Hacamat Hangi Bölgelere Yapılır? Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamat Sonrası Mide Bulantısı Neden olur?

Hacamat özellikle peygamber sünneti olduğundan dolayı Müslümanlar arasında en sık tercih edilen geleneksel tıp metotlarından birisidir. Maddi manevi zorluklara, hastalıklara ve problemlere şifa niyetine yapılan kupa tedavisi Hacamat olarak adlandırılır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(SAV) tarafından da önerilen bir tedavi şeklidir.

Yeniden Hacamat’ın faydaları ve zararları üzerine gündemin meşgul olması ise daha yeni Şanlıurfa’da gerçekleşen vahim bir olaydan kaynaklanmaktadır. Hacamat uzmanlık isteyen, profesyonel ir şekilde uygulanması gereken bir tedavi türüdür. Şanlıurfa’da bir kişiye yanlış şekilde uygulanan Hacamat sebebiyle bir takım mağduriyetler yaşanmıştır.

Yağlı bir biçimde hacamat için hazırlanmış olan çay bardağı anüs bölgesinden içerisine kaçarak kişiye zarar verdiğinden Hacamat tedavisi yeniden pek çok kişinin gündemine girmiştir. Vücudun temel sağlığından cilt bakımına, zor geçen hamileliklerden kolay doğum yapmaya kadar çok sayıda fazileti bulunan Hacamat tedavisi ile ilgili merak edilen tüm soruları işin ehliyle yanıtlıyoruz.

Aidin Salih tarafından eğitilen öğrencilerden birisi olan Hacamat uzmanı Nuray Karpuzcu akla takılan tüm soru işaretlerini gideriyor. Hacamat için Sonbahar’ın çok daha uygun olduğunun altını çizen Nuray Karpuzcu tüm sorunlarınızdan arınmak, şifa bulmak için geleneksel tıbbın temel taşlarından birisi olan Hacamat’a güvenin diyor.

Hacamat Nedir? Hacamat Nasıl Uygulanmaktadır?

Hacamat bir diğer ismiyle kupa tedavisi olarak bilinen ve Hz. Muhammed (SAV)’in bizlere tavsiye ettiği bir tedavi şeklidir. Peygamber sünneti olmasından mütevellit Müslümanlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda bilimsel açıdan da faydaları ispatlanmış olduğundan ötürü Müslüman ya da gayrimüslim, ünlü ya da tanınırlığı yüksek olan herkesin de radarına giren bir tedavi şekli olmayı başarıyor.

Hacamat tedavisi özel olarak ayarlanmış kupaların cilt üzerinde açılan kesikler yardımıyla basınç oluşturması ve zehirli ya da pis kanın dışarıya akıtılması olarak özetlenebilir. Hz. Muhammed (SAV)’in bir gün yediği kuzu etinden zehirlenmesi üzerine hemen Hacamat için yattığını, kalp bölgesinden de hacamat yaptırdığını aktarıyor. Nuray Karpuzcu peygamber efendimiz (SAV)’in kalp bölgesinden hacamat yaptırmasının nedenini yediği etten zehirlendikten sonra o kanın kalbine akmasını önlemek, dışarı atılarak dolaşımından çıkmasını sağlamak olduğunu vurguluyor.

Ayrıca peygamber efendimiz (SAV) o gün kendisi kalp bölgesinden hacamat olduktan hemen sonra aynı eti yiyen tüm ashabına da hacamat olmalarını tavsiye ediyor. Peygamberimiz (SAV) kendisiyle birlikte Miraca çıkan Cebrail (a.s)’in Hacamat ile ilgili söylediklerinin altını çizerek ‘’Cebrail o kadar çok Hacamat’ı anlatarak ifade etti ki hacamat kesinlikle farzlar arasında olacak diye düşündüm’’ buyuruyor. Ancak farz olmaması üzerine kendisi ümmetine sünnet olarak aktarıyor.

Hacamat

Hacamat Ne İşe Yarar? Faydası Var Mı?

Günümüzde koca karı yöntemleri ile aynı doğrultu da düşünülen hacamat tedavisi aslında dünya çapında bir sükseye sahip. Öyle ki onun özünde de koca kadın yöntemleri gelmektedir. Yani koca kadın terimi ulu kadın anlamındadır. Dolayısıyla hacamat tedavisi burun kıvrılabilecek üfürükten bir tedavi değildir. Aksine dünya çapında milyonlarca insanın tercih ettiği, Hacamat tedavisini düzenli yaptırdığı için ilaç kullanmaktan kurtulanların olduğu eşsiz bir tedavidir.

Yurtdışında onlarca yıldır hiçbir şekilde hastalıklardan korunmak için ilaç kullanmayan, ancak sağlığı ile de doktorlara mucize gibi gözüken insanlar olduğunu vurgulayan Nuray Karpuzcu bunun nedeninin Hacamat olduğunu vurguluyor. Yine Hacamat olmadan önce kan değerlerini ölçtüren ve Hacamat sonrasında da kan değerlerini ölçtürenlerin bu sonucu kendilerinin gözlemlemesinin de mümkün olduğunun altını çiziyor.

Hacamat kelime anlamı olarak yön vermek olarak tanımlanır. Nasıl ki fizyolojik yorgunluğumuzu masaj ile atıyorsak damar sistemimizin de masaja ihtiyacı var. Üstelik bunun düzenli olarak yapılması ve damarların rahatlatılması gerekmektedir. Bizler Hacamat esnasında hazırladığımız kupaları damarların olduğu noktalara yerleştiriyor ve onları büzüyoruz. Sonrasında ise kupaları çektiğimizde akan pis kan ile birlikte rahatlayan damarlar tekrardan gevşiyor.

Damarlarda dolaşan pis kan kupalara dolarken aynı zamanda ölü hücrelerden de kurtulmuş oluyorsunuz. Pek çok kimyasal barındıran ilaçların prospektüslerinin dahi okunmadan içildiği bir dönemde peygamber sünneti olan, geleneksel tıbbın temel taşı olarak görülen hacamat tedavisinin koca karı tedavisi şeklinde yorumlanmasının çok üzücü olduğunu belirtiyor. Nuray Karpuzcu özellikle metalin ya da benzer kimyasal malzemelerin etkilerini minimuma indiriyor, bunların vücuttan atılımına yardımcı oluyor diyerek faydalarını özetliyor.

Hacamat Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Hacamat’ın yan etkileri arasında bilinen bir şey yok. Tabii ki üzerine çokça araştırma yapılan ve buna karşılık hiçbir negatif etki bulunmayan geleneksel bir tedavi metodundan söz ediyoruz. Fakat hacamat etkileri kanıtlanmış ve pek çok kişide de pozitif yönleri ortaya çıkmış bir yöntemdir. Aynı zamanda bunun dışında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hacamat tedavisinin uygulanacağı kişilere dikkat edilmesi gerektiğidir.

Çünkü hacamat uygulanmaması gereken insanlar elbette ki vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Organ nakli olanlar
  • Radyoterapi tedavisi alanlar
  • Kemoterapi tedavisi alanlar
  • Kanser teşhisi konulmuş olanlar
  • Diyalize girmek zorunda olanlar
  • 60 yaşından büyük olanlar
  • Hamile olanlar
  • Kan değerleri normalin altında olanlar

Hamilelik süresince hacamat yaptırmak isteyenlerin sayısının artması yurtdışında çokça tercih edilmesinden kaynaklanıyor. Özellikle ülkemizde hamileliğin ilk ve son üç ayında hacamat yapılmadığını belirtmek gerekiyor. Hamileliğin 4, 5 ve 6.aylarında ise doktor tarafından reçete edildiği takdirde hacamat uygulaması gerçekleştirilebiliyor. Oysa yurtdışında hamileliğin son haftasında kadının sırtına, kuyruk sokumu bölgesine yapılan hacamat hem anne adayı hem de doğacak bebek için inanılmaz faydalar sağlıyor.

Hacamat Olduktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Aslında hacamat ile ilgili temel bir beslenme periyodu bulunmuyor. Tabii ki burada geleneksel tıbba dair genel beslenme kanılarını baz almak mümkün. Özellikle hacamat sonrasında süt ve süt ürünlerinin önerilmemesi bundan kaynaklıdır.

Sebebine bakıldığında ise protein ağırlıklı olan süt ve süt ürünlerinin vücutta işlenme hızıdır. Çok geç işlenmeye başlandığından proteinin vücuda yararlı olması için ciddi bir zaman geçmesi gerekir. İşte bu yüzden de süt ve süt ürünleri hacamat sonrasında önerilmemektedir. Fakat beslenme gibi genel bir olgunun aslında kişiye özel şekilde metabolizmaya özgü planlanması gerektiğini vurgulamadan geçmemeliyiz.

Hacamat olduktan sonra hayvansal gıdaların, süt ve süt ürünlerinin bilhassa ilk 3 gün tüketilmemesi çok önemlidir. Ayrıca hacamat olan bir kişinin hemen akabinde banyo yapması da sakıncalı bulunur. Bu yüzden banyo yapmak için de hacamat sonrasında 24 saat geçmesini beklemek en doğrusudur.

Hacamat İzi Kalıcı Mıdır? Ne Kadar Zamanda Geçer?

Hacamat izi kalması için kesiğin çok derine ve deriyi kesecek şekilde yapılması gerekiyor. Profesyonel bir hacamat uygulamasında ise bu durum söz konusu değildir. Yalnızca 0,3 mm olarak atılan bir çizik üzerinden kan basıncını dengeleyip pis kanın akmasını sağlıyoruz. Dolayısıyla iz kalmasına imkân yok.

Ayrıca vücut üzerindeki bu çizikler kanın kupaya dolması için gerekli görülen en önemli işlemdir. Diğer taraftan hacamat sonrasında da insanlara zeytinyağı tavsiye ediyoruz. Zeytinyağı yerine kantaron yağı kullananlarda da iyileşme çok daha hızlı gerçekleşiyor ve iz kalma gibi bir sonuç söz konusu dahi olmuyor.

Hacamat Ne Zaman Yapılmalıdır? Hangi Günler Daha Münasiptir?

Hacamat olmaya karar verdiğinizde bunu bir hastalığa şifa bulmak için istiyorsanız sizin için uygun bir günden söz etmek mümkün değil. İster ayın ilk haftası ister sonu, ister Pazartesi günü ister Cumartesi günü olabilirsiniz. Bu tamamıyla sizin uygunluğunuza ve hastalığınızın durumuna göre belirlenecek bir unsurdur.

Fakat hacamat peygamber sünneti olduğundan dolayı yalnızca Hz. Muhammed(SAV)’e yönelmek için de sünneti yerine getirenler yok değil. Bu yüzden hem rahatlamak hem de peygamber sünnetini yerine getirmek isteyenler Hicri 17,19 ve 21’de hacamat olabilirler. Bu bağlamda da Pazartesi ve Perşembe günleri her zaman için daha münasiptir.

Hacamat Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacamat geleneksel bir tedavi metodu olmasının dışında aynı zamanda peygamber efendimiz(SAV)’in sünnetidir. Bu nedenle inançlı Müslümanlar bu işlemden önce niyet etmeli ve hacamatın faydalarına inanmalıdır. Her şeyin öncesi niyetten geçer.

Yine hacamat uygulamaları kesinlikle abdest alınmadan uygulanmamalı, hacamat yapılan yerde kıbleye doğru konumlanma olmalıdır. İslam’a uygun şekilde yapılması görülecek etkileri açısından da son derece önemlidir.

Hacamat Olan Ünlüler Var Mı?

Hacamat tedavisiyle beraber yine benzer bir mantığa dayanan ve sülüklerin pis kanı emmesiyle uygulanan sülük tedavisi son dönemlerde fazlasıyla popülerleşti. Hollywood ünlülerine kadar uzanan hacamat ve sülük tedavisi şu aralar Kim Kardashian ile Demi Moore’un güzellik reçetelerinde yer alan tedavilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap