Greyfurt Altıntop Faydaları Nelerdir? Kalorisi, Zararları ve Besin Değerleri

Greyfurt Altıntop Faydaları Nelerdir? Kalorisi, Zararları ve Besin Değerleri Greyfurt görüntü itibari ile altıntopa benzer. Zaten faydaları da altın kadar değerlidir. Düşük kalorisi ve içerdiği besin değerleri tercih edilir. Fazlası zararlıdır.

Altıntop (Greyfurt)

Greyfurt Altıntop Faydaları, ekşi tatlı hatta bazıları için acı bile olabilen tadıyla tropikal bir narenciye meyvesi olarak bilinir. Turunçgiller arasında altıntop greyfurt olarak da bilinen bu meyve antioksidan ve lif açısından epey zengin bir kış meyvesidir.

Aslında altta bir tatlılık olsa da keskin bir tadı vardır greyfurtun. Şekli itibariyle portakala benzer ve sululuk anlamında da portakalla yarışır. İlkbaharın başlarına kadar pazarlarda ve marketlerde bulunmaya devam eder.

Greyfurt ortalama 10-12 cm çapındadır. Çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. İçinin rengi pembe veya beyaz olabilir. Latincede Citrus paradisi olarak bilinen greyfurtun tadı gerçekten de cennet gibidir.

Greyfurt Nasıl Saklanır?

Greyfurt Altıntop Faydaları
Greyfurt Altıntop Faydaları

Greyfurtun dışında renkli ince bir kabuk vardır. Bu dış kabukta bazen renk değişiklikleri olabilir. Bu sizi endişelendirmesin. İyi bir greyfurtun dış kabuğu da mükemmel olacak diye bir kural yoktur. Rengi o kadar da iyi olmayan bir greyfurtun tadının muhteşem olduğunu görebilirsiniz.

Greyfurt satın alırken aldığınız greyfurtların sert ancak esnek olduğundan emin olun. Hafifçe elinizi bastırdığınızda bunu rahatlıkla anlarsınız.

Hedefiniz ince kabuklu, sulu bir greyfurt seçmek olmalı. Eğer meyve boyutuna göre ağırsa buradan sulu olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak dış derisi kırışık ve pürüzlü ise kalın bir kabuğu olabilir, bunu tercih etmemenizde fayda var.

Peki özene bezene seçtiğiniz greyfurt buzlukta nasıl saklanır? Eğer aldığınız greyfurtu hemen tüketecekseniz oda sıcaklığında birkaç güne kadar dayanırlar. Bu şekilde saklamak onları daha sulu yapacaktır. Eğer hemen tüketmeyecekseniz buzdolabında 1-2 hafta rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Marketlerde bazen organik greyfurtta görürsünüz. Bunlar herhangi bir kimyasal kullanılmadan üretilir. Yetiştirilirken böcek ilacı dahil meyveyi kirletecek hiçbir ağır metal kullanılmıyor. Organik meyve alarak güvenle tüketebilirsiniz.

Greyfurt Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Greyfurt Yemeklerde Nasıl Kullanılır
Greyfurt Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Tüm meyvelerde olduğu gibi greyfurtu da yemeden önce güzelce yıkamak lazım. Dışındaki kabuk yenmiyor demeyin ve yıkayın. Çünkü eğer yıkamadan önce keserseniz kabuktaki kirler iç kısma geçebilir.

Peki greyfurt nasıl yenir? En yaygın tüketme şekli taze olarak dilimleyerek yemektir. Bu şekilde yemek için greyfurtu yatay olarak kesin ve dilim dilim parçalara ayırın.

Renkli kısmın dışını saran şeffaf membran doku acı olabilir, bir bıçak yardımıyla kolayca ayıklayabilirsiniz. Aynı şekilde tohum kısımlarını da temizlerseniz daha güzel bir tat elde edersiniz.

Greyfurtu tüketmenin bir diğer eğlenceli yolu ise sıkmaktır. Sabahları bir bardak greyfurt suyu ile güne enerjik bir başlangıç yaparsınız.

Salatanıza bir hareketlilik katmak isterseniz greyfurt bunun için harika bir tercihtir. Yeşil salataya küçük greyfurt parçalarını ilave edin ve damağınızda ki lezzet patlamasının tadını çıkarın.

Greyfurt Faydaları

Greyfurt Faydaları
Greyfurt Faydaları

Özellikle son yıllarda popülerliği artan greyfurtun özellikle kilo vermeye çalışan kişiler tarafından mercek altına alındığı görülmektedir.

Uzmanların söylediğine göre kalp hastalığına yakalanma riskimizi düşürüyor. Tansiyondan şekere, kalpten karaciğere greyfurtun faydası çoktur. Sağlımıza olan faydalarını maddeler halinde inceleyelim.

·       Diyet Yapanların dostu greyfurt. Bu meyve düşük kalorili ve yüksek besin değerine sahip meyvelerin başında gelir. Bu da greyfurtu diyet listelerinin vazgeçilmez bir parçası yapmıştır.

Özellikle diyet yaparken bağırsak faaliyetlerinin sekteye uğramaması için lifli beslenmeye önem vermek gerekir. Zengin lif içeriği de greyfurtun tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir.

·       C vitamini deposudur. Bağışıklık sistemi için çok önemli olan C vitamini greyfurt içerisinde bolca bulunur. Bu sebeple soğuk algınlığına iyi gelmesi greyfurtun faydaları arasındadır. Ayrıca astım, osteoartrit ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkların şiddetinin hafiflemesinde de faydalıdır.

·       Ömrü Uzatır. Düzenli meyve ve sebze tüketmenin kalp hastalığı, felç, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azalttığı yıllarca yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konulmuştur. Bol vitamin içermesi sebebiyle greyfurt da bu tip hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskini azaltmaktadır.

·        Bağışıklık sistemini güçlendirir. Greyfurttan bahsedip de antioksidan özelliklerinden bahsetmemek olmaz.

Düzenli greyfurt yendiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi greyfurtun insan faydaları arasında en önemli olanıdır.  Grip olduğunuzda greyfurt yiyerek daha hızlı iyileşmeniz de bundandır.

·       İştahınızı kontrol eder. Orta büyüklükte bir greyfurtta yaklaşık 2 gram lif bulunur. Lif midede uzun saatler kalır, sindirim süresi uzundur. Bu da uzun saatler tok hissetmenizi sağlar. Böylece greyfurtun faydaları diyet yapanlar için de tekrar vurgulanmış oluyor.

·       Greyfurtun şeker hastalığına neden olacak insülin direncini önler. Böylece diyabetle baş etmenizde sizi destekler.

·       Greyfurt yemek kalp sağlığınızı iyileştirir. Yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkların riskini azaltır. Kan basıncını düzenler.

·       Böbrekte atık maddelerin birikmesi ile böbrek taşı gelişir. Hayli ağrılı bu hastalığın tedavisi de bir o kadar zordur. Sadece greyfurt yiyerek bu taşlardan kurtulabileceğinizi söylesek. Greyfurtun yapısında ki sitrik ait böbrekteki kalsiyum ile bağlanarak vücuttan atılır. Böylece taş oluşması engellenmiş olur.

·       Greyfurtun faydaları cilt için de oldukça fazladır. İçerisinde ki su miktarının fazla olması sebebiyle cildinize içerden doğal bir nem verir.

Greyfurt Nelere İyi Gelir?

Greyfurt Nelere İyi Gelir
Greyfurt Nelere İyi Gelir

Greyfurtun insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu öğrendik. Sezonunda bol bol tüketmek lazım. Peki başka greyfurtun faydaları neye iyi gelir? Özellikle içerisinde yüksek oranda likopenin içeren pembe greyfurt, hücrelerin yapısına zarar verecek bileşiklerle savaşır.

Ayrıca yapılan araştırmalar greyfurtun prostat kanserine yakalanma riskini de azalttığını göstermiştir. Bu da greyfurtta bulunan likopeninin marifetidir.

Greyfurt İçindeki Vitaminler

Orta boy bir greyfurtun yapısında bulunan temel besinler karbonhidrat, protein, lif, mineral ve vitaminlerdir.

Greyfurt içeriği bakımından en çok bulundurduğu vitamin C vitaminidir. Günlük ihtiyacımızın yaklaşık %64’ünü yapısında bulundurur. Bunun dışında A vitamini de içerir. Bunların dışında potasyum, tiamin, folat ve magnezyum gibi mineraller de içerir.

Greyfurt Kalorisi

Greyfurt Kalorisi
Greyfurt Kalorisi

Bir adet orta büyüklükte greyfurt yaklaşık 200 gram gelir. 100 gram greyfurt kalorisi ise yaklaşık olarak 50 kalori olarak hesaplanmıştır. Böylece ortalama boyutta olgun bir greyfurt yiyerek 100 kalori alırsınız.

Aldığınız kalori çok olmamakla birlikte içeriği bakımından da endişe verecek bir kalori çeşidi değildir. Bu sebeple greyfurt diyetisyenler tarafından sürekli olarak önerilir.

Greyfurt Zararları

Bilindiği gibi her sebze ve meyvenin bazı yan etikleri olabiliyor. Greyfurt da herkese uygun bir meyve değildir. Bazı kişilerin greyfurt yerken dikkatli olması gerekirken bazılarının komple kaçınması gerekir.

Greyfurt bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Eğer bu ilaçlardan birini alıyorsanız greyfurt yemeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Bu bilgiye ise ilaçların prospektüslerinden ulaşabilirsiniz.

Diş minesi erozyonu da greyfurt zararı olarak bilinen problemlerdendir. İçerisindeki sitrik asit buna sebebiyet verir. Bu sebeple tüketim miktarını abartmamak gerekir. Özellikle dişler için bu zararlı etkisini azaltmak için, greyfurt yedikten sonra hemen dişleri fırçalamamak gerekir. Ağzı su ile çalkalamak ve en az 30 dakika sonra sişleri fırçalamak daha güvenli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap