Gusül Abdesti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gusül Abdesti Abdest namaz ve temizlik için Müslümanların olmazsa olmazıdır. Gusül ise belirli durumlardan sonra alınması gereken bir abdest türüdür.

Gusül Abdesti

Gusül abdesti, her Müslümanın muhakkak bilmesi gereken önemli bir abdesttir. Ruhen ve bedenen temizlenmeyi, arınmayı ifade eden bu abdest, İslam dininde önemli bir yere sahiptir. 

Müslüman olan her kişinin hangi durumlarda gusül gerektiği hangi durumlarda ise gerekmediği konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Bu yazımızda da bu abdest hakkında bilinmesi gereken tüm detayı sizlerle paylaşacağız.

Gusül abdesti İslam dini tarafından şart koşulan bir abdesttir. Öyle ki bu abdest hakkında çeşitli ayetler ve hadisler bulunmaktadır. Gusül gerektiren durumlar insanlar arasında merak edilen konulardan biri olmaktadır. Enine boyuna ele aldığımız bu abdest hakkında bilmediklerinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. İşte gusül abdesti detayları olarak aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşabiliriz.

Gusül Abdesti Nedir?

Gusül abdesti neden alınır? Gusül kelimesinin sözlük anlamı “temizlemek, yıkamak” manasına denk gelmektedir.

Terim olarak kullanmak istediğimizde ise “adet, lohusa ya da cünüplüğün ardından tüm vücuda su ile temizlemek” anlamına geldiğini görmemiz mümkündür. Halk arasında bu abdestin “boy abdesti” olarak kullanılması da söz konusudur.  Hatta bazı yerlerde “büyük abdest” olarak da nitelendirilmektedir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti nasıl alınır? Gusül abdesti almak isteyen her kadın ya da erkek banyoya girerken sol ayağını kullanmalıdır. Banyoya girme esnasında Besmele çekilmelidir. Abdest almadan önce tırnaklarda oje kalıntısı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Varsa ojeler tırnaktan temizlenmelidir. Sadece oje değil vücutta bulunan ve su geçmesini engelleyecek kalıntılar da vücuttan arındırılmalıdır.

Gusül abdesti nasıl alınır erkek için farklı bir durum var mıdır? Gusül abdesti nasıl alınır kadın için farklılıkları var mıdır? Gusül abdestinin farzları nelerdir? Gusül abdesti almaya başlarken öncelikle eller ve avret yerleri yıkanmalıdır. Ardından bütün bedenin pislikten arındırılması sağlanmalıdır. Ardından da gusül abdestini almak için  “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya.” diye niyet edilmelidir.

Niyet ettikten sonra tıpkı namaz kılmak için alınan abdest gibi abdest alınmalıdır. Ağza 3 kere su alarak boğaza kadar götürülüp gargara yapılmalıdır. Gusülde ağız yıkamak Hanefi mezhebine göre farzdır. Ağızdan sonra burna da 3 kere su çekilmelidir. Hanefi mezhebine göre farz olan burun yıkama işleminde ölçü, suyun burnu sızlatan bir derinliği olmalıdır.

Abdest aldıktan sonra yapılması gereken başa ve her iki omuza, sağ öncelikli olmak üzere, 3 defa su dökülmesidir. Böylece tüm vücudun pislikten arınması sağlanmalıdır. 

Göbek ve küpe deliklerine de su gitmesi sağlanmalıdır. En sonda ise ayaklar da yıkanarak gusül abdesti bu şekilde tamamlanmalıdır. Böylece gusül abdesti doğru şekilde  nasıl alınır sorusuna da cevap vermiş olduk. Banyodan çıkarken sağ ayakla çıkılmasına da dikkat edilmelidir.

Gusül Gerektiren Durumlar

Gusül abdesti ne zaman alınır? İslam dinine göre gusül gerektiren birçok durum bulunmaktadır. Bunlardan ilki adet dönemidir. Hayız olarak bilinen adet dönemi biter bitmez abdest almak gerekir.  Gusül abdesti farz mı diye merak edenler için bu abdestin adet bitiminin hemen ardından alınması İslam dinine göre zorunludur. Bazı mezheplere göre farz olsa da bazı mezhepler de farz olarak görmemektedir.

Nifas ya da lohusalık olarak bilinen dönemin ardından gusül abdesti almak gerekir. Kadınlara özel olan bu dönemlerden sonra gusül ile temizlenmek dinimize göre zorunludur.

Cünüplük, gusül abdestini gerektiren durumlardan biridir. Eşler arasında yakın temasta bulunulması durumunda cünüplük ortaya çıkmaktadır. İlişki sonrası meni gelse de gelmese de gusül alınması gerekir. İlişki olmasa da kadın ya da erkek fark etmeden meni gelmesi de bir başka cünüplüğü oluşturur ve bu da abdesti gerektirir.

Meni, Mezi ve Vedi Nedir? Gusül Gerektirir mi?

Ergenlik çağına erişmiş kadın ya da erkeklerde 4 çeşit durumun görülebilir. Bunlar; idrar, meni, medi ve vezi durumlarıdır. Meni medi vezi nedir sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Meni ve medinin ortaya çıkması cinsel hareketlilik sonucu olur. Meni durumu cinsel birliktelik yaşadıktan sonra ortaya çıkar. Medi ise daha çok cinsel düşünce, dokunma gibi durumlar sonrası ortaya çıkabilir.

Meni daha yoğun ve hızlı bir akıntıyı tarif ederken medi de açık renkli olup meni kadar hızlı değildir. Mezi sadece abdesti bozan bir durumdur. Bu durum ardından akıntı abdesti olarak gusül almaya gerek yoktur. Meni ise gusül gerektiren durumlardan biridir. Bu nedenle meni geldikten sonra gusül almak ve vücudu temizlemek gerekmektedir. Vezi ise idrar sonrası ortaya çıkan bir durumdur. Kokusuz, bulanık ve beyazımsı yapışkan bir akıntıdır. Veziden sonra gusül almaya gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap