Gluten İçermeyen Kurabiye Nasıl Yapılır?

Bir protein çeşidi olan gluten, çölyak hastalarında ve gluten hassasiyeti olan kişilerde rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gluten, yulaf ve buğday gibi tahılla i..

Bir protein çeşidi olan gluten, çölyak hastalarında ve gluten hassasiyeti olan kişilerde rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gluten, yulaf ve buğday gibi tahılla ile hazırlanan ürünlerde bulunmaktadır.

Gluten içeren besinleri tüketemeyen kişiler için son zamanlarda ‘gluten içermez’ yazısının bulunduğu yiyecek paketleri ve etiketleri marketlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu besinlerin tüketiminin yanında evde yapılan yiyeceklerin de gluten içermemesini sağlamak mümkün oluyor. Bunun için de glutensiz unları tercih etmek gerekiyor.

Gluten İçermeyen Tuzlu Kurabiye Tarifi

Malzemeler;

8 Çorba Kaşığı Glutensiz Un
1 Adet Yumurta Akı
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Dolusu Yoğurt
2 Yemek Kaşığı Kadar Tereyağı
1 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
1 Tutam Tuz
İstenildiği Kadar Susam

Kurabiyenin Yapılışı;

Geniş çaptaki bir kabın içerisine susam haricindeki tüm malzemeler eklenerek yoğurmaya başlanır. Kulak memesi kıvamına gelen hamur, tezgahın üzerine alınır ve el ile yuvarlanarak rulo haline getirilir. 5 cm çapında rulo biçimine getiren hamur, bir iki parmak genişliğinde eşit parçalar halinde kesilir.

Rulo biçimindeki hamurun eşit olarak kesilen parçaları pişirme kağıdı serilmiş olan fırın tepsisinin içine birbiri ile temas etmeyecek şekilde yan yana dizilir.

Fırın tepsisine dizilen hamurların üstlerine yumurta sarısı sürülerek susam serpilir. Önceden 180 derece ısıtılan fırına alınan kurabiyeler, yaklaşık 20-25 dakika pişirilir. Pişen kurabiyeler fırından çıkartılarak 15 dinlenmeye bırakılır ve servis edilir.

Gluten İçermeyen Un Kurabiyesi Tarifi

Malzemeler;

3,5 Su Bardağı Gluten İçermeyen Un
1 Çay Bardağı Dolusu Zeytinyağı
250 Gram Margarin
5 Yemek Kaşığı Glutensiz Pudra Şekeri
50 Gram Kadar Hindistancevizi

Kurabiyenin Yapılışı;

Sıvıyağ ve margarin bir kaba alınarak karıştırılır. Yağ karışımının içerisine yavaş yavaş pudra şekeri eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Karışımın içine glutensiz un ve pudra şekeri de eklenerek

yoğurmaya başlanır. Hazır hale gelen hamurdan ceviz kadar parçalar kopartılır ve yuvarlanarak hindistancevizine iyice bulanır.

Hazırlanan kurabiyeler pişirme kağıdı serilen tepsiye alınır ve önceden 150 derece ısıtılmış fırında 35-40 dakika pişirilmeye bırakılır. Pişme işlemi tamamlanan un kurabiyeleri dinlendirilerek servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap