileri ifade ediyor.

Handan isminin kişilik analizi yapıldığında bu isme sahip olan kişiler çağdaş, orijinal ve ilerici bir bakış açısına sahip olması ile biliniyor. Handan ismine sahip olan çocuklar özgürlüğüne oldukça düşkün olması ile bilinir. Ancak aynı zamanda arkadaş canlısı olmaları ile sosyal ortamda insanlarla bir arada olmayı severler. Handan isminin anlamı bakımından iyi bir dinleyici olarak dışarıdan bakıldığında sakin ve eğlenceli bir yapıya sahip oldukları fark edilir.

Türkiye sıralamasında Handan isminin anlamı bakımından en sık kullanılan isimlerden biridir. Araştırmadaki sonuçlara göre Handan ismi Türkiye’de en çok kullanılan isimler listesinde 604’üncü sırada yerini alıyor.

Doğacak çocukları için isim telaşına kapılan anne baba adayları Handan ismi caiz mi sorusunun cevabını merak ediyor. Handan ismi Kuran’da geçmiyor. Ancak doğacak kız çocuklarına içerdiği anlamı sebebiyle anne baba adaylarının vazgeçilmez tercihi arasında yerini alıyor.

Handan ismine benzer isimler arasında Sühandan, Candan, Tandan, Nurdan, Vildan, Nuran, Haziran, Hazan, Fidan, Aydan, Vicdan, Gülfidan, Hürcan gibi isimler sözlükte yer alıyor. Handan ismine benzeyen erkek isimleri olarak da Hannan, Berdan, Tandan, Soydan, Zeydan, Yezdan ve Merdan isimleri çocuklara verilen benzer isimler şeklinde biliniyor.

Handan ismine sahip ünlüler arasında en önemli kişilerden biri olarak Handan Sultan yer alıyor. Handan Sultan; Osmanlı padişahı 1. Ahmet’in annesi, Valide Sultan ve 3. Mehmet’in eşi olarak tarihte önemli bir kişidir. Handan ismine sahip diğer bir ünlü kişi ise Handan İpekçi’dir. Handan İpekçi; Türk yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarı olarak tarihte önemli bir yeri almıştır.

Handan isminin anlamı bakımından düşünüldüğünde kız çocuklarına verilebilecek en güzel isimlerden biridir. Bu nedenle anne ve baba adayları Handan ismini doğacak kız çocuklarına vermeyi sıkça tercih ederler.

Handan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Anı, yadigar
  • 2 – Talih
  • 3 – Şen, gülen, şenlenen
  • 4 – Güler Yüzlü, Sevimli.
  • 5 – Sevinçli, gülücü, güleç

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Handan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Handan ismini kullanan 26.034 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Handan ismini kullanan 6.238 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Handan ismini kullanan 2.762 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Handan ismini kullanan 1.940 kişi bulunmaktadır.

Handan isminin Türkiye sıralaması

Handan en çok kullanılan 604. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 314. isimdir.

Handan isminin Harf Analizi

Kişiye Handan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Handan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Handan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Handan isminin anlamını gözden geçirin!

Handan İsminin Numerolojisi

Handan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
N: on yedi
D: beş
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap