Hamur İşi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Hamur İşi Dondurucuda Nasıl Saklanır? Hamur işi yiyecekler ülkemizde Türk mutfağının en önemli yiyeceklerinden olmaktadır. Günlük ürünlerimizde gerekse özel ak..

Hamur İşi Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Hamur işi yiyecekler ülkemizde Türk mutfağının en önemli yiyeceklerinden olmaktadır.

Günlük ürünlerimizde gerekse özel akşam yemeklerinde sofraları süsleyen hamur işi yiyecekler aynı zamanda oldukça doyurucu olmaktadırlar.

Bana yemeklerin dışında tatlı olarak da kullanılan hamur işi yiyecekler içerisinde katılan şerbet ve benzeri karışımlarla çok farklı tatlı şekilleri ortaya çıkarılabilir.

Ülkemizde yapılan birçok hamur işi yiyeceğin yapım aşaması oldukça zahmetlidir çalışma ile gerçekleşir.

Çok zaman olmasından dolayı büyük bir emek isteyen hamur işi yiyecekler bu nedenlerden ötürü bol miktarda yapılarak daha sonra tüketilmesi için dondurucuda saklanır.

Dondurucuda saklanan hamur işi yiyecekler ihtiyaç dâhilinde bir misafir varsa yada atıştırmalık bir öğün aranıyorsa tekrar çıkartılarak kullanılır.

Hamur işi yiyecekler nasıl saklanır?

Kekler ve pastalar: pişirmiş olduğumuz kek ve pastalar soğuduktan yani oda sıcaklığına geldikten sonra ufak boyutlar halinde kesilerek streç kâğıtlara sarılır ve dondurucuya koyulur.

Dondurmuş olduğunuz kekleri ve pastaları ortalama 5 ay kadar muhafaza edebilirsiniz. Dondurucudan çıkarttıktan sonra çözülmesinin ardından fırına vererek taze tüketebilirsiniz.

Poğaçalar:

içinde maya bulunmayan poğaçalar dondurucuda rahatlıkla saklanabilir. Pişirdikten sonra oda sıcaklığı ne kadar soğuması beklenir ve uygun buzdolabı poşetlerine içerisinde dondurucuya yerleştirilir.

Ortalama 6 ay süreyle saklamaya yapabilirsiniz ve buzluktan çıkarttıktan sonra fırında tekrar taze şekilde pişirebilirsiniz

Börekler:

börekler tamamen pişirildikten sonra saklanabileceği gibi çiğ içimde de saklanabilir. Çiğ biçimde sakladığınız börekler daha uzun süre muhafaza edilebilir.

Pişirmiş olduğunuz börek nerede muhafaza edebilirsiniz bununla birlikte süresi daha kısa olacaktır.

Böbreklerimizi uygun porsiyonlar halinde kestikten sonra buzdolabı poşetinin içerisine yerleştirerek rahatlıkla dondurucuya dizebilirsiniz.

Kurabiyeler:

dondurucuya pişmiş ya da çiğ olarak koyulabilir kurabiyeler genellikle pişirilmeden dondurucuda yerleştirilir.

Uzun süre tazeliğini saklayabilen kurabiyeler, dondurucularda uzun süre muhafaza edilebildiği için bir çok büyük firma bu alanda hazır kurabiye üretimi yapmaktadır.

Pişirildikten sonra dondurucuya koymak biraz daha zor olacaktır.

Hamurun kıvamı bozulduğu için dondurucudan çıktıktan kısa bir süre sonra istediğiniz biçimi kaybedebilir.

Oda sıcaklığında beklettikten sonra tekrardan fırına vererek pişirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap