Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler

Halsizliğe İyi Gelen Yiyecekler   Günlük hayatın stresinden, yaşantının düzensizliğinden, iş yükünden ve psikolojik olarak içinde bulunduğumuz durumdan ha..

Günlük hayatın stresinden, yaşantının düzensizliğinden, iş yükünden ve psikolojik olarak içinde bulunduğumuz durumdan halsizlik ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Hiçbir iş yapmamayı istemek ya da yapılan işlerde yeterli randıman verememek bunun en büyük göstergeleri arasındadır. Baş ağrısıyla başlayabileceği gibi vücudun farklı bir noktasının ağrısıyla da tanımlanabilir.

Sürekli olarak ayakta duran ve işinde de bunu sürdürülebilir şekle sokan insanlarda ayak ağrısı, oturarak çalışanlarda sırt ya da baş ağrısı, buhranlı bir dönem geçirenler içinse psikolojik bir döngü halsizlik belirtisi olabilir. Bitkinlik hissinin sonuna kadar yaşandığı bu dönemin hiç kimse kabul etmese de beslenme alışkanlıklarınızla doğrudan bağlantısı vardır. Genelde beslenmenin ne kadar düzenli ve yeterli olduğunu herkes önemsemese de bu konunun önem derecesi bir hayli yüksektir.

Fiziksel halsizlik içinde zihinsel halsizlik içinde aynı şeylerden bahsetmek mümkündür. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve diğer minerallerin ilenebilmesi, vücuda dağılabilmesi ve etkin şekilde kullanılabilmesi önemlidir. Eğer bunlar sağlanamıyorsa, ya da sağlanabilecek düzeyde bir beslenme alışkanlığına sahip değilseniz bitkinlik hissi gayet doğal karşılanabilir.

Halsizliğe Hangi Besinler İyi Gelir?

Halsizliğe karşı beslenme önerisi sunabilecek olsak mutlaka protein, vitamin ve farklı mineralleri içeren gıdalardan bahsetmek zorunda kalırdık. Çünkü vücudun hemen her işlevi için gerekli olan bu enzimler hayatımızın her dönemi için gerekli görülmelidir. Düzene oturtulan bir bünyede yeterli ve dengeli beslenme koşulları sağlandığında bitkinlik hissinin en az düzeye düşeceğini söyleyebiliriz.

Protein İçern Besinler

Protein özellikle fiziksel gücümüzü sağlayabilmemizi, kas ve kemik yapımızı ayakta tutabilen bir kaynaktır. Vücutta Dopamin ve Norepinefrin salgılanmasını, bunun yeterli düzeyde tutulmasını sağlamaktadır. Kaslarımızda hissettiğimiz gücü sağlayan enzimlerde bunlardır. Dolayısıyla fiziksel bir yorgunluğun, halsizlik belirtisinin ve güçsüzlüğün ana temasında bu sebep yatmaktadır. Muhtemelen protein dendiğinde akla ilk gelen besin yumurtadır. Fakat kolesterol oranınızı düşünüp bir besin takviyesi yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Tavuk eti ve fasulye ile günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Su Tüketimi

Su tüketmek bir besin grubuna ait olmasa da günlük ihtiyacımız ve yaşamsal fonksiyonumuz için gerekmektedir. Fiziksel halsizliklerin temel sebebinde yatan su yetersizliği günlük 2 litre, yani ortalama 8 bardak su ile çözülebilir. Bu durum aynı zamanda vücudunuzun ter ve benzeri sebeplerle kaybettiği sıvıyı da geri kazanması anlamına gelecektir.

Demir İçeren Besinler

Sürekli bir yorgunluk hissiyatına sahipseniz muhtemelen bu halsizliklerin farklı bir hastalığın belirtisi olabileceğini düşünmenin vakti gelmiştir. Ancak bunun önüne geçebilmek için demir yönünden vücudunuza takviye yapmanız işinize yarayabilir. Et ve et ürünlerinin yanında sebze olarak yeşil yapraklı grubunu tercih edebilirsiniz. Tabi etlerde yağsız ya da yarı yağlı olarak tüketim yapmanız kolesterol seviyeniz için önemli bir kaide.

Karbonhidratlar

Özellikle fiziksel aktiviteler esnasında, günlük yaşantınızın yoğunluğunda, iş hayatınızda ihtiyacınız olan enerjinin büyük kısmını kompleks karbonhidratlardan sağlayabilirsiniz. Kepekli tahıl, nişastalı gıda ve sebzeler bunun için en önemli kaynaklardır. Meyve yemek yine aynı oranda karbonhidrat alımını beraberinde getirir.

Yoğurt

Süt ürünleri vücudun hemen hemen birçok yönü için faydalı, bazı kısımlar içinse faydadan çok zararlı gözükebilir. Ancak yoğurt tamamen faydalı bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakterilere karşı probiyotik açısından yoğun bir kıvama sahip olduğundan dolayı bağışıklık sisteminizin yeterli seviyede olmasını sağlamaktadır. Başta düzenli yorgunluklar ve halsizlikler olmak üzere vücudunuzda oluşacak gelişimi gözlerinizle göreceksiniz.

Vitamin

Enerjinizi sabit bir noktada tutabilmenin altın kurallarından birisi vitaminlerdir. Ancak bunu doğal olmayan yollardan, tablet ve benzeri formatlarda almanız zararlı olabilir. Bunun yerine bir bardak taze sıkılmış portakal suyu tüketerek gün içerisinde ihtiyaç duyacağınız C vitaminini alabilir, meyve yiyerek hem ara öğün yapmış hem de B vitamini yönünden ihtiyacınızı karşılamış olabilirsiniz. Böylece vücudunuz daha dingin olacak ve halsizlik belirtileri azalacaktır.

Halsizlik ve Düzenli Beslenme

Vücudumuz gün içerisindeki faaliyetlerinden de psikolojik olarak içinde bulunduğumuz durumdan da etkilenebilecek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yapmanız gereken iki ana madde dengeli beslenme ve uyku düzeninizi oturtmaktır. Düzenli uyumazsanız, yeterli beslenmezseniz bir noktada mutlaka vücudunuzun belirli bir fire vereceğine emin olabilirsiniz.

Bu her zaman halsizlik olarak nitelendirilmez ve çoğunlukla farklı bir anlam ifade edebilir. Bazen yeni bir hastalığın belirtisi, bazen ise mevcut bir hastalığın kendisini gösterme şeklidir. Kronik halsizlik sebepleri de bu tarz düzensizliklerin düzen haline getirilmesiyle oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap