Güneş Ocağı Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Evdeki malzemelerle beraber Güneş Ocağı yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken bazı materyaller olacaktır. Bu materyalleri şöyle sıralayabiliriz; Alüminyum Fo..

Evdeki malzemelerle beraber Güneş Ocağı yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken bazı materyaller olacaktır. Bu materyalleri şöyle sıralayabiliriz;

Alüminyum Folyo

Mukavva

Büyük ve küçük boyda karton koli

Toksik olmayan tutkal

Non – toksik görünmez bant

Streç film

Makas

Gazete

Kalem

Siyah elişi kâğıdı

Zımba

Evde Güneş Ocağı yapılışı:

Öncelikle 2 farklı kolye bulun ve bu kolilerden biri diğerinin içerisine girdiğinde kenarlarda 5 santim kadar boşluk bulunması gerekiyor. Boşlukları gazete kağıdı ile beraber daha sonra dolduracaksınız.

Büyük olan kutunun tabanını yırtık bir gazete kağıdıyla kaplama yapın. Küçük olan kutuyu daha sonra bu büyük kutunun içerisine yerleştirin. 2 kutu arasında bulunan boşlukları gazete kağıtları ile doldurmaya başlayın.

Küçük kutunun iç tarafında Kalan dört kenarının tamamını da alüminyum folyo ile kaplama yapın. Alüminyum folyonun sabit durabilmesi için toksik Madde içermeyecek olan bir banttan yardım alabilir yada köşeleri Kıvıra bilirsiniz.

Sıcaklığı yansıtması için küçük kutunun taban kısmına siyah elişi kağıdı sevebilirsiniz. Büyük kutu üst kısmına mukavva yerleştirin ve kartonun üzerine kutu modelinin kopyasını çıkarım.

Yansıtıcı oluşturabilme niçin kartonun çizdiğiniz kısımlarına 5 santim ekleyerek kesip çıkartması daha faydalı olur. Bu karton parçasında alüminyum folyo ile kaplayın ve bir kırışıklık olmamasına dikkat edin.

Bant ya da tutkal ile alüminyum folyonuzu mukavvaya sabitleye bilirisiniz. Yazıcı büyük kutunun dış kısmına bir zımba yardımıyla yapıştırın. Daha sonra oluşturmuş olduğunuz Ocağı kutu açık veya ısıtıcının ısıyı en üst düzeyde alabilmesi için güneşe döndürerek yerleştirin.

Güneş ocağında pişireceğiniz yemeği oturtun. Büyük kutuyu streç filmle sarın ve streç filmi kutunun etrafında sıkıca tutturmak için bir bant ya da tutkaldan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap