Gazel İsminin Anlamı

Gazel İsmi

Gazel İsminin Anlamı Arapça kökenli olan Gazel ismi Kuran-ı Kerimde geçmemekle beraber Gazel isminin 4 farklı anlamı vardır. Bunlar; 1- Latif 2- Divan, Fars ve Arap edebiyatlarında en yaygın olarak kullanılan nazım şekli 3- Sonbaharda kuruyup dökülen ağaç yaprağı 4- Türk müziğinde belli bir kurala bağlı olmadan bir kişi tarafından sesli yapılan bir taksim demektir.

Gazel isminin TDK’daki anlamı, Türk Dil Kurumuna göre Gazel isminin 3 anlamı vardır. Bunlar: 1- Divan edebiyatında 5-10 beyit arasında değişen, ilk beytinin dizeleri birbiriyle, sonraki beyitlerinin ikinci dizeleri birinci beyitle uyaklı, genellikle lirik konularda yazılan nazım biçimidir. Yahya Kemal Beyatlı 2- Klasik Türk müziğinde belli bir kurala bağlı olmadan bir kişi tarafından sazlardan birinin eşliğinde söylenen, söyleyenin ses gücünü göstermesine de olanak veren müzik eseridir. Örneğin;  “Yanımızdaki vagonda bir gazel başladı.” – Yusuf Ziya Ortaç 3- Sonbaharda kuruyup dökülen ağaç yaprağıdır. Örneğin;  “Coşkun sular gibi akıp durulma / Kuru gazel gibi esip savrulma” – Karacaoğlan

Gazel İsminin analizi nedir? İnatçı bir yapıya sahip olmakla beraber üstün olmayı isterler. Lider olmalarını yanında gururlu bir kişiliğe sahiplerdir. Akademik başarıya önem vermekle beraber maddiyata da önem verirler. Bu da onlarda akılcılığı ve prensipliği ön plana çıkarır. Öz güveni yüksek olan bu ismin sanatsal kişiliğinde sembolüdür. Maceraperesttir ve hayal kırıklığına uğramaktan hiç hoşlanmaz. Ayrıca aklına koyduğunu yapana kadar denemekten hiç vazgeçmez.

Gazel isminin kişilik analizi sosyal olmakla beraber çok dengeli dışa dönük kişiliği vardır. Etrafına güven veren renkli kişilikleri vardır. Özellikle yardıma muhtaç insanlara ve hayvanlara karşı olan hassasiyetleri vardır. Çevrenizdeki birçok insan tarafından sevilen ve saygı gören kişilerdir. Bu kişiler Hayatının temelinde “sevgi” olduğuna inanır.

Felsefeleri ise “sevmek ve sevilmek”, “Kimseden nefret etmemek” başlıca kurallarıdır. Sevgiyi olabildiğince çok insana vermek isterler. Sevdiği insanlar için elinizden gelen her şeyi yapabilecek birisisidir. Bu kişiler yardımsever olmak ile öz saygı arasındaki dengeyi kurmayı başaramazlar ve bu nedenle insanlar sizi kolaylıkla yıkıp dökebilir. Ayrıca bu hassasiyet iş yaşamında da sizin için zorlayıcı olacaktır. 

Gazel ismi caiz mi? Bu merak konusudur. Divan edebiyatındaki gazelin bir diğer, anlamı konusu aşk ve şarap olan manzume, olsa da ve Kuran-ı Kerimde geçmese de Gazel isminin kullanılması İslami açıdan caizdir ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Gazel ismine benzer isimler Hangileridir? Gazel ismine benzer erkek isimleri:  Abdülevvel, Abdülezel, Akansel, Akel, Arel, Baransel, Berkel, Bozyel, Cebel, Cengel, Çelikel, Çetinel, Demirel, Egesel, Ekmel, Erel, Erimel, Erkel, Evrensel, Evvel, Gerçel, Günsel, Gürel, Gürsel, Hürsel, Kayansel, Kutel, Kutsel, Mertel, Muhaccel, Mürsel, Nevfel, Öngel, Örenel, Örsel, Özgürel, Öztinel, Pakel, Pekel, Perkel, Sertel, Somel, Süel, ޞenel, Taşel, Tekinel, Temel, Temizel, Topel, Tökel, Törel, Tuğsel, Tuncel, Tunçel, Tükel, Tümel, Türel, Uğurel, Uyarel, Uygunel, Üstel, Veysel, Yenel, Zeynel isimleri bulunmaktadır.

Gazel ismine benzer kız isimler: Adıgüzel, Aksel, Amel, Asel, Aybel, Aysel, Ayyüksel, Azel, Bedel, Boysel, Canel, Cansel, Çinel, Ecmel, Emel, Ezel, Göksel, Görsel, Gülsel, İlksel, Hazel, Hivel, Hüsnügüzel, Hüvel, İzel, Lemyezel, Minel, Mirel, Mübeccel, Mücmel, Nurel, Nursel, Öncel, Önel, Özdel, Özel, Özgünel, Özsel, Sibel, Şimel, Tansel,  Tanyel, Tezel, Tüzel, Uğursel, Uzel, Üçel, Ülküsel, Ünsel, Yazel, Yerel, Yersel, Yücel, Yüksel isimleri bulunmaktadır.

gazel-isminin-anlami-61470
Gazel İsminin Anlamı

Gazel isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Dinin Yaratılmasına Yardımcı Olan.
  • 2 – Latif.
  • 3 – Kuruyarak Dökülmüş Ağaç Yaprağı.
  • 4 – Divan, Fars Ve Arap Edebiyatlarında En Yaygın Nazım Şekli.
  • 5 – Divan edebiyatında bir nazım biçimi.
  • 6 – Türk müziğinde belli bir kurala bağlı olmadan bir kişi tarafından sesle yapılan taksim.
  • 7 – Sonbaharda kuruyup dökülen ağaç yaprağı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Gazel ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Gazel ismini kullanan 2.470 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Gazel ismini kullanan 477 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Gazel ismini kullanan 118 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Gazel ismini kullanan 72 kişi bulunmaktadır.

Gazel isminin Türkiye sıralaması

Gazel en çok kullanılan 1994. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 950. isimdir.

Gazel ismini kullananların sayısı, son bir yılda 62 kişi artmıştır.

Gazel isminin Harf Analizi

Kişiye Gazel ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Gazel İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Gazel ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Gazel isminin anlamını gözden geçirin!

Gazel İsminin Numerolojisi

Gazel isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
A: bir
Z: yirmi dokuz
E: altı
L: on beş
TOPLAM: 59

“Gazel” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

  1. Gazel Gözlü: Türk halk müziği sanatçısı. Türk halk müziği repertuarında yer alan şarkılarıyla tanınır.
  2. Gazel Algan: Türk milli futbolcu. Türkiye kadın milli futbol takımında kaleci olarak görev yapmaktadır.

Bu listedeki kişiler, “Gazel” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap