Gut Hastalığı Neden Olur, Nasıl Geçer

Gut Hastalığı Neden Olur, Nasıl Geçer Gut hastalığı sadece el ve ayak değil, diğer eklemlere kadar sıçrayabilir. Eklemlerde sertlik, şişlik ve şiddetli ağrılar görülebilir. Giyeceğiniz çorabın ayak parmağınıza değmesi bile ağrıyı artırabilir.

Gut hastalığı nedir?

Pek çok kişiden bu rahatsızlığı duyuyoruz ama neden olur, nasıl geçer tam olarak bilemiyoruz. Vücuttan zararlı şeylerin dışarı atılması gerekiyor.

Bunun içinde öncelikle ürik aside çevrilmesi gerekiyor. İşte bu çevrilme sırasında dışarıya atılamaması, vücutta gereğinden çok oluşması durumunda bu asit eklemlerde toplanır ve sonucunda gut hastalığına neden olur.

Vücut sıcaklığımızın en az olduğu bölgeler ayaklarımızdır.

Özellik başparmak en soğuk bölümüdür. Isınma ve serinleme ayaktan başlar mantığı da buradan gelir. Gut hastalığı da ilk olarak ayaklardan anlaşılır.

Vücuttan atılamayan ürik asit öncelikle vücudun soğuk alanlarına doğru ilerler, bu yüzden ilk tercih ettiği yer ayaklardır.

Gut hastalığı sadece el ve ayak değil, diğer eklemlere kadar sıçrayabilir. Eklemlerde sertlik, şişlik ve şiddetli ağrılar görülebilir. Giyeceğiniz çorabın ayak parmağınıza değmesi bile ağrıyı artırabilir.

Bu hastalığın temel nedeni de yeme, içme ve ailevi sebeplerdir. Doğuştan gelen bu sorun genelde erkeklerde görülür ve yaşlandıkça ihtimal artar.

Özellikle zararlı şeyleri tüketiyorsanız (aşırı alkol, fazla kilo ve tütün mamulleri gibi…) gut hastalığına neden olur.

Gut Hastalığı Neden Olur, Nasıl Geçer

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığının belirtisi eklemlerdeki şişlik, kızarma ve yoğun ağrı ile belli olur. Şişlikler gözle görülebilecek kadar büyük olabilir, ayakkabılarınızı giyemez duruma gelebilirsiniz.

Bu rahatsızlığı tespit etmek için kan tahlili bazen yeterli olmayabilir. Neticede ürik asidin gereğinde fazla olması eklemlere kadar inerek guta neden olduğunu göstermez.

Bu nedenle, şiş olan eklemlerden alınacak olan sıvı içerisinde ürik asit tespiti yapılır. Şişliklerin olduğu bölgelere röntgen çekilerek de hastalığın tespiti yapılmaya çalışılır.

Gut hastalığının ilk belirtileri eklemlerde ağrı, hafif kaşıntı ve karıncalanmadır. Bu durum belirli aralıklarda devam eder gut atakları daha sancılı şekilde olmaya başlar.

Ayrıca, geceleyin acı ile yataktan uyanırsanız ve eklemlerinizde ağrı varsa gut hastalığının belirtisi olabilir.

Gut Hastalığının Ortaya Çıkma Nedenleri

Gut hastalığının nedenlerinden kısaca bahsetmiştik ama şimdi detaylı bir şekilde ele alalım.

Alkolün gut hastalığına etkisi: alkollü içecekler birçok hastalığı tetiklediği gibi gutu da tetikler. Biranın içerisinde yer alan pürin ürik asidin ciddi seviyede artmasına neden olur.

Peki, gut erkeklerde mi yoksa kadınlarda mı daha çok görülür?

Erkeklerde ürik asit miktarının bayanlara oranla fazla olması nedeni ile görülme olasılığı da artar.

Bayanların depresyona (menopoza) girdiği dönemlerde ise gut rahatsızlığı daha çok görülür. Yani orta yaş döneminde erkeklerde, elli yaşından sonra ise kadınlarda bu hastalık daha çok görülmektedir.

Her hastalığın temelinde ailevi nedenler de yatar.

Gut hastalığı bulunan 10 kişiden 2’sinin genetik olduğu tespit edilmiştir.

Bira içerisinde pürin olduğundan bahsetmiştik.

Bunun haricinde birçok besinde de pürin çok fazla bulunur. Özellikle et ve sakatat türü gıdalarda çok bulunur.

Sebzelerde ise ıspanak, mantar, karnabaharda bol miktar bulunduğu için dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Ürik asidi dışarı atma görevi böbrektedir.

Böbrekler zamanla eskisi işlemez, bu hastalıktan veya yaşlılıktan kaynaklanabilir. Bu durum da gut hastalığının nedenleri arasında yer alır.

Kilolu kişilerde de ortaya çıkan bu rahatsızlık nedeni ile Doktor kontrolünde diyet uygulanmalıdır. Bazı kişiler kilo vermek için yeterli kalorileri alamaz ve bu durumda sağlık sorunlarına neden olur.

Önceden kalp-damar rahatsızlığı geçirenler, böbrek yetmezliği olanlar, şeker hastalığına yakalananlarda gut hastalığı görülme riski fazladır.

Gut Hastaları Beslenme Önerileri ve Gut Diyeti

Gut hastalığı aslında zengin rahatsızlığı olarak bilinir.

Çünkü gut; et, alkol, balık gibi pahalı ürünler içerisinde yer alan pürin fazlalığından ortaya çıkıyor.

Gut diyeti ile ağrılar, şikayetler azaltılabilir ama tamamen tedavisi olmaz.

Şişmanlarda gut hastalığı riskinin fazla olduğundan bahsetmiştik.

Günlük ihtiyaç duyulan kalorinin fazlasını almaktan sakınmalıyız. 3 beyazdan uzak durup, tahıllı ekmekler, çok fazla pürin içermeyen yeşillik ve meyveler tüketilmelidir.

Gut diyetini yaparken içeceklere önem verin. Bazılarımız meyve suyu, kahve, kola içerek sıvı ihtiyacının karşılandığı düşünüyorlar ama günde 9-10 bardak su içerek diyete destek vermelisiniz.

Çok fazla et, balık, tavuk tüketiyorsanız belirli Doktorunuza başvurarak yeterli miktarda yemeniz gerekiyor. Mesela, etlerinizi çok yağlı yapıyorsanız yağ ve et miktarını düşürün.

Çok fazla süt ve süt ürünleri tüketiyorsanız diyet (yağsız) olanlarını tercih etmeye çalışın.

Kafein her ne kadar birçok sağlık sorununa neden olsa da az miktarda tüketildiğinde gut riskini azaltır.

Gut tedavisi için dikkatli beslenme yeterli olabilir.

Eklemlere zarar gelmeden yapılan gut diyeti etkisini çabuk gösterir. Yalnız, erken müdahale edilmediyse ve eklemler zarar gördüyse iyileşmesi zorlaşır.

Gut tedavisi için kullanılanlar genelde pürin asidini dengeleyen, eğer iltihaplanma varsa bunu önlemek için reçeteli ilaçlar verilir.

Gut ilerlemeden Doktorunuza başvurarak kendinize uygun bir diyet listesi hazırlatmanız en yararlısı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap