Gaffar İsminin Anlamı

Gaffar İsmi

Gaffar İsminin Anlamı Çocuğu olacak ebeveynlerin isim koyarken telaşlandıkları görülür ve bebeklerine hangi adı koyacakları konusunda pek çok detayda takıldıkları görülür. Bu bağlamda ‘’Gaffar isminin anlamı nedir?’’ sorusu pek çok kişi tarafından sorulur.

Gaffar isminin birden çok anlamı vardır. Bağışlayan, merhamet eden anlamlarına gelmektedir. Ayrıca bu ismin darda kalanların yardımına koşan anlamına geldiği de bilinenler arasındadır. Kulağa hoş gelen bu anlamlardan dolayı pek çok kişi yeni doğacak olan bebeklerine Gaffar ismini vermek ister.

Yeni doğan bebeklerine Gaffar ismini vermek isteyen aileler ‘’Gaffar ismi Kuran’da geçiyor mu’’ sorusunun cevabını merak edebilirler. Gaffar ismi, Kuran-ı Kerim’in Taha Suresi’nde çok bağışlayıcıyım anlamına gelir. İlgili surenin 82. ayetinde affedici, bağışlayıcı anlamlarındadır. Bu nedenle Gaffar isminin Kuran-ı Kerim’de geçtiği söylenebilir. Aynı zamanda yalnızca Türk toplumlarında değil, Arap toplumlarında da Gaffar ismine büyük önem verilir.

gaffar-isminin-anlami-77328
Gaffar İsminin Anlamı

Günümüzde pek çok ada bakarak karakter analizi yapılabilmektedir. Uzmanlar, Gaffar isminin anlamı bakımından bu isme sahip olan kişilerin yaptığı işe önem veren, tutumlu, esnek, zeki, mantıklı davranan, gerçekçi, yetenekli, disiplinli, mükemmeliyetçi, titiz, düzenli, çevresinden takdir bekleyen, amacına düşkün, sabırlı, sağlığına önem veren, el becerileri yüksek, analitik düşünce yeteneğine sahip, prensipli, çalışkan, detayları görebilen, yardım sever, pratik zekalı, anlayışlı olarak tanımlamaktadır. Tüm bu analizler, geçmişten günümüze kadar gelen bilgi birikimi ve gözlemler sonucunda uzmanlar tarafından yapılabiliyor.

Şimdi gelelim Gaffar isminin ülkemizdeki popülerlik oranına. Ülkemizde Gaffar ismine sahip olan kişilerin sayısı son yıllarda büyük bir artış göstermiştir. 2022 verilerine bakacak olursak, Gaffar ismi Türkiye genelinde en çok kullanılan 2518. isimdir. Erkek isimleri arasında ise 1217. sırada yer alır. Türkiye’de toplamda 1328 kişinin Gaffar ismine sahip olduğu bilinir. Bu kişilerin 156’sı ise İstanbul ilinde yaşar.

Günümüzde adların harf analizi yapılabilmektedir. Gaffar isminin harf analizine bakacak olursak; G harfinin inatçılık, A harfinin atılganlık, F harfinin uysal, R harfinin ise tereddütlü anlamlarına geldiği bilinir. Yani Gaffar ismine sahip olan kişilerin inatçı bir ruha sahip oldukları, tereddütlü yapılarının yanı sıra atılgan oldukları da söylenebilir. Aynı zamanda bu kişiler uysal yapıları sayesinde gittikleri her ortama uyum sağlarlar.

Türkiye’de Gaffar isminde fazla kimse bulunmadığı için Gaffar ismine sahip ünlüler ile alakalı yalnızca şehit polisimiz Gaffar Okkan’ı örnek gösterebiliyoruz. 

Uzman görüşlerine göre Gaffar isminin analizi yapıldığında Gaffar ismine sahip bireyler soğukkanlı bir karaktere sahiptir. Sakin hareketleri ve soğukkanlı tavırları ile pek çok zaman en doğru kararı verirler. Yalanı sevmezler, kendine yalan söylendiği zaman hemen ilişkilerini bitirirler. Ailelerine çok önem verip onları fazlasıyla sahiplenirler. Bu adı kullanan karakterlerin enerjileri yüksektir. Bu isme sahip kişilerin dürüst olarak tanımlanması da mümkün olmaktadır. Özgüvenleri çok yüksektir. İlişkilerine bakacak olursak kimseye hemen bağlanmazlar, hemen güven sağlayamazlar ancak karşısındakinin doğru insan olduğunu fark ettiklerinde onun mutluluğu adına her şeyi yaparlar. Kıvrımlı, geniş burunları vardır. Pürüzsüz bir cilde, gür saçlara sahiptirler. Genellikle renkli ve koyu gözleri vardır. Kısık ve hoş bir sese sahip kişilere olarak karşımıza çıkarlar.

Gaffar ile benzerlik gösteren diğer isimlere gelecek olursak; Gaffur, Gafar, Güner, Güngör, Güler örneklerini sayabiliriz.

Gaffar isminin gelenek ve göreneklerimizde ayrı bir yere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Esma-ül Hüsna’da geçiyor olması da ayrı bir öneme sahiptir. Dürüst kişilikleri de kendilerini sevdirmelerinde önemlidir. Bu analizlere göre aileler çocuklarına bu ismi vermektedirler.

Gaffar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Genç O Anlamına
  • 2 – Darda Kalanların Yardımına Koşan
  • 3 – Çok Bağışlayan, Merhamet Eden, Affeden.
  • 4 – Kullarının Günahlarını Affeden, Allah.
  • 5 – Çok Merhamet Eden. Allahın İsimlerinden. -[Bakınız: Abdülgaffar].
  • 6 – Allah’ın sıfatlarındandır.
  • 7 – Çok bağışlayıcı, bağışlayan. Günahları örten, günahları bağışlayıcı. Mağfireti çok.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Gaffar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Gaffar ismini kullanan 1.328 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Gaffar ismini kullanan 156 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Gaffar ismini kullanan 50 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Gaffar ismini kullanan 36 kişi bulunmaktadır.

Gaffar isminin Türkiye sıralaması

Gaffar en çok kullanılan 2518. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1217. isimdir.

Gaffar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 5 kişi artmıştır.

Gaffar isminin Harf Analizi

Kişiye Gaffar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Gaffar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Gaffar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Gaffar isminin anlamını gözden geçirin!

Gaffar İsminin Numerolojisi

Gaffar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
A: bir
F: yedi
F: yedi
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap