Folik Asit İçeren Yiyecekler, Tüketim Miktarı

folik-asit-iceren-yiyecekler-tuketim-miktari-11647

Günlük ihtiyaç duyulan folik asitleri meyve, sebze, et, bakliyat gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz. Hücrelerin yenilenmesinde etkin rol oynamaktadır.

Hücre yenilenmesinde en büyük rolü oynayan B vitamini grubunda yer alan folik asit besin gruplarından alınabilir ve her yaş grubunda önem arz eder. Özellikle de hamilelik döneminden itibaren fetus ve embriyo üzerinde kalıcı bir gelişim sağladığı için doktorlar tarafından hamile kadınlara önerilmektedir.

Önerilerin devamlılığı doğumun hemen ardından devam eder. Gerek emzirme döneminde gerekse çocuğun yetişkinlik dönemine kadar folik asit alması gerekmektedir.

B vitamini grubunda bulunan folik asit vücutta dokuları yenileyebilme özelliğine sahip olduğu için çocukluktan yetişkinliğe kadar uzanan periyotta ihtiyaç duyduğumuz bir vitamindir. Bu vitamin sayesinde önemli çok sayıda hastalığı yenebilmek mümkün olabilir. Hatta kanser hücrelerine karşıda en iyi savaşı folik asit ile verebilmemiz mümkün olmaktadır.

Uzmanlar tarafından çok yoğun bir biçimde tavsiye edilmesi besinler açısından da yoğun olarak alınabilmesiyle ilgilidir. Çünkü uzun yıllardır gündemde olan folik asit içeren yiyecekler hayatımızda daha sağlıklı bir evrenin başlamasını mümkün kılmaktadır. Bu sebeple de herkesin sağlık açısından başvuracağı bir besin grubu olarak nitelendirilebilir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Vardır?

Folik asit içeren besinler arasında günlük tükettiğimiz çok sayıda gıda bulunduğu gibi farklı hastalıklara sunulan doğal besinlerde de buna rastlayabiliriz. Folik asit olan yiyecekler dendiğinde akla doğrudan sebzeler gelmektedir. Özellikle de yeşil yapraklılar ve yumurta tüketerek günlük folik asit ihtiyacının tümünü karşılamamız mümkün görülür.

Yumurta

Gün içerisinde tüketeceğiniz bir gıda olan yumurtanın ortalama folik asit miktarı olarak 25 mcg dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu günlük üretimi tek başına karşılamasa da her gün düzenli olarak alınabilecek bir besin olduğundan ötürü tüketilmesi tavsiye edilir.

Mercimek

En yoğun folik asit içeren besin olan mercimek başlı başına bir depo konumundadır. Ortalama olarak yarım kasesinden alabileceğiniz miktar 180 mcg civarındadır. Ki bu oran gün içerisinde tüketmeniz gereken toplamın ortalama olarak yarısına eş değer kabul edilir. Kolesterol dengesini korumak isteyenlere aynı zamanda da sebze ve bakliyatlarla sağlıklı bir beslenme programı uygulayanlara önerilebilir. Üstelik besin lifi içermesinden ötürü de yararlı bir besindir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Aslında birçok farklı yeşil yapraklı sebzeyi folik asit içeren besinler arasında sayabiliriz. Bunlar arasında lahana ve kara lahana olarak sayılırken folik asit keşfinin ana noktası olan ıspanak unutulmamalıdır. Bir kase ıspanak toplamda 109 mcg folik asit içerir. Bu oranla da ister istemez günlük tüketiminizin çeyreğini almış olursunuz.

Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Burada tabi ki asıl önemli nokta narenciyedir ki turunçgiller hemen her vitamini bünyelerinde barındırır. B vitamini grubundan olan folik asit içinde bu geçerlidir. Dolayısıyla elde etmek istediğiniz herhangi bir meyve suyunun bir bardak ile size 55 mcg kadar folik asit sunacağını söyleyebiliriz. Yalnızca hazır olan hiçbir ürünün size böyle bir seçenek sunacağını zannetmiyoruz. Aksine yalnızca taze sıkılmış olmalarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Barbunya

Gaz sorunu yaşayanlar için kesinlikle önerilmeyen barbunya aslında diğer yönlerden bir hayli faydalıdır. Özellikle de barbunyada bulunan folik asit miktarı yarım bir kase için 230 mcg civarıdır. Yine de gastrit, mide sorunları ve benzeri hastalıkların teşhisi ya da tedavisi söz konusuysa kullanmamalısınız.

Kuşkonmaz

Aslında folik asit olan besinler arasında en revaçta olması gereken sebzeler arasındayken kuşkonmaz fiyat açısından pahalı olmasıyla caydırıcıdır. Herkesin alıp tüketmediği bir besin grubu olmasının yanında diğer sebzelerden de alınabilecek orandan pek farklı olmadığını ima edelim.

Ekmek ve Tahıl Ürünleri

Sadece zenginleştirilmiş ekmek ürünleri ve tahılların söz konusu olduğu bu bölümde de tükettiğiniz ürünlerin içerisine bakmanızda fayda var. Bazıları için özellikler kısmında bulunan folik asit enzimi işinize yarayabilirken birçok tahıl ürününde bulunmadığını da dile getirelim. Kahvaltı esnasında tüketilirken en yararlı olduğu süreci iyi değerlendirmek gerekir.

Ay Çekirdeği

Her gün bir avuç çekirdek yemek folik asit ihtiyacınızın yaklaşık olarak beşte birini karşılamanıza olanak sağlar. Fakat bu miktardan fazlasını tüketmeniz yağ dengesini bozacaktır.

Brokoli

Salatalarda ya da bireysel olarak brokoli tüketip yine folik asit içerikli besinleri değerlendirebilirsiniz. Bu size yalnızca B vitamini ve folik değil, C vitamini, besin lifi, farklı mineraller açısından da önemli kabul edilir.

Et ve Et Ürünleri

Karaciğer, sığır eti ve böbrekte belirli miktarda folik asit bulunabilmektedir. Yani hayvansal gıdalar tüketerek bu ihtiyacınızı yine karşılamanız muhtemeldir.

Balık ve Deniz Ürünleri

En yüksek folik asit doğrudan Alabalıkta vardır. Alabalık tüketiminde 100 gram yemenizle birlikte 750 mikrogram folik asit almış olursunuz.

Folik Asit Günlük Tüketim Miktarı

Gün içerisinde yediğiniz gıdaların içerisinde farklı oranlarda B vitamini ve folik asit bulunur. Bunların tümünü tüketmeniz halinde ortalama 100 mikrogram ölçütünde kullandığınızda ideal alım oranına erişirsiniz.

Fakat fazla alınmasında da çok ciddi sorunlar görülmemektedir. Yine de belirli bir oranın üzerine çıkıldığında B12 vitaminin eksik kaldığı, dolayısıyla farklı hafıza sorunlarının yaşanmaya başlandığı görülmüştür.

Eğer farklı bir biçimde B12 vitamini eksikliği ile beraber kısa süreli ya da uzun vadeye yayılan hafıza ve unutkanlık rahatsızlıkları yaşıyorsanız bu bağlamda doktora gözükme evreniz gelmiştir.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol