Hakim İsminin Anlamı

hakim-isminin-anlami-61620

Hakim İsminin Anlamı ve Özellikleri

Hakim ismi, erkek bebek bekleyen aileler tarafından sıklıkla tercih edilen isimler arasında yer almaktadır. Hakim isminin anlamı ve özellikleri bebeklerine bu ismi koymayı uygun gören aileler tarafından merak edilerek araştırılmaya başlanmıştır. Aileler Hakim ismi hakkında pek çok önemli noktayı merak etmektedir. Hakim ismi, gerek anlamı gerekse özellikleri bakımında erkek bebeklerine oldukça yakışan bir isimdir. Peki, Hakim isminin anlamı ve özellikleri nedir? Çok güzel bir anlama sahip olan Hakim ismi, pek çok anlama sahiptir. İsim, bilge, soylu kadın, her şeye hükmeden yargıç anlamına gelmektedir. 

Erkek bebeği olan pek çok kişinin tercih ettiği isimlerden birisi de Hakim’dir. Buna bağlı olarak da kişiler bu isim hakkında pek çok detayı araştırmaktadırlar. İsmin anlamı ve özelliklerinin yanı sıra ailelerin merak ettiği bir diğer noktada ismin Kuran’da geçip geçmediğidir. Peki, Hakim isminin Kuran’daki anlamı nedir? Hakim ismi, Arapça kökenli bir isim olup Kuran’da geçmektedir. Hakim ismi Kuranda geçer m? Sorusu da ailelerin cevap aradığı sorulardan biridir. Hakim ismi Kuran’da geçen isimler arasında yer almaktadır. Hakim isminin Kuran’da geçtiğini bilen aileler Hakim ismi caiz mi? Araştırmalarına girişmiştir. Arapça kökenli bir isim olan Hakim, hem İslami hem de kültürel açıdan caiz olup ailelerin koymasında herhangi bir sakınca yoktur.

Birçok bakımdan merak edilen Hakim ismi, özellikleri bakımından da ailelerin araştırdığı isimler arasında yer alır. Peki, Hakim isminin özellikleri nelerdir?  Bu ismi taşıyan insanlar, oldukça çalışkan ve becerikli kimselerdir. Girdikleri her işte başarılı olmaya özen göstermektedirler. Aile ve arkadaş ilişkilerinde güvenilir olan  bu insanlar, ilişki kurma konusunda oldukça başarılıdırlar. Bu kişiler pek çok kişi tarafından sevilir ve sayılırlar.

Hakim ismi anlam ve özellik bakımında güzel ve güçlü anlamlara sahiptir. Aileler tarafından merak edilen ve araştırılan Hakim isminin harf analizi, kişinin karakteri hakkında birçok detayı da verir. Pek çok kişi için önemli bir husus olmamasına rağmen harf analizi çoğu aile tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Bu kişiler harf analizinin, isme sahip olan kişinin hem karakter hem de kaderi üzerinde önemli bir rolü olduğunu düşünürler. İsmin ilk harfi olan “H”, statü ve paraya önem veren, garantici bir kişiliğe sahiptirler.

Bu kişiler, doğru kararları sayesinde genellikle doğru sonuçları elde ederler. İkinci harfi “A”, Liderlik özelliğine sahip olan bu kişiler, hırslarını bir araç olarak kullanıp işlerinde oldukça başarılı olurlar. Bu özellikleri çevreleri tarafından saygıyla karşılanarak takdir edilir. 3. Harfi “K”, kariyerlerine ve iş hayatlarına oldukça önem veren kimseleri tasvir eder. Bir diğer harf olan “İ”, oldukça duygusal ve hassas bir kişiliği yansıtır. İsminde bu harf bulunan kişiler kırılgan ve zarif kişilerdir. Bu özelliklerinden dolayı çok çabuk incinir ve kabuklarına çekilirler. Son olarak “M”, girişken ve aktif bir kişiliği ifade etmektedir. Bu özellikleri ile kolay bir arkadaşlık ilişkisine sahip olabilirler. Keskin zekaları ve geniş kapasiteleri ile de hem akademik hem de kariyerlerinde oldukça başarılı olurlar.

Erkek çocukları Hakim ismini koymak için araştırmalara giren ailelerin merak ettikleri hususlardan biri de Hakim isminin ecbed değeri olmuştur. Bu ismin ecbed değeri ise 78’dir.

Çocukları için Hakim ismini tercih eden aileler, ismin yanına yakışacak isim arayışına girdiler. Bu nedenle Hakim ismi tek başına konur mu? Sorusuna cevap aramaktadırlar. Pek çok aile Hakim ismini genellikle tek başına koymayı tercih etmektedir.

Hakim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 13 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Soylu Kadın, Bayan
 • 2 – Her Şeye Hükmeden, Hikmet Sahibi Olan Allah.
 • 3 – Hükmeden, Dava Yargılama İşine Memur Olan, Yargıç.
 • 4 – Üstte Bulunan.
 • 5 – Akıllı, becerikli, hekim
 • 6 – Amir, emir, kadı, hükümdar, vali
 • 7 – Hüküm veren, egemenliğini yürüten, sözünü geçiren, egemen.
 • 8 – Başta olan, üstün gelen.
 • 9 – Yüksekten bir yeri bütün olarak gören.
 • 10 – Mahkemelerde davaları karara bağlayan, adalet dağıtan kişi, yargıç.
 • 11 – Allah’ın isimlerinden biri. Bkz. Hakîm
 • 12 – Bilge.
 • 13 – Her şeyi bilen (Tanrı).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Hakim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hakim ismini kullanan 4.183 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hakim ismini kullanan 761 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hakim ismini kullanan 47 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hakim ismini kullanan 113 kişi bulunmaktadır.

Hakim isminin Türkiye sıralaması

Hakim en çok kullanılan 1611. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 775. isimdir.

Hakim ismini kullananların sayısı, son bir yılda 6 kişi artmıştır.

Hakim isminin Harf Analizi

Kişiye Hakim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Hakim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hakim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hakim isminin anlamını gözden geçirin!

Hakim İsminin Numerolojisi

Hakim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
K: on dört
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap