Grip ve Nezle için Bu Besinler Tam Bir Savaşçı

Grip ve Nezle için Bu Besinler Tam Bir Savaşçı. Grip ve nezle için yaz kış fark etmiyor. Eğer bu mevsimi de grip olmadan sapasağlam atlatmak istiyorsanız, çelik gibi bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız olacağını şimdiden söyleyelim…

Yoğurt

Yüksek protein içeren yoğurt, bu kış beslenmenizde asla ihmal etmemeniz gereken gıdaların ilk sıralarında bulunuyor. Yoğurdun bu alandaki üstün başarısı, içeriğindeki yararlı bakterilerin sindirim sistemini düzenlemesi ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmesinden meydana geliyor. Şunu asla unutmayın; sindirim sisteminiz ne kadar güçlü olursa, bağışıklığınız da o kadar güçlü demek oluyor. Günde 200 gram yoğurt tüketimi bu faydayı size sağlayacağından, mutlaka tüketmelisiniz.

Nasıl Tüketmeli?

Ekstra güçlü bir etki için probiyotik içeren yoğurtları veya kefiri tercih etmenizde yarar vardır.

Grip için Arpa ve Yulaf

Grip için Arpa ve Yulaf

Yulaf, beta glukan içeren bu süper kardeşler, hastalıklarla mücadele konusunda oldukça usta donanıma sahiptirler. Yulaf ve arpanın içeriğindeki beta glukanın antimikrobiyal ve antioksidan etkisi sayesinde, bağışıklığınız güçlenecek ve yaralarınız çok daha hızlı iyileştiğini fark edeceksiniz.

Nasıl Tüketmeli?

Özellikle ara öğünlerinizde, yoğurdun içine bir miktar yulaf veya arpa eklemek, hem uzun süre tok kalmanıza destek olacak, hem de bağışıklığınızı kuvvetlendirerek sizi koruyacaktır.

Nezleye İyi Gelen Sarımsak

Nezleye İyi Gelen Sarımsak

Sarımsak, içerdiği alisin sayesinde enfeksiyonlarla ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olarak, vücudunuza koruma kalkanı oluşturacak yapıda olduğundan sıkça tüketilmelidir. Üstelik yapılan çalışmalar, düzenli olarak sarımsak tüketenlerin hastalıklara daha az yakalandığını, kolon kanserine yakalanma riskinin yüzde 30, mide kanserine yakalanma riskinin ise yüzde 50 azaldığını kanıtlar niteliktedir.

Nasıl Tüketmeli?

Eğer sarımsağı tek başına tüketmekte zorluk çekenlerdenseniz, çorbalara ya da salata soslarına rendeleyerek müthiş lezzetler ortaya çıkarabilir ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Grip için Protein Bombası Mantar

Grip için Protein Bombası Mantar

Mantar öğünlerinizde çok güçlü bir bağışıklık güçlendirici olarak yer vermeniz gerekiyor. Araştırmalar bunun sebebinin, mantarın akyuvarların üretimini ve aktivitesini arttırması olduğunu gösteriyor.

Nasıl Tüketmeli?

Shiitake, maitake ve reishi mantarları, bağışıklık sistemi üzerinde en güçlü etkiyi gösteren türlerden diyebiliriz. Mantarı zeytinyağlı olarak, mevsim sebzeleriyle yağsız sote şeklinde, haşlayarak salatalarda veya makarna soslarında kullanarak daha sık tüketmeye çalışabilirsiniz.

Nezleyi Sağlıklı Atlatmak için Lahana

Nezleyi Sağlıklı Atlatmak için Lahana

Lahana içeriğinde bulundurduğu yoğun glutamin ile bütün kış sizi hastalıklardan korumaya destek olacak bu muazzam besin, alışveriş sepetinizin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. İçerdiği antioksidanlarla vücudunuzdaki hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olan lahanayı sofranızda her daim bulundurmak oldukça sağlıklı bir tercihtir.

Nasıl Tüketmeli?

Lahanayı çorbaya ve salataya ekleyebildiğiniz gibi, güveçlerde de kullanarak öğünlerinizin besin değerini arttırabilirsiniz.

Dana Eti Bağışıklığınızı Güçlendirir

Dana Eti Bağışıklığınızı Güçlendirir

Dana etinin içerdiği çinko, bağışıklığın güçlenmesini destekleyen en önemli minerallardan biri olduğunu biliyoruz. Bu sebeple çinko eksikliği, enfeksiyon riskinin ve hastalanma sıklığının çoğaltabiliyor. Dana eti tüketerek bağışıklık sistemi hücrelerinin ve sizi hastalıklardan koruyan akyuvarların gelişimini sağlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl Tüketmeli?

100 gram yağsız dana eti, günlük çinko ihtiyacınızın yüzde 35’ini karşılıyor. Dana eti tüketmediğiniz günlerde tavuk, hindi ya da yoğurt tüketmeye özen gösterin.

grip için ıspanak

Gripten Korunmak için Ispanak

Temel Reis’in simgesi olan ıspanak, içerdiği folatla hücre yenilenmesine ve DNA onarımına yardımcı olan harika bir besin. Üstelik lif ve antioksidan açısından da çok zengin olan bu harika besin sayesinde bu kış hastalıklar size uğramayacak anlamına geliyor.

Nasıl Tüketmeli?

Yoğurt, içerdiği kalsiyum sebebiyle demir eminimi azaltan bir besindir. Fakat ıspanağı yoğurtla birlikte gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Çünkü bu konuda yapılan çalışmalar, sağlıklı ve dengeli beslendiğiniz takdirde bu durumun biyolojik açıdan önemli olmadığını kanıtlamış durumda.

Çiğ Badem

Çiğ badem, bağışıklığı güçlendirmesinin beraberinde stresi azaltmada da oldukça etkili bir besin. Günde bir avuç çiğ badem ile günlük E vitamini ihtiyacınızın yüzde 50’sini karşılayabilir ve hastalıklara çok daha kolay meydan okuyabilirsiniz. Sadece grip için değil, birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Nasıl Tüketmeli?

Uzun zaman tok kalmayı sağlayan bademi ara öğünlerde tüketebilir ya da evde yapacağınız şekersiz tatlı atıştırmalıklara ekleyerek sağlıklı kalabilirsiniz.

Kabuklu Deniz Ürünleri Her Derde Deva

Kabuklu Deniz Ürünleri Her Derde Deva

Grip ve nezleye iyi gelen bu besinler efsane… En çok sevilen Istakoz, midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri yüksek miktarda selenyum içeriği le zengin besinlerdir. Bu içerikleri ile vücudunuzdaki akyuvarların sitokin salgılamasına yardımda bulunuyor. Sitokinler, vücudun virüslerden arınmasını sağlamak ile görevlidirler.

Nasıl Tüketmeli?

Hastalıklardan uzak kalmak istiyorsanız, haftada en az iki gün omega 3 yönünden zengin somon veya uskumru gibi balıkları tüketmeye dikkat etmelisiniz. Omega 3’ten en iyi şekilde faydalanabilmek için balığı fırında veya ızgarada pişirip tüketebilirsiniz.

grip için Çay

Çay

Türk Milleti olarak çayı çok seviyor olduğumuz bir gerçek. Grip için de büyük bir nimet. Bu konuda size süper haberlerimiz var diyerek başlayalım. Yapılan çalışmalar, iki hafta boyunca günde beş fincan siyah çay tüketenlerin kan değerlerinde 10 kat daha fazla interferona rastlandığı sonucuna varmıştır. Virüslerin başlıca düşmanı olan bu maddenin artmasının nedeni ise bağışıklığın güçlenmesinden sorumlu olan L-theanine aminoasidi.

Nasıl Tüketmeli?

Gün içerisinde içtiğiniz çay miktarının iki fincanını yeşil çaydan yana kullanarak, antioksidan miktarını arttırmayı deneyebilirsiniz. Ancak şekersiz çay içemiyorsanız, şeker yerine tarçın çubuğu kullanmanızı öneriyoruz. Böylece fazladan kalori almadan, kan şekerinizi ve iştahınızı dengeleyebilir; tatlı ihtiyacınızı giderebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap