Hadim İsminin Anlamı

Dilimize Arapçadan geçen birçok kelime bulunmaktadır. Bu Arapçadan geçen kelimelerin bazıları da çocuklarımıza isim olarak verilmektedir. Hadim isminin anlamı nedir hakkında bilgi sahibi olmak için Arapça kökenli bir kelime olan Hadim sözcüğünün kelime anlamını bilmemiz gerekir.

Erkek çocukları olacağını öğrenen anne ve babaların tercih edebileceği isimler arasında bulunan Hadim ismi geleneksel bir isim olma özelliği taşımaktadır. Hadim ismi hizmet eden veya hizmetkar gibi oldukça güzel bir anlamı ifade etmektedir. Haremde hizmet edenlerin unvanlarının içerisinde kullanılan Hadim sözcüğü Arapça bir kelime olarak toplumların ve dillerin birbiri ile etkileşimi ile ülkemizde kullanılmaktadır.

Tarihimize ve kültürümüze dokunan Hadim isminin anlamı hizmet eden, hizmet etmekten keyif alan gibi yardımcı olan insan manaları ile saray ve hanedan zamanlarında haremde görev almış kişilere itafen de kullanılmıştır. Bazı sözlüklerde yıkıcı ya da yıkan manalarını görsek de Hadim isminin verildiği çocukların hizmet etmeyi seven huylara sahip olması daha tercih edilir bir durumdur.

Dinimiz İslam ile dinin en büyük alametlerinden Kuran ve Arapça arasındaki ilişki İslam’ın doğduğu toprakların Arabistan ve Kuran’ın yazıldığı dilin Arapça olması sebebi ile üst düzeydedir. Arapça kökenli bir olan Hadim ismi Kuran’da geçiyor mu sorusu bu bağ sebebi ile sıkça karşımıza çıkabilir. Her Arapça kelimenin Kuran’da geçmediğini belirterek Hadim isminin de Kuran’da geçen isimler arasında bulunmadığını söylemek isteriz.

Anne ve babaların büyük bir heyecanla beklediği erkek çocukları için düşündükleri isimler arasında bulunan Hadim isminin Kuran’da geçmiyor oluşu dinen herhangi bir sakıncası olduğu anlamını taşımamaktadır. Dini açıdan çocuklarına verecekleri ismin caiz olmasına dikkat eden ebeveynler Hadim ismini rahatlıkla kucaklarına alacakları erkek bebeklerine verebilirler.

İsimlerin taşıdığı insana karakter ve huy özellikleri bakımından etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle erkek çocuklarına verilebilecek Hadim isminin analizi oldukça önemlidir. İsimler veya kelimelerin analizi yapılırken hem teknik hem de kişilik analizi olarak iki farklı şekilde yapılabilir.

Hadim isminin teknik analizi olarak bu ismin harf yapısından söz edebiliriz. Hadim ismi üç sessiz ve iki sesli olarak toplam beş harfte oluşan iki heceli orta uzunlukta bir isimdir. İsimlerin ülkemizde kaç kişide bulunduğuna ilişkin kaynaklar baz alındığından Hadim isminin ülkemizde toplam 39 kişiye verilmiş olduğunu görmekteyiz.

Çocuklar taşıdıkları ismin karakter özelliklerine benzeyebilir. Çocuğun ve ailesinin özelliklerine göre isim seçilmesine dair önerilerle Hadim isminin kişilik analizi değinilmesi gereken önemli bir husus olabilir. Kuralcı ve planlı özelliklere sahip Hadim isminin aynı zamanda doğal davranışlardan hoşlanan ve çok fazla ilgiden hoşlanmayan bir yapıya sahip olabileceği düşünülmektedir.

Aileler bir çocukları olacağını öğrendiklerinde büyük bir mutluluk yaşarlar. Anne ve babalar anne adayının hamileliğinin ilerlemesi ile çocuğun cinsiyetinin belli olması sonucunda doğacak bebeğe verilecek ismi düşünmeye başlarlar. Bu aşamada belki bir aile büyüğünün ismi belki de anlamları ile tercih edilecek isimlerden birisi de Hadim ismi olarak öne çıkmaktadır.

Bazı ebeveynlerin çocuklarına isim vermekte tercih edebileceği bir seçenek de diğer çocuklarına benzer isimde olan isimlerin araştırılmasıdır. Hadim ismine benzer isimler arasında çocuğu bulanan aileler bu ismi tercih edebilir. Hadim ismi ile uyumlu isimler Hamdi gibi Kadim veya Nedim şeklinde söyleme benzerliği bulunan isimler sayılabilir.

Bir çocuğu dünyaya getirmenin eşsiz tadı ve hissi ile anne ve babalar çocuklarına isim ararken oldukça özenli ve gelecekte çocuklarının ismi ile barışık olmasını düşünmektedir. Hadim ismi modern bir isim olmasa da çocuklukta ve gençliklerinde kişilerin mutlulukla taşıyacağı bir isimdir.

Hadim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hizmetkar, yardım eden. Hadim-i Harameyn: Harem-i Şerifin hizmetkarı. Hicaz’ın alınmasından sonra Osmanlı sultanlarına verilen lakap

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hadim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hadim ismini kullanan 39 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hadim ismini kullanan 8 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hadim ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hadim ismini kullanan bulunmamaktadır.

Hadim isminin Türkiye sıralaması

Hadim en çok kullanılan 7759. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 3934. isimdir.

Hadim ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

Hadim isminin Harf Analizi

Kişiye Hadim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Hadim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hadim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hadim isminin anlamını gözden geçirin!

Hadim İsminin Numerolojisi

Hadim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
D: beş
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap