Frenk üzümü nasıl saklanır?

frenk-uzumu-nasil-saklanir-64859

Halk arasında frenk üzümü olarak bilinen ribas bünyesinde yaklaşık 100 den fazla tür bulunmaktadır. En bilindik olan versiyonları siyah beyaz ve kırmızı frenk ..

Halk arasında frenk üzümü olarak bilinen ribas bünyesinde yaklaşık 100 den fazla tür bulunmaktadır.

En bilindik olan versiyonları siyah beyaz ve kırmızı frenk üzümleri. İlk bahar yaz yaz başı gibi olgunlaşan resimleri belirli teknikler kullanıldığı takdirde bir yıldan daha uzun bir süre muhafaza edilebilir.

Sağlık açısından oldukça önemli bir besin kaynağı olan frenk üzümüleri kan yapıcı özelliklere sahiptir.

Frenk üzümlerinin oluşması için dalında zamanında toparlanmalı. Üzümler renklerine kavuştuğunda hemen toplamak için yine de erken olabilir. Tatlarına kavuşmaları için biraz daha bekledikten sonra toplamak daha faydalıdır.

Frenk üzümleri parlak hale geldikleri zaman tam tadında olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Üzümler toplamaya hazır hale geldikleri zaman dallarından kopararak toplanır.

Kabukları oldukça ince olduğu için üzümleri tek tek toplamak çok zordur dallardan aşağıya doğru bir çatal geçirilip üzüm taneleri ezmeden dallara ayrılarak toplanırsa daha verimli bir toplama işlemi olur.

Frenk üzümü nasıl saklanır?

Üzümler çok çabuk bozulabilecek için doldurma işleminden önce alınması ya da toparlanması gerekir beklenildiği takdirde bozulur. Seçmiş olduğunuz üzüm dalları üzümlerden ayrılmadan önce bir tepsiye yerleştirin.

Üzüm taneleri dalgalardan korktuğu anlar hızlı bir şekilde çatlar ve bu çarpması sonucu şekerli sıvılarını sallarlar. Eğer bu şekilde dondurma işlemini gerçekleştirir iseniz istediğiniz verim alamazsın.

Tepsiye yerleştirdikten sonra dondurucuya yerleştirip birkaç saat beklersiniz. Buzdolabınızda hızlı dondurmak için bir alan mevcutsa burayı kullanmanız daha verimli olacaktır.

Yüzümde çok çabuk donar varsa daha hızlı saklayabilirsiniz. Üzümler donduktan üç saat sonra tepsi buzluktan çıkartılır ve bir çatal yardımıyla dallarından koparılır. Üzümlerin saçılmaması için bir kase içerisinde bu işlemi gerçekleştirmeniz daha faydalı olacaktır.

Üzümleri kase içine yerleştirildikten sonra bir buzdolabı poşetinin içerisine yerleştirilir ve ağzının hava almadığından emin olursunuz.

Poşetin hiç hava almaması için pipet yardımıyla havayı çekip bir çeşit vakumlama uygulayabilirsiniz.

Poşetleri tekrar buzluğa attıktan sonra frenk üzümlerini bir yıl kadar saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap