Frenk Maydanozu Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Frenk meydanozu diğer türlere göre daha dayanıklıdır, yine de buzdolabında saklanır. Karaciğer dahil birçok rahatsızlığa iyi gelen faydaları vardır.

Frenk Maydanozu

Maydanozgiller familyasına ait olan frenk maydanozu, ülkemizde fazla bilinmeyen ve tüketilmeyen bir bitki olsa da, yurt dışında çok fazla bulunan ve tüketilen bir türdür.

Ana vatanı Kafkasya ve Güneydoğu Avrupa olan bu bitki, çok faydalıdır. Çiçek açma dönemi Mayıs ayları olup, boyları 50-70 cm civarlarına ulaşır.

Sapları boş ve düz, sapların ucunda ise yeşil yaprakları olan frenk maydanozu, bilinen maydanoza benzer özellikler taşır. Ülkemizde eşek hardalı ve siyah hardal olarak bilinir. Küçük kıvırcık yaprakları vardır. Aromatik bir kokuya sahiptir.

Alternatif tıp alanında kullanımı yaygındır. Latince adı Anthriscus cerefoliumdur. İngiliz dilinde ise Chervil olarak bilinir. Yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Kendine has bir kokusu ve tadı vardır.

Romalılarca Kafkasya topraklarından Avrupa’ya getirilmiş ve mutfaklarda kendine yer edinmiştir. Yaprakları yumuşak ve açık yeşil rengindedir. Bu yaprakların alt kısımları ise damarlı ve tüylü bir yapıya sahiptir.

Mayıs-Eylül ayları arasında beyaz çiçek açan bu bitkinin 6-11 cm civarlarında tohumları bulunur. Yetiştiği yerler Güneydoğu Rusya, Güney Avrupa, Batı Asya ve Anadolu’nun dağlık alanlarıdır. Frenk maydanozu tohumu, yurt dışında özellikle ekilerek yetiştirilir.

Ancak ülkemizde kendiliğinden yetişmektedir. Nemli ve yumuşak toprakları sever. Bahar aylarında dikilir ve Haziran ayında hasatı yapılır. Yetiştirme aşamasında sulanması gerekir. Yabancı otların arasında büyümez.

Frenk Maydanozu Nasıl Saklanır?

Bilinen maydanoza göre daha dayanıklı bir yapısı vardır. Ortak koşullarda bu maydanozun daha uzun süre muhafaza edilebildiği gözlenmiştir.

Ancak ömrünü uzatmak için frenk maydanozu saklama şekli, en uygun haliyle cam bir saklama kabının içinde muhafaza etmektir. Hava almadığı ve cam olan bir yerde daha uzun süre kalabilmektedir.

Frenk Maydanozu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Normal maydanozun kullanıldığı her alan, frenk maydanozu için de uygundur. Yemeklerde süsleme amaçlı kullanımı çok hoş bir görüntü verir.

Bunun dışında salatalarda kullanımı oldukça yaygındır. Böreklerin içerisinde peynir eşliğinde kullanılabilir. Yani frenk maydanozu yemeklerde kullanımı, bilinen maydanozun kullanıldığı her alan ile aynıdır. Hatta yararları ve hoş kokusu ile daha üst düzeyde bir etki verir.

 • Frenk Maydanozu Faydaları Nelerdir?
 • Şifalı oluşu ile farklı kullanım alanları da olan frenk maydanozu faydaları saymakla bitmiyor.
 • Kandaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 • Karaciğer için oldukça faydalıdır.
 • Losyon formuna getirilerek cilt sağlığı ve temizliği için kullanılabilir.
 • Sirke ile birleştirilerek kullanıldığında hıçkırık sorununa çözüm olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklarda faydalıdır.
 • Emzirme döneminde göğüs ucunda oluşan tahrişlerde, lapa haline getirilmiş frenk maydanozu etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Egzama tedavisinde merhem haline getirilerek kullanılır.
 • Ciltteki yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Tohumu toz haline getirilerek tüketildiğinde iştah açıcı etkisi vardır.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Mide yanması ve gastrit rahatsızlıklarında çözüm olmaktadır.
 • Yaprakları çay olarak demlendiğinde ishali keser.
 • Kadınlarda çeşitli dönemlerde ve farklı sebeplerle oluşan beyaz akıntıyı keser.
 • Henüz kanıtlanmış olmasa da ileri yaşlarda görülen cinsel isteksizlik sorununa çözüm olduğu söylenmektedir.
 • Antiseptik özelliği sayesinde, göğüslerdeki sarkma, gözde iltihaplanma, böbrek hastalıkları ve bronşite iyi gelmektedir.

Frenk Maydanozu Nelere İyi Gelir?

Cilt hastalıklarına iyi gelir. Cildi temizler, bakım yapar ve güzelleştirir. Göz iltihaplarında etkili bir çözümdür. Frenk maydanozu suyu ile düzenli olarak yüz yıkandığında, cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin giderir. Göğüs sarkmaları için faydalıdır.

Frenk maydanozu nelere iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da sakinleştirici ve dinginlik veren etkisidir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de vardır.

Ödem attırır. Tansiyonu dengeler. Lapa haline getirilerek yara üzerine uygulandığında iyileşmeyi hızlandırır. Aromatik kokusu sayesinde, karınca, sümüklü böcek gibi haşereleri uzaklaştırmaya yarar.

Frenk Maydanozu İçindeki Vitaminler Nelerdir?

İçerisinde uçucu yağ, glikozit apiin ve acı madde bulundurur. Bunun dışında frenk maydanozu içindeki vitaminler A, K, E, B6, B12 ve C vitaminleridir.

Potasyum, çinko, fosfor, manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, folat, tiamin, niasin, riboflavin gibi zengin içeriği vardır. Yaprakları karbonhidrat, protein ve yağ bulundurur. Bu içeriği ile enerji vericidir.

 Frenk Maydanozu Kalorisi

Frenk maydanozu kalori miktarı, kurutulmuş ve yaş olması haline göre değişmektedir. Yaş haliyle 100 gram frenk maydanozu içerisinde 236 kcal kalori bulunur. Diyet menüleri için uygun bir miktardır.

Frenk Maydanozu Zararları

Frenk maydanozu zararları konusunda kesin bir yan etki yoktur. Ancak hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketim miktarına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Böbrek taşı olan ve gut hastalığı bulunan kişilerin tüketmemesi önerilir. Cildin güneşe duyarlı hale gelmesine ve bu nedenle kızarıklık oluşumuna sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap