Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi Var mı?

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi Var mı?

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer? Tedavisi Var mı? Göz seğirmesi neden olur sorusu bu sorun ile karşılaşanların nedenini araştırdıkları bir durumdur. Bu durumun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki halk arasında bilinenin aksine manevi duygular ile ilgili bir şey söz konusu değildir. Seğirmenin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların bazıları ise şudur.

  • Stres
  • Uykusuzluk
  • Fiziksel yorgunluk

Göz seğirmesi birçok sağlık ve göz hastalığının da belirtisi olabilmektedir. Seğirme durumu uzun süre ve rahatsız bir şekilde olursa bir hekime gidilmeli ve sağlık taramasından geçilmelidir. Bunlardan önce İgrus web sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmesi nasıl geçer geçmesi için ne yapmalıyız? Gibi sorular en az  göz seğirmesi neden olur sorusu kadar merak edilmektedir. Bu durumun bilinen ilk yöntemi kasılmaya müdahale etmektir. Bunun için soğuk ya da sıcak kompres uygulanabilir. Böylelikle seğirmeye neden olan kasın sakinleşmesi sağlanabilir.

Farklı geçirme yöntemleri uygulansa da en iyisi buna neden olan durumu tespit etmektir. Çünkü seğirmenin nedenini bilmek onu ortadan kaldırmayı sağlayacaktır. Bunların yanında gözleri dinlendirmek te seğirmenin geçmesi için uygulanabilecek müdahalelerden biridir.

Sağ Göz Seğirmesi Neye İşarettir?

Göz seğirmesi neden olur sorusundan sonra merak edilen diğer bir soru da sağ göz seğirmesi neye işarettir sorusudur. Toplum arasında “sağ gözüm sağlığa sol gözüm varlığa” diye bir inanış vardır. Ancak bu tamamen yanlış bir inanıştır. Burada seğirmenin nedenini iyi araştırmak gerekmektedir.

Tam bilinmemekle beraber nörolojik bir hastalığında da belirtisi olabilir. Yine bölgesel seğirmeler radyoterapi almış ve motor hastalarında görülebilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir durum olmaktadır. Elbette tüm seğirmeler bu nedenlerle olmaktadır. Bu yüzden bağışıklık sisteminin de güçlü tutulması önemlidir.

Sol Gözün Atması Ne Anlama Gelir?

Sol Gözün Atması Ne Anlama Gelir?

Sol gözün atması ne anlama gelir sorusu toplum içinde kendine şu şekilde cevap bulmuştur. Sağ gözüm sağlığa sol gözüm varlığa. Bu inanış eskilerden bu yana var olan bir inanıştır. Ancak gerçeği yansıtmamaktadır. Bu nedenle sorunun kaynağına inmek gerekmektedir. Her ne kadar ilk konulan tanı kasılan kasların duyarlılığının artması olarak söylense de başka  hastalıklara da işaret edebilir.

Çok olmamakla beraber bazı durumlarda motor nöron hastalıkları, ALS, Isaac sendromu gibi rahatsızlıklara işaret edebilir. Bunun yanında periferik sinir sistemi hastalıkları ile polinöropatiler ve pleksopatiler de sayılmaktadır. Tüm bu nedenlerle göz seğirmesi neden olur sorusunu iyi araştırmak gerekmektedir.

Göz Seğirmesi Nasıl Durdurulur?

Göz Seğirmesi Nasıl Durdurulur?

Göz seğirmesi nasıl durdurulur sorusuna cevap bulurken öncelikle kasların gevşetilmesi sağlanır. Çünkü göz seğirmesi nasıl olur sorusunun sebeplerinden biri bu olabilir. Bu nedenle ilk amaç kası gevşetmek olmalıdır. Bunların yanında stresten kaynaklı bir durum ise antidepresan ilaçlar kullanılabilir. Yine göz kuruluğundan kaynaklanıyor ise suni göz yaşı uygulanabilir.

Bunların yanında kişi kendisi de bazı uygulamalar yaparak bu seğirmenin önüne geçebilir. Örneğin çok bilgisayar başında oturma, televizyon izleme gibi durumları azaltmak gerekebilir. Bunun yanında gözü dinlendirmek iyi gelmektedir. Yine belirli aralıklar ile gözlere egzersiz yapılabilir. Göz kaslarının rahatlaması için ılık su poşetleri uygulanabildiği gibi, sıcak ya da soğuk kompreste uygulanabilir.

  • Günlük uygu düzenine dikkat edilmelidir.
  • Kafein içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır.
  • Stresten uzak durulmalıdır.

Bu ve bunlara benzer durumlar ile birlikte göz seğirmesinin durdurulması sağlanabilir. Nadir durumlar dışında göz seğirmeleri bu yöntemler ile geçecektir. Ancak geçmediği takdirde mutlaka bir göz hekimine başvurmak gerekmektedir.

Göz Seğirmesi Tedavi Yöntemleri

Göz Seğirmesi Tedavi Yöntemleri

Göz seğirmesi tedavi yöntemleri için öncelikle bir hekime başvurmak gereklidir. Göz seğirmesi nasıl olur sorusunun cevabını en iyi bilecek kişi hekimlerdir. Bunun için hekime başvurmak en doğrusu olacaktır. Bunun yanında rahatsızlık birkaç gün içinde geçebilmektedir. Bu tür durumlar evde yapılabilecek birkaç basit adımla da geçebilir. Ancak iki haftadan fazla süren bir rahatsızlıkta mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir.

Bundan önce yapılacak olan uzun süreli rahatsızlıklarda mutlaka zamanı ve neden sonra olduğunu mutlaka not etmelisiniz. Bu notlar tedavi aşamasında yararlı olacaktır.

  • Stres
  • Yorgunluk
  • Kafein tüketimin azaltılması

Bu ve bunlara benzer durumlar ilk tedavi yöntemleri olarak devreye girmektedir. İyi ve kaliteli bir uyku uyumak ilk şartlardan biridir.

Ancak bu durum alerjik bir nedenden de kaynaklanmış olabilir. Yapılması gereken ilk durum, alerjik maddeyi tespit etmek ve ondan uzak durmaktır. Yine hekim tarafından yazılacak ilaçlar ile kasların rahatlaması sağlanabilir.

Ancak daha ağır durumların habercisi olan hastalıklarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olmaktadır. Göz kapaklarından bazı sinirlerin ve kasların çıkartılması gerekebilir. Bu operasyona miyektomi denmektedir. Bu operasyon sadece göz kapaklarına değil, aynı zamanda yüz sinirlerine basınç uygulayan damarların neden olduğu basıncı da ortadan kaldırır. Bu operasyonun kalıcılığı ise ömür boyudur. Bu nedenle yapılması son aşamada kalıcı bir rahatlamaya neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap