Funda İsminin Anlamı

Funda İsminin Anlamı

Eskiden beri isimler ve anlamları insanların merak edip araştırdığı konular arasında yer almıştır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler ve olmak için gün sayanlar bu konuda daha çok araştırma yapmaktadırlar. Kimileri dine, yerel veya popüler kültüre ayak uydurmak isterken kimileri hoş anlamlı isimler tercih ederken kimileri ise farklı dil kökeninden gelen isimleri tercih etmektedir. Funda ismi yerel kültüre ve farklı dil kökeninden isim arayanlar için tercih listelerine yazmaları gereken isimlerden biridir. Hep birlikte Funda İsminin anlamı nedir? Kökeni hangi dilden gelmektedir? İnceleyelim…

Funda, Antik Yunan döneminde “Fundano” şeklinin değişmesiyle kullanılabilen bir kelimedir. Funda İsminin kökeni Rumcadan gelmektedir. Yıllardan beri kullanımın getirdiği birçok anlamı vardır. Funda ismi, ay gibi güzel, ay gibi parlak yüzlü kadın, doğrudan denize dökülen büyük nehir, çöl ikliminin hakim olduğu yerde yetişen çalı türü ve Fundagiller familyasından gelen çiçekli bitkilerin ortak adı anlamlarına gelmektedir. Funda ismini bebeğine koymak isteyen ancak dinde yerini merak edenler tarafından akıllara Funda ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu? Sorusu gelmektedir. Sorunun cevabını merak edenler için Funda ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Kur’an-ı Kerim’de geçmiyorsa Funda ismi caiz midir? Funda ismi anlamının sakıncasız oluşu itibariyle caizdir. Funda isminin anlamından emin olmak istiyorsanız Türk sözlüklerinde en doğru kaynak olan TDK’deki anlamına bakmalısınız. Funda isminin TDK’deki anlamını merak edenler için Funda isminin TDK’deki anlamı süpürge otu olarak geçmektedir.

İsimlerin anlamı kadar isim analizleri de önemlidir. Nitekim birçok insan tarafından isim analizinin kişinin karakter oluşumunda etkisinin bulanacağı söylemektedir. Kız çocuğuna Funda ismini koymak isteyenler için Funda isminin analizi yapılacak olursa; Zarif, ince fikirli ve romantizm insanıdırlar. Hayata olan bakış açıları maddiyatın değil de maneviyatın daha önemli olduğu şeklindedir. Hitabetleri oldukça iyidir karşıdaki kişiyi kolayca sözleriyle etkileyebilirler. Hem hitabetlerinin iyi olması hem de arkadaş canlısı insanlar olmalarıyla oldukça geniş çevreleri vardır. Keyiflerine düşkün insanlardır eleştiriye gelemezler. Gezmeyi ve eğlenmeyi severler. Kalpleri her zaman aşka açıktır.

Olumlu özellikleri; Sakin ve sessiz oluşları, sözden anlayan yumuşak başlı oluşları, merhametli, romantik, empati kuran, anlayışlı ve hassas oluşları olumlu özellikleri arasında yer almaktadır.

Olumsuz özellikleri; Eleştiri kabul etmemeleri, sabit fikirli olmaları, duyguları yoğun yaşamaları ve beklenmedik kararlar almaları olumsuz özellikleri arasında yer almaktadır.

Fiziksel özellikleri; Orantılı yüz hatlarına, kalın dudaklara, yuvarlak ve koyu renkli gözlere, gamzeli yanaklara, geniş omuzlara, dalgalı ve kalın telli saçlara, köşeli çene yapısına, belirgin elmacık kemiklerine ve geniş alına sahiptirler.

İsim analizi kadar kişilik analize de isim koyulmadan önce araştırılması gereken analizlerden biridir. Funda isminin isim analizini merak edenler için Funda isminin kişilik analizi şu şekildedir: İçlerindeki büyük bir merak arzusuyla keşfetmeyi seven, zarif ve nazik davranışlarını güler yüzlü oluşlarıyla taçlandıran insanlardır. Eleştirilecekleri işler yerine rahat olabilecekleri işleri tercih ederler. Dost canlısı insanlardır.

İsimlerde araştırılması gereken diğer analiz ise harf analizidir. Merak edenler için Funda isminin harf analizi şu şekildedir: F: yumuşak başlı, uysal ve güvenilir anlamı uyandırır, U: bereketi çağrıştırır, N: sağduyulu olmayı çağrıştırır, D: hırsı uyandırır, A: enerjik bir yapıyı uyandırır.

Analizler kadar seçilen isme benzer isimlerde çokça araştırılan konular arasındadır. Benzer isim bakımından Funda ismine benzer  şu şekilde sıralanabilir: Feyza, Feza ve Feda benzer isimlerdir.

Funda isminin Türkiye genelinde çok kullanılmasının sebeplerinden biri de halkça bilinen ünlü kişilerin isimlerinden biri olmasıdır. Funda isminin popülerliğini artıran Funda ismine sahip ünlüler şu şekilde sıralanabilir: Funda Şirinkal, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısıdır. Funda Arar, müzisyendir. Funda Köseoğlu, dizi, tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısıdır. Funda Eryiğit, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

funda-isminin-anlami-13150
Funda İsminin Anlamı

Funda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Denize Dökülen Büyük Irmak
  • 2 – Ay Yüzlü, Ay Gibi Güzel
  • 3 – Kurak yerlerde yetişen çalı türünden bir ağaççık.
  • 4 – Funda, fundagiller (Ericaceae) familyasından Erica cinsinden 700’den fazla türü barındıran çiçekli bitkilerin ortak adı.
  • 5 – Kırcık yerlerde yetişen ve birçok çeşidi olan çalı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Rumca
Kuran ‘da geçmiyor.

Funda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Funda ismini kullanan 48.240 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Funda ismini kullanan 10.220 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Funda ismini kullanan 4.365 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Funda ismini kullanan 4.103 kişi bulunmaktadır.

Funda isminin Türkiye sıralaması

Funda en çok kullanılan 359. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 185. isimdir.

Funda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 68 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Funda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Funda isminin Harf Analizi

Kişiye Funda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Funda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Funda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Funda isminin anlamını gözden geçirin!

Funda İsminin Numerolojisi

Funda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
U: yirmi beş
N: on yedi
D: beş
A: bir
TOPLAM: 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap