Gamze İsminin Anlamı

Gamze İsmi

Gamze İsminin Anlamı Kız çocuklarına koymak üzere isim tercih yapmak isteyen anne ve baba adaylarının sıklıkla araştırma içerisinde girdiği görülmektedir. Bu bağlamda pek çok alternatif isim arayışı içerisinde olan  anne ve baba adaylarının bebeğin cinsiyetine göre de tercih edeceği isimlerde farklılıklar görülmektedir. Kız çocuğu olacak ebeveynlerin modern ya da klasikleşmiş isimler arasından bir tercih yapma konusunda zorlandıkları bilinmektedir. Bu anlamda hem modern olan hem de klasikleşmiş bir isim olan Gamze ismi de karşılarına çıkmaktadır. Gamze ismi ile karşılaşan ebeveynlerin sıklıkla araştırdıkları sorulardan bir tanesi Gamze isminin anlamı nedir? sorusu olmaktadır.

Aslında kelime anlamı ile bilinen Gamze isminin vücuttaki kas eksikliğinden kaynaklanan bir çukuru yansıttığı görülmektedir. Bu ismin merak edilen ve pek bilinmeyen bir diğer anlamı ise açık maviye yakın, gök rengindeki ay şeklindedir. Aynı zamanda bu ismin yandan bakış anlamlarıyla da kullanılabildiği görülmektedir. Bu kavramın genel itibariyle Türk edebiyatında ve Türk tarihinde öneminin son derece büyük olduğu görülmektedir.

Türkiye’de kullanım sıklığı da oldukça fazla olan bu ismin pek çok anne babanın çocuklarına tercih ettiği görülmektedir Türkiye içerisinde 136.063 kişinin Gamze ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu kişilerden 25.140 tanesi İstanbul’da, 1082 tanesi Ankara’da 1208.606 tanesi ise İzmir’de yer almaktadır. Geriye kalan kısmının ise Türkiye’nin çevresinde dağınık bir şekilde ikamet ettiği görülmektedir. Bu durum genel olarak incelendiğinde Gamze isminin Türkiye’deki kullanım sıklığı oldukça fazladır. Bu şekilde Gamze isminin Türkiye sıralaması elde edilebilmektedir.

Bu ismin edebi anlamda da Türkler için bir önemi bulunmaktadır. Gamze isminin Türk tarihindeki yeri incelendiğinde özellikle edebi dönemler içerisinde sevgiliyi ifade etmek amacıyla kullanıldığı görülmektedir. Sık kullanılan isimlerden bir tanesi olan Gamze isminin uğurlu rengi mor olarak belirlenmiştir. Bu isme sahip kişiler için mor renginin anlamı son derece önemlidir. Aynı zamanda karakteristik özellikler bakımından da mor renginin kişiye tesir ettiği görülmektedir. Gamze ismine sahip kişilerin son derece heyecanlı ve duyguları yoğun kişiler olduğu görülmektedir. Aynı zamanda sanatsal konularda da ve estetik konusunda da bu kişilerin özel bir yeteneği olduğu görülmektedir

Gamze ismi ile ilgili belirlenmiş olan bir şey de kader sayısıdır. Bu isme sahip olan kişilerin kader sayısı 9 olarak belirlenmiştir. 9 sayısının da yine önemli tarihler bakımından ve karakteristik özellikler bakımından bu isme sahip kişilere tesir ettiği görülmektedir.  9 sayısı önemli tarihlere denk gelebilmektedir.

İsim araştırması yaparken kişilerin dikkat ettiği bir diğer  nokta da Gamze isminin kişilik özellikleri olmaktadır. Bu bağlamda bakıldığında Gamze isminin karakteristik özellikleri arasında dışa dönüklük, enerjiklik, güçlü olmak, kendine güvenmek, kendinden emin olmak, iş bitirici olmak, eğlenceyi sevmek, dürüstlük, ön planda olmayı sevmek, lükse düşkünlük, sadakat, iddialı olmak ve sıcakkanlılık yer almaktadır. Bu isimle ilgili çıkarım yapılabilecek olumlu yönler oldukça fazladır. Karakteristik anlamda Gamze isminin anlamının son derece güzel olduğu anlaşılmaktadır.

Bir diğer yandan bakıldığında Gamze isminin olumsuz yönleri olduğu da görülmektedir. Bu isme sahip kişilerin tutucu, manipüle edilmeye açık, sahiplenici ve alıngan kişiler olduğu görülmektedir. Abartıya kayan duyguları sebebiyle bu kişilerin negatif özellikleri de yansıtabildiği bilinse de genel itibariyle Gamze isminin anlamı olumludur. Bu sebeple anne ve baba adaylarını gönül rahatlığıyla bu ismi çocuklarını koymak üzere tercih etmesi mümkün olmaktadır.

Gamze isminin popüler bir hale gelmesi neden olan ünlüler de büyük rol oynamaktadır. Bu isme sahip olan ve bilinen en önemli kişilerden bir tanesi Gamze Özçelik olarak bilinmektedir.

gamze-isminin-anlami-49607
Gamze İsminin Anlamı

Gamze isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Açık Maviye Yakın, Gök Rengindeki Ay
  • 2 – Yan Bakış, Göz Sürme.
  • 3 – Süzgün ve yan bakış.
  • 4 – Çenedeki veya yanaktaki çukurluk.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Gamze ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Gamze ismini kullanan 136.063 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Gamze ismini kullanan 25.140 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Gamze ismini kullanan 10.082 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Gamze ismini kullanan 8.606 kişi bulunmaktadır.

Gamze isminin Türkiye sıralaması

Gamze en çok kullanılan 81. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 40. isimdir.

Gamze ismini kullananların sayısı, son bir yılda 637 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Gamze isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Gamze isminin Harf Analizi

Kişiye Gamze ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Gamze İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Gamze ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Gamze isminin anlamını gözden geçirin!

Gamze İsminin Numerolojisi

Gamze isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
A: bir
M: on altı
Z: yirmi dokuz
E: altı
TOPLAM: 60

“Gamze” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

  1. Gamze Topuz: Türk oyuncu ve sunucu. “Yılan Hikayesi” ve “Sırlar Dünyası” gibi dizilerde rol almıştır.
  2. Gamze Özçelik: Türk oyuncu ve model. “Sırlar Dünyası” ve “Beşik Kertmesi” gibi dizilerde rol almıştır.
  3. Gamze Tazim: Türk atlet. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etmiş ve kadınlar 400 metre engellide yarışmıştır.
  4. Gamze Bulut: Türk atlet. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda 1500 metre koşuda bronz madalya kazanmıştır.

Bu listedeki kişiler, “Gamze” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap