Gurbet İsminin Anlamı

Gurbet İsmi

Gurbet İsminin Anlamı İsimler iletişimizde ilk etkiyi kuran ve devamında kişiliğimizi yansıtan birer araçtır. Bu aracı doğru kullanabilme yeteneği aslında güncel hayatımızda bizi oldukça ileri taşıyabilir. Konu ile ilgili son zamanlarda uzmanlarca yaklaşım şekli de değişim göstermektedir. Bir kişiyi tanımada kesin yargılar içermeyecek şekildeki yaklaşım en doğrusudur. Biz de bu yazımızda ilk olarak kalplerde özlem ve sıla hasretini bağdaştıran Gurbet isminin anlamını derinlemesine inceleyeceğiz.

Gurbet isminin TDK’deki anlamı yabancılık, gariplik, yurdundan uzakta olma durumlarını ifade eder. Bu isim erkek veya kadınlar tarafından kullanılabilmesi açısından üniseks bir isimdir. Gurbet isminin kökeni ise Arapçadan gelmektedir. Bu isim kişi ismi olmasının yanında duygusal açıdan da çok anlamları barındırır. Bir sebeple ülkesinden veya memleketinden uzakta olma durumunu içeren bu kelime üzgün bir ruh haline sürükler.

Gurbet İsminin Anlamı
Gurbet İsminin Anlamı

Türkiye’de yapılan istatiksel verilere göre Gurbet ismi en çok kullanılan 645. isim olma özelliğini taşır. Yine benzer bir araştırmaya göre ise bu ismi ülkemizde kullanan 23.279 kişi bulunmaktadır ve hem erkek hem de kadınlar tarafından kullanılması açısından da en çok kullanılan 18. üniseks isim olduğu görülmektedir.

Gurbet isminin kişilik analizini incelediğimizde bu ismi kullanan kişilerin daha çok öfkeli ve anlaşılması zor, geçimsiz kişiler olduğu görülmektedir. İş yaşamlarında oldukça başarılı ve hırslıdırlar. İkili ilişkilerinde ise sevdiklerine karşı ruhen çok yakındırlar. Olumlu özelliklerini daha da derin ele alacak olursak işini önemseyen, tutumlu, disiplinli, yetenekli, düzenli, sabırlı, el becerileri yüksek kişiler olduğunu görüyoruz. Diğer bir açıdan olumsuz özellikleri içinse eleştiriye açık olmayan, aşırı gururlu, hırslı ve kendini ön planda tutan kişiler olduğu söylenebilir. Tabii ki bu tanımlamalar genel anlamlar içerir ve kişileri isimlerine göre yargılamada kullanılması uygun bir yol olmayacaktır. Gurbet isminin harf analizine bakacak olursak; G: İnatçı, gergin kişiliği, U: Bereketi, bolluğu, R: Tereddütlü kişiliği, B:Önsezileri güçlü, E:Mücadeleci, T: Duygularını zor ifade eden kişiliği ifade etmektedir. Gurbet isimli kişilerin fiziksel özellikleri konusunu araştırdığımızda ise bu isme sahip kişilerin genel olarak büyük ve etkileyici gözlere sahip, pürüzsüz ciltli, kıvrımlı burunlu, köşeli çene yapısına sahip ve kısık sesli kişiler olduğunu görüyoruz.

Gurbet ismi Kuran’da geçer mi diye araştırdığımızda ise geçmediğini görüyoruz. Dini açıdan önemli olan, İslami açıdan kullanımı uygun olma durumu için Gurbet ismi caiz midir? diye baktığımızda ise bu ismin caiz olmayan isim listesinde geçmediğini görüyoruz.

Gurbet ismine benzer isimler yani telaffuzunda veya yazımında bu ismi çağrıştıran isimlere örnek verecek olursak; Gurur, Gurban, Heybet gibi isimleri sıralayabiliriz. Peki, Gurbet isimli ünlüler var mıdır? Bu sorumuzun cevabı için yaptığımız araştırmalar sonucunda bu isimli bir tanınmış kişiye, ünlüye rastlamadık.

İsimlerin ele aldığımız bu anlamları dışında birçok araştırma başlıkları da vardır. Biz en çok talep gören ve merak edilen konuları ele aldık. İsimleri direkt olarak kaderle ilişkilendirmemeli her noktada yaşanılan durumları bu konuya bağlanmaması gerektiği fikrindeyiz. Bu fikri uzmanlarda savunmaktadır. Aksi bir durum olsaydı aynı isimleri kullanan kişilerin hayatı, mesleği de aynı olurdu. Bu da mümkün bir durum değildir elbette. İnsan psikolojisinde bilimsel açıdan isimlerin iyi veya kötü anlamlar çağrıştırdığı düşüncesi kalıplaşmıştır. Bu kalıbı oluşturan etmenlerin başında ise bu ismi kullanan ve toplumda yer edinmiş bilindik kişilerin oluşturduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bizlerde bu yazımızda Gurbet isminin anlamını birçok konu açısından ele aldık, umuyoruz ki sizlere rehber olabilmiştir.

Gurbet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Doğup Yaşanılmış Olan Yerden Uzakta Yer. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Gariplik, yabancılık, yuvasından, yurdundan veya kentinden uzakta olma durumu.
  • 3 – Yabancı.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Gurbet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Gurbet ismini kullanan 23.279 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Gurbet ismini kullanan 3.523 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Gurbet ismini kullanan 520 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Gurbet ismini kullanan 1.069 kişi bulunmaktadır.

Gurbet isminin Türkiye sıralaması

Gurbet en çok kullanılan 645. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 18. isimdir.

Gurbet ismini kullananların sayısı, son bir yılda 48 kişi artmıştır.

Gurbet isminin Harf Analizi

Kişiye Gurbet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Gurbet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Gurbet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Gurbet isminin anlamını gözden geçirin!

Gurbet İsminin Numerolojisi

Gurbet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
U: yirmi beş
R: yirmi bir
B: iki
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap