Göktürk İsminin Anlamı

gokturk-isminin-anlami-17681

Göktürk İsminin Anlamı

 Çocuğuna Türkçe isim koymak isteyen ve genellikle erkek bebek bekleyen kişilerin araştırması sırasında karşına çıkan ilk isim Göktürk ismi olmaktadır. Türkçe kökenli bir isim olan Göktürk ismi gerek anlamı gerekse söyleniş güzelliği sebebiyle pek çok kişinin ilk tercihi olabilecek isimler arasında yer alır. Bu isim ile ilk kez karşılaşan kişiler Göktürk isminin anlamı nedir? Sorusunu gündeme getirmektedir.

Pek çok kişinin beğendiği ve anlamını merak ettiği isim birbirinden farklı şekillerde ifade edilebilmektedir. Bu anlamlar arasında ilk sırada yer alan anlam yiğit, ikinci sırada güç olan yiğit, üçüncü sırada mersin ağacı, dördüncü sırada orta Asya’da yaşamış olan Türk ulusu, beşinci sırada ise Orta Asya’da yaşayan eski Türkler anlamı da yer almaktadır.

Türkçe kökenli bir isim olan ve erkek ismi olarak oldukça sık kullanılan Göktürk ismi hakkında merak edilen bir diğer nokta ise Göktürk ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusudur. Göktürk ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmeyen ancak anlamı sebebiyle oldukça fazla tercih edilen isimlerden biridir.

 Türkçe kökenli bu isim hakkında araştırılan bir diğer konu ise Göktürk isminde kaç kişinin olduğu hususudur. Sıklıkla sorulan Göktürk isminde kaç kişi var?  sorusu isim verileri sayesinde cevaplanabilmektedir. Türkiye’de paylaşılmış olan isim istatistiklerine bakıldığında Türkiye sınırları içerisinde toplam 3586 kişinin Göktürk isme sahip olduğu görülmektedir. Bu kişilerden 572 tanesi İstanbul’da, 375 tanesi Ankara’da, 220 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Göktürk ismini Türkiye sıralaması konusunda da bilgi vermek mümkündür. Bu isim Türkiye’de en çok tercih edilen isimler listesinde 1708. sırada yer almaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen erkek isimleri listesinde ise 820. sırada Göktürk ismi bulunmaktadır.

 Bu isme sahip olan kişilerin özellikleri birbirine benzerlik gösterdiği için Göktürk isminin özellikleri konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Bu isme sahip olan kişiler genellikle lacivert rengi severken kader sayıları ise sekiz olarak bilinmektedir. Göktürk ismine sahip olan kişilerin olumlu yönleri arasında tutumluluk, esneklik, mantık, gerçekçilik, yetenek, mükemmeliyetçilik, düzen, takdir bekleme arzusu, sabır, çalışkanlık, detaycılık, yardımseverlik ve anlayışlılık yer almaktadır.

Bu özelliklerin yanı sıra Göktürk isminin  olumsuz özellikleri de mevcuttur. Göktürk ismin olumsuz özellikleri arasında ise aşırı derecede gururlu ve hırslı olmasa geri almaktadır. Genellikle bu isme sahip olan kişiler gururları sebebiyle zor durumda kalabilmektedir. Bu nedenle Göktürk ismi koymadan önce olumlu ve olumsuz özellikler göz önünde bulundurulmalı ve bu özellikler göz önünde bulundurulduktan sonra Göktürk isminin çocuğa verilip verilmeyeceğine karar verilmelidir.

Aksi bir durumda olumsuz özellikler çocukta görülebilecek ve ciddi problemlere sebep olabilecektir. Bu nedenle ebeveynler Göktürk ismi konusunda uyarılmakta ve olumsuz özellikler değerlendirilmeden bu ismin koyulmaması gerektiği bildirilmektedir. 

Mehmet Göktürk, Göktuğ, Göktan, Gökten, Göktay, Göktuğhan, Göktuna, Göktunç, Gökhan, Göksel, Gökay, Göksu, Gökdeniz, Gökalp, Gökberk, Köktürk, Aktürk, Oktürk, Bektürk, Öktürk, Pektürk, Çeliktürk, Öztürk, Şentürk, Ertürk, Cantürk, Aytürk, Bentürk, Güntürk, Türk, Oğultürk, Gençtürk, Esentürk, Erentürk, Ulutürk, Bilgetürk, Görk, Gökçek, Gerçek, Gülberk, Gülek, Gülbek, Günışık, Gürak, Göktün, Gökçe, Gökmen, Gökay, Göksu, Gökçen, Akartürk, Tüzüntürk, Gülçiçek, Gülnazik, Gülberk, Gülipek, Gelincik isimleri Göktürk ismi ile uyum sağlayan isimler arasında yer almaktadır.  Bu isimler arasından bir ismin tercih edilmesi durumunda Göktürk ismi ile uyumlu isim seçimi gerçekleştirmek mümkündür. İsimler oldukça güzel anlamlı olup kullanılmalarında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

gokturk-isminin-anlami-17681
Göktürk İsminin Anlamı

Göktürk isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Benim Dayanağım Olan Yiğit, Gücüm Olan Yiğit
  • 2 – Mersin Ağacı
  • 3 – İslamlıktan önce Orta Asya da yaşamış bir Türk ulusu ve bu ulustan olan kimse.
  • 4 – Orta Asya’da yaşamış eski bir Türk ulusu ve bu ulustan olan kimse

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Göktürk ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Göktürk ismini kullanan 3.586 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Göktürk ismini kullanan 572 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Göktürk ismini kullanan 375 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Göktürk ismini kullanan 220 kişi bulunmaktadır.

Göktürk isminin Türkiye sıralaması

Göktürk en çok kullanılan 1708. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 820. isimdir.

Göktürk ismini kullananların sayısı, son bir yılda 544 kişi artmıştır.

Göktürk isminin Harf Analizi

Kişiye Göktürk ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Göktürk İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Göktürk ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Göktürk isminin anlamını gözden geçirin!

Göktürk İsminin Numerolojisi

Göktürk isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
Ö: on dokuz
K: on dört
T: yirmi dört
Ü: yirmi altı
R: yirmi bir
K: on dört
TOPLAM: 126

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap