Halının Kaymaması İçin Neler Yapılabilir?

Ülkemizde ev ve işyerlerinde son derece yaygın olarak kullanılan halılar dekoratif anlamda son derece önemli bir aksesuardır. Kullanımı zemine doğrudan teması ..

Ülkemizde ev ve işyerlerinde son derece yaygın olarak kullanılan halılar dekoratif anlamda son derece önemli bir aksesuardır.

Kullanımı zemine doğrudan teması kesebilmek için uygulanarak halılarda yaşanan en büyük sıkıntı kayma problemidir. Aynı zamanda tehlikeli bir durum olan halı kaymasın probleminin çözülebilmesi için bazı sabitleme yöntemleri bulunmaktadır. Kayma problemi olanların sabitlenmesi ile ilgili yöntemlerden bazıları şunlardır;

İki taraflı halı bandı: Halı kaymasını engelleyecek en önemli yani tam olarak bilinen iki taraflı halı bandı kullanımı pek çok evde görüntüyü bozmak için de tercih edilir.

Halının altına alınmış olan balıkların deride temas eden yüzleri zemine yapıştırılır ve diğer tarafı da halıya yapıştırarak yere serilir.

Çift taraflı bantlar iki taraftan da hem halıyı hem yeri tutmayı başardığından dolayı kayma durumlarının önüne geçilir. Halının büyüklüğüne göre birkaç farklı bölgeden bant koyulması yeterli olacaktır ya da sadece uç kısımlara bant yerleştirmeniz de yeterli olabilir. Halımız oval boyutlu bir haber İsa ortadan çok sayıda bant yapıştırmalı değerli olacak.

Üzerine eşya koymak: Son derece şık ve dekoratif duvar büyük sehpalar ya da benzeri eşyaların halıların ortasından ya da iki farklı uç kısmından yerleştirilmesi Halı kaymasını engelleyecektir.

Özellikle ağır sehpalar Halı kaymasını önüne geçmede birebirdir. Salonlarda bulunan sehpalar ile hem estetik bir görüntü yakalayabilirsiniz hem de halılara uygulanacak Baskıdan dolayı kayma işleminin önüne geçmiş olabilirsiniz. İşyeri ve dükkanlar arkada konukların almış olduğu Işık Dekorasyon ve sandalyeler aynı işlevi yerine getirir.

Havlu kenarlarının mobilyalarla sıkıştırmak:  Ülkemizde en sık kullanılan Halı kaymasını önleyecek metotta halı kenarının mobilyaların altında sıkıştırmak işlemidir.

Mobilyada kastettiğimiz Burada oturma grubu ya da yasaklar gibi ağırlığı olan eşyalardır. Kalıbı ağırlık üzerinde olduğundan dolayı kayma işlemini gerçekleştirebilecekleri tehlike ortadan kalkar.

Alın kayması ya da odanın dekorasyonunun bozulması gibi sıkıntılar ortadan rahatlıkla kaldırılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus mobilyalar zaman zaman sıkışma yapacağından dolayı halıda şişmeler ortaya çıkar. Halının şeklini ya da konumunu değiştirerek bu problemin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap