Gliserin Nedir? Ne İçin kullanılır? Ne İşe Yarar? 2021 Fiyatı

Gliserin nedir nerelerde kullanılır gibi yapılan aramalarda birçok kullanım alanını saymak mümkündür. Hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilebilmektedir. Renksiz olan bu madde ciltte her alanda kullanımı uygundur, ve alkol içermez.

Diğer bir adı da gliserol olarak bilinmektedir. İnsan sağlığında zararı olmamakla birlikte yararlı olduğu da bilinmektedir. Her ne kadar sadece cilt için kullanıldığı belirtilse de başka alanlarda kullanımı da bildirilmektedir.

Nemlendirici ve bakım kremlerinin içerisinde gliserin maddesi bulunmaktadır. Hatta son zamanlarda saçların da iyi görünmesi için saç kremlerinin içerisine de eklendiği bilinmektedir. Saçlara ve cilde parlaklık ve yenilik kazandırdığı bilinmektedir. Bu nedenle çok ciddi faydaları olduğu bilinmektedir. Vücut için mucize bir niteliktedir. Bu nedenle birçok alanda kullanımı görülmektedir.

Günlük hayatta kullanılan, sabun, krem, saç kremi ve benzeri birçok ürünün içeriğinde bulunmaktadır. İlk defa 1779 yılında bulunarak kullanılmaya başlanmıştır. Çok sık kullanılan ve ciltte her anlamda faydası olan gliserin, hidrojen, oksijen ve karbonun birleşmesi ile oluşmaktadır.

Gliserin Ne İşe Yarar?

Mevsim geçişlerinde yaşanan ve ciltte önemli derecede görüntü bozukluğu oluşturan kurumalar için kullanılmaktadır. Cilt üzerinde oluşan kuruma ve çatlaklar için tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Cilt yenileme açısından da önemli bir etken madde içermektedir.  ne işe yarar diye bakıldığında en başta nemlendirme ve ciltte meydana gelen sorunlarda en iyi gelen üründür.

Son zamanlarda bakıldığında saçlar için de kullanımı uygun olduğu bilinmektedir. Şampuan ve saç kremlerinin içinde de kullanıldığı belirtilmiştir. Jel ya da sprey olarak saça da uygulanabilmektedir. Fakat bazı durumlarda belli bir karılımın içine eklenerek saçlara maske yapılabilmektedir. Bu maske sonrası saçlarınızda farklı bir dokunuş hissetmiş olacaksınız.

Özellikle kış mevsiminde oluşan dudak çatlaklarında da nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu nedenle de özellikle gliserinli dudak balsamları kullanılmaktadır. Esnek ve nemlendirme özelliği ile dudaklarınızda yeniden bir canlanma sağlamaktadır. Ölü olarak ortaya çıkan cilt kusurlarının da ciltten uzaklaşarak dudakların yenilenmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca cilt üzerinde oluşan renk tonlarının giderilmesi için de kullanılmaktadır. Yapılacak olan bir karışım ile bu konuda da sıkıntı yaşamadan cilt tonunu eşitleme yapabilirsiniz. Bir miktar gliserine bir miktar gül suyu eklenerek bu şekilde kullanımı sağlanmalıdır. Böylelikle cilt tonunuz eşitlenecektir.

En çok dert yanılan durumlardan bir tanesi de oluşan nasırlardır. Bu nasırların giderilmesinde de gliserin önemli ölçüde kullanılmaktadır. Yumuşatma ve nemlendirme özelliği olduğundan dolayı da nasırının yumuşamasını ve kolayca çıkmasını sağlamaktadır. Kalınlaşmış olan nasırlı derinin incelmesini ve yumuşamasını sağlamaktadır.

Gliserin Hakkında
Gliserin Hakkında

Gliserin nasıl kullanılır? Uygulama yapacağınız yer için sıcak bir suya katacağınız bir miktar gliserin koyarak içinde 10-15 dakika kadar bekletmeniz olacaktır.

Sedef hastalıkları ile uğraşan kişiler için de yumuşatma ve kaşınmayı önleme özelliği ile birlikte bu rahatsızlık için belli bir rahatlama sağlamaktadır. Bir de egzama hastalığı için de bu durum geçerlidir. Olumlu yönde etki gösterdiğinden dolayı mutlaka yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Kozmetik olarak kullanımı da çok yaygındır. Birçok kozmetik ürününün içerisinde bulunmaktadır. Tırnaklarınızın parlaması için tırnak yüzeyine masaj yaparak uygulanması gerekmektedir. Renksiz bir yapıda olan gliserin tırnaklarınızın parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır.

Aynı zamanda kozmetik alanında başka bir ürünün muadili olarak da kullanılmaktadır. Doğal bir şekilde makyaj sabitleme için kullanılmaktadır. Bu özelliği ile diğer makyaj sabitleme ürünlerinde kullanılan kimyasallardan uzak durmuş olacaksınız. Makyaj yapmadan uygulanacak olan gliserinli karışım sabitleme özelliği taşımaktadır.

Gliserinin Nasıl Kullanılır?

Gliserin yağı birçok kullanım alanına sahiptir. Cildin en güzel dostu olarak bilinen gliserin nasıl kullanılır diye bakıldığında tek bir kullanım alanının olmadığı ilk göze çarpan detay olacaktır. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan gliserin tam bir vücut dostudur.

Çok kalın olmamakla birlikte ince bir tabaka halinde cilde sürüldüğünde nemlendirme özelliği sayesinde cildinizi yumuşatacaktır. Sıcak su yardımı ile yıkayarak güzel bir etki bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda oluşan nasırlarda ya da topuklarda oluşan çatlaklarda da gliserin kullanılabilir. Bunun için bir kova suyun içerisine konulacak olan bir bardak gliserinin içerisinde 10-15 dakika bekletildikten sonra kurulanması ile yumuşaklık kazandırılmaktadır.

Egzama ve sedef hastalığı bulunan bireyler ise bir bardak suya bir bardak gliserin konularak oluşturulmalıdır. Bu oluşturulan karışım bir pamuk yardımı ile egzama ya da sedef hastalığı olan yere uygulanmalıdır. 15-20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak temizlenmelidir. Tam bir kurtulma sağlanana kadar bu düzenli şekilde devam edilebilir.

Eğer cildiniz hassas bir yapıda ise gliserini direkt uygulamak yerine su ile seyreltilerek uygulanması tavsiye edilmektedir. Çok fazla dozda kullanılması önerilmemektedir.

Ciltteki gözeneklerin kapanması sebebi ile alerjik başka reaksiyonlar gösterebileceğinden önerilen dozda kullanılması sağlanmalıdır. Her ne ile olursa olsun uygulama yapıldıktan sonra sıcak su ile temizlenmesi gerekmektedir.

Gliserin kulak damlası olarak da kullanılır. Gliserin kulak damlası fiyat bilgisi ortalama 10 TL civarındadır. Gliserin damla olarak satılmaktadır. Eczanelerde ihtiyaca göre gliserin fitil olarak da satılmaktadır.

Gliserin fiyatı ortalama 10 TL civarındadır. Gliserin fiyat bilgisi sitelere göre farklılık göstermektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol