Gafur İsminin Anlamı

Yeni doğacak olan erkek çocukları için isim araştırması gerçekleştirilirken günümüzde oldukça popüler olan isimlerin tercih edildiği görülebilmektedir. Bunun yanı sıra geleneksel anlamları bulunan isimleri tercih etmek isteyen ve orijinal bir anlama sahip olan isimleri tercih edecek olan kişiler de vardır.  Ebeveyn adaylarının da hem gündemde olan hem de gelenekselliği çağrıştıran isimleri tercih ettiği görülmektedir. Bu bağlamda öne çıkan Gafur  isminin anlamı sıklıkla merak edilmektedir.

Özellikle günümüzde sıklıkla erkek çocuklarına koyulmak üzere tercih edilen Gafur ismi, internette araştırılan isimler arasında yer aldığı görülmektedir. Bu ismin anlamları incelendiğinde dört farklı anlama ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu anlamlardan ilki affeden, ikincisi bağışlayan, üçüncüsü merhamet eden, dördüncüsü Allah’ın ismi, beşincisi elini çabuk tutan, altıncısı hızını yükselten, yedincisi her zaman genç kalan, sekizincisi yargılayan isimler arasında yer almaktadır. Anlamları son derece güzel olan bu ismin yorumlanması da farklı  şekillerde yapılmaktadır. İsim yorumcularının bu ismi erkek çocuklarına koymak üzere sıklıkla ebeveynlere önerdiği görülmektedir.

Çocuğu için isim tercihinde bulunmak isteyen ebeveynlerin araştırdığı bir diğer konu da Gafur ismi Kur’an’da geçiyor mu? sorusunun cevabı olmaktadır. Bu ismin kökeni Arapçaya dayanıyor olsa da Gafur ismine Kur’an içerisinde rastlamak mümkün değildir. Kur’an içerisinde geçmemesi sebebiyle anne ve baba adaylarının Gafur ismi caiz midir?  sorusunun cevabını araştırdığı da görülmektedir. Bu isim caiz olmayan ve sakıncalı görülen isimler arasında yer almasa da ismin anlamlarını ve analizlerini dikkatli bir şekilde incelendikten sonra çocuğa bu ismi konulması önerilmektedir.

Türkiye içerisinde Gaffur ismini kullanan 1155 kişiye rastlanmaktadır. Bu ismin son bir yıl içerisinde 249 kişi kadar artış gösterdiği görülmektedir. İsmin özellikle son yıllarda popüler bir hale geldiği ve bu bağlamda erkek çocuklarına koyulmak üzere sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Gafur ismi en sık kullanılan isimler sıralamasında 2674. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul içerisinde de 249 kişinin bu isme sahip olduğu görülmektedir.

İsimle ilgili merak edilen bir diğer nokta ise kişilik özellikleri olmaktadır. Her ismin kişilik özelliklerine bir etkisi bulunduğu bilinmektedir. Bu bağlamda Gafur isminin kişilik özellikleri de incelenmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin planlı, mükemmeliyetçi, kuralcı, yalnızlığı seven, tutumlu, mantıklı, gelenekçi, pratik, yetenekli, sözüne güvenilir, önce ve kararlı kişiler olduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin karakterine genellikle olumlu anlamların yansıdığı ve olumsuz özelliklerinin bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Gafur isminin günümüzde bu kadar yaygınlaşmasında Gafur ismine sahip ünlüler de oldukça önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Özellikle eski dönemlerde çıkış yapmış olan ünlü oyuncu Gafur bu ismin yaygınlaşmasında büyük bir etkiye sahiptir. İsmini duyuran ve başarılı projeleri ile de sıklıkla adından söz ettiren bu sanatçının çocuklara bu ismin koyulmasında etkisinin oldukça büyük olduğu ebeveynler tarafından da söylenmektedir. Son derece karakteristik ve orijinal olmasıyla da bu oyuncunun dikkat çektiği ve bu sebeple de çocuklara Gafur ismini verilmeye başlandığı bilinmektedir.

Gafur ismi ile ilgili araştırma yapılırken dikkat çeken bir diğer nokta ise Gafur isminin harf analizi olmaktadır.  Gaffur ismine benzeyen isimler arasında Abdülhafur, Gaffar, Gafir, Gayur, Güngör, Gülbahar, Gülizar, Güner, Güher, Tayfur, Taygun, Tayfun. İsimleri yer almaktadır. Bu isimlerden bir ismin seçilmesi ve erkek-kız çocuklarına verilmesi mümkündür. Hem kız hem de erkek çocuklarına koyulabilecek olan bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İsimlerden biri seçilerek çocuklara verilebilmektedir.

Gafur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Affeden, Bağışlayan, Merhamet Eden Allah. Allah’ın
    İsimlerinden.
  • 2 – Hiç Yaşlanma, Herzaman Genç Kal
  • 3 – Elini Çabuk Tut, Hızını Artır
  • 4 – Allah’ın adlarındandır.
  • 5 – Mağfiret eden, yarlığayan, affeden, bağışlayan, merhamet eden Allah. Allah’ın isimlerinden. – [Bakınız: Gaffar]

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Gafur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Gafur ismini kullanan 1.155 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Gafur ismini kullanan 249 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Gafur ismini kullanan 69 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Gafur ismini kullanan 55 kişi bulunmaktadır.

Gafur isminin Türkiye sıralaması

Gafur en çok kullanılan 2674. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1288. isimdir.

Gafur ismini kullananların sayısı, son bir yılda 29 kişi artmıştır.

Gafur isminin Harf Analizi

Kişiye Gafur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Gafur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Gafur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Gafur isminin anlamını gözden geçirin!

Gafur İsminin Numerolojisi

Gafur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
A: bir
F: yedi
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap