Fritözdeki Yağ Nasıl Temizlenir?

Kızartmaların pratik biçimde hazırlanabilmesi için kullanılan araçların başında fritözler gelir fakat fritözler kızartma yaparken sağladıkları birçok kolaylığı..

Kızartmaların pratik biçimde hazırlanabilmesi için kullanılan araçların başında fritözler gelir fakat fritözler kızartma yaparken sağladıkları birçok kolaylığı yanısıra temizlikleri çok zahmetli olmaktadır. Zahmet ile Naber fritöz içerisindeki yanımda sonra mutlaka temizlenmesi gerekmektedir Çünkü buradaki yağların deforme olma süresi tavada pişirmeye göre çok daha kısadır

Fritöz yağları nasıl temizlenir?

Kullanıldıktan sonra içindeki yağın tam anlamıyla temizlenmesi için öncelikle Yağız olmasını beklemek gerekiyor ya soğuduktan sonra ve bir süre bekledikten sonra fritöz ün fişinin takılı olup olmadığından emin olun ve sonrasında ancak temizleme işlemine başlayın.

Yok olduktan hemen sonra fritözün içindeki kızartma sepeti yerinden dışarı alınır Ve sepetler alındıktan sonra haznesinde bulunan yarar tekrar kullanılacaksa farklı bir kaba alınmalıdır Eğer alacaksan uygun bir şişeye yerleştirildikten sonra yağ toplama merkezine bırakılmak üzere saklanması gerekiyor. Lavaboya gitmiş olduğunuz yağlar hem tesisata hem de doğaya zarar verecek için bu alanda duyarlı davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Fritöz içerisindeki ya boşaltıldıktan sonra kızartma sepeti tekrar yere mutlaka takılmalıdır sepet yeni takıldıktan sonra bir miktar bulaşık deterjanı SF düzene dökülmeli ve fritözün içerisine farklı bir kap içinde kaynatmış olduğunuz su doldurulması gerekiyor. İçerisinde bulundurduğu kaynar su ile beraber kızartma sepeti birkaç defa yukarı aşağı hareket ederek deterjan iyice suya karıştırılmalıdır Bu sayede sepet tekrar yerine oturtulabilir. Fritöz içinde kaynar su ile beraber yaklaşık yarım saat kadar bekleme uygularsanız daha doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Yeteri kadar bekletildikten sonra kızartma sepeti için sert bir Bulaşık süngeri veya bulaşık fırçası bir miktar deterjan kullanılabilir. Fritöz’ün üzerine bir miktar deterjan uyguladıkktan hemen sonra sepet temizlenir ve kızartma sepeti duygulanarak kurumaya bırakılır.

Fritöz içerisindeki su boşaltıldıktan sonra birkaç defa durulama işlemi yapılmalıdır ve son olarak haznenin iç kısmı yumuşak bir sünger yardımıyla deterjanla beraber temizlendikten sonra durulanır ve kurumaya bırakılır

Bu işlemleri sırasıyla uyguladıktan sonra Sizler de hızlı bir şekilde temizliğin gerçekleştiğini ve fritözün içerisinin parladığını rahatlıkla görebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap