Folat Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır, Belirtileri Nelerdir?

Folat Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır, Belirtileri Nelerdir? Bu ve buna benzer konularda bilgi sahibi olmak için İgrus sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Folat Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır, Belirtileri Nelerdir?İnsan vücudunun ihtiyacı olan vitaminler, mineraller, proteinler besinler aracılığı ile alınmaktadır. Bazısı doğal yollarla alınırken bazısı da sentetik olarak vücuda takviye edilmektedir. Folat hakkında merak ettiklerinizi igrus.com sitesinde bulabilirsiniz.

Folat nedir sorusu açıklanacak olunursa, besinlerde bulunan B9 vitaminidir denilebilir. Doğal olarak bulunur. Folik asit ile birbirine karıştırılmakta olup çok da benzemektedir. Bu da B9 vitaminin sentetik hali olmaktadır. Vücutta uzun süre duramamakta ve faal şekilde kullanılmamaktadır. Buna karşın emilimi oldukça yüksektir.
Kelime anlamı yeşil yaprak olmaktadır. Folium kelimesinden gelmektedir. Bu kelime ise Latince kökenlidir. Yeşil yaprak denilmesinin nedeni de daha çok bu tür besinlerde yer almasıdır. Bu vitaminin folik asitten farkı ise vücudun işlemesi oldukça kolay olmaktadır.

Bu vitaminin besinler aracılığı ile alındıktan sonra harekete geçmesi bu asitten farklıdır. Dolaşım sistemimize katılmadan önce 5- MTFH olarak dönüştürülür. Benzeri olan folik asit ise sindirim sistemi ve karaciğer aracılığı ile harekete geçer. Kan hücrelerinden biri olan kırmızı kan hücresi oluşumunda oldukça etkilidir.

Folat Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır, Belirtileri Nelerdir?
Folat Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır, Belirtileri Nelerdir?

Folat Değeri Kaç Olmalıdır?

Vücudu ayakta tutan vitamin ve mineraller farklı miktarlarda bulunmaktadır. Her bir besin farklı vitaminler içerdiği gibi onlardan alınan değerler de farklı olmaktadır. 1940 yıllarında bulunan bu mineral de insanlarda belirli ölçüler arasında bulunması gerekmektedir.

Günümüzde bazı doktorlar folik asitin bu maddenin işlevlerini engellediğini söylemektedir. Folik asit çok kolay bir şekilde emilmekte olup işlevsiz olduğunu söylemektedirler. Yine aynı kişiler yeşil bitkileri tüketerek bu mineralin alımını sağlayın; ama folik asit almayın demektedirler.

Peki folat değeri kaç olmalı? Bunu nasıl anlayacaksınız? Vitaminin vücutta bulunması gereken miktar 4.6-18.7 ng/mL aralığında olmalıdır. Bu miktar ortalama olarak söylenmekte olup kimi kişilerde biraz yukarıda ya da aşağıda olabilir. Bu farklılığın nedeni ise bünyesel, yaş, stres gibi durumlara bağlanmaktadır.
Folat nedir sorusunun cevabını arayanlar değerini nasıl öğrenebilirim sorusunu da sormaktadır. Bu vitaminin değerleri bazı testler sonucunda öğrenilmektedir. Bu testleri doktorunuza danışarak yaptırabilirsiniz.

Folat Yüksekliği ve Düşüklüğü

Her vitaminin düşük ve yüksek olması bedende bazı olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu da vitaminlerden biri olduğu için düşüklüğünde ve yüksekliğinde tedavi edilmesi gerekmektedir.
Folat yüksekliği ve düşüklüğü nedenleri bulunmaktadır. Her vitamin değeri düşüklüğünde olduğu gibi bunun nedeni de yetersiz beslenmeden kaynaklanabilmektedir. En büyük etken budur. Bunun dışında bazı ilaçlar folat düşüklüğüne neden olabilir.

Bu maddenin düşüklüğü nedenlerinden biri de genetik yatkınlık olabilmektedir. Çok alkol tüketimi bir diğer etkendir. Eğer bu vitamin değeriniz düşük çıktı ise bu maddeleri göz önünde bulundurmalısınız. Yaşam kalitenizi arttırarak ve bu olumsuzlukları gidererek yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Folat değerinin yüksekliği ise genelde  kaygı uyandıracak bir durum olmamaktadır. En dikkat edilmesi gereken durum ise bağırsakların neden olduğu yükseklik olmaktadır. Bu değerin yüksek olduğunda B12 vitamininde düşüklük bulunmaktadır. İkisi ters orantılıdır. Yüksek olmasının genel nedeni ise bu vitamini içeren besinlerden fazla tüketmektir. Folat nedir ve düşüklüğü- yüksekliğinin nedenleri nelerdir bu yazı ile öğrenmek mümkün olmaktadır.

Folat Hangi Besinlerde Bulunur?

Pek çok faydası bulunan bu maddeyi doğal bitkiler aracılığı ile almaktayız. En çok bilinen faydası kırmızı kan hücrelerini oluşturması olmaktadır. Peki folat hangi besinlerde bulunur? Bu bizim için yeterli olacak mıdır?
Folat daha çok Latince adının anlamı gibi yeşil yapraklı bitkilerde bulunmaktadır. Doğal yollarla alınan bir vitamin türü olduğu için dengeli olarak aşağıdaki besinler alınarak yeterli miktara ulaşılabilir.
Marul, ıspanak, maydanoz gibi yeşilliklerde bulunmaktadır. Brokoli, kuşkonmaz gibi ürünlerde; bamya, bezelye, kereviz gibi yeşil sebzelerde yer almaktadır. Avokado, muz gibi tropik meyvelerde; limon, mandalina ,portakal, greyfurt gibi turunçgillerde rastlanmaktadır. Ayrıca  kuru fasulye, mercimek, bulgur gibi baklagillerde bulunmaktadır. Bu ve buna benzer konularda bilgi sahibi olmak için İgrus sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Folat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folatın bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. Kan yapımından sinir sistemine, beyin işlevlerinden DNA- RNA sentezine kadar vücut işleyişimize etki etmektedir. Bu tür etkileri göz önünde bulundurulunca eksikliği insan bedenini oldukça etkilemektedir.

Bunun eksikliğinin bilinen en yaygın belirtisi kansızlık olmaktadır. Folat nedir sorusuna verdiğimiz cevapta kırmızı kan hücrelerinin yapımında etkili olduğunu söylemiştik. Bu tür kan hücrelerini yapamayacağı için de anemiye sebebiyet vermektedir.

Folat eksikliği belirtileri nelerdir sorusunun ikinci cevabı ise aşırı yorgunluk ve halsizlik olmaktadır. Kansızlığın otomatik olarak bünyeye etkisi aslında halsizliktir. Bir diğer belirti ise baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleridir.
Biyolojik etkilerinin yanı sıra psikolojik olarak da etkileri bulunmaktadır. Anksiyete ve depresyon bunlar arasında bulunur. Nefes darlığı, ishal ve buna bağlı olarak hızlı kilo verme, karında ağrı, midenin ağrıması, baş dönmesi ise diğer belirtileri olmaktadır.

Peki bu belirtilirken birkaçını aynı ayna yaşarsanız ne yapmalısınız? Öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Bunun yanında evde yukarıda belirttiğimiz besinleri tüketebilirsiniz. Tedavisi oldukça kolay olan bu hastalığın teşhisi de kolay olmaktadır.

Folat Eksikliği Nelere Yol Açar?

Folat nedir sorusu bizim için ne kadar kıymetli bir vitamin olduğunu öğrenmemizi sağladı. Hayatımızda bu kadar çok önemi bulunan bu maddenin eksikliği de bazı riskleri beraberinde getirmektedir. Özellikle anne karnındaki bebek için önemi büyüktür. Bebek belirli aylar içerisinde bu mineral ihtiyacını almalıdır. Bebeğin omurga oluşumunu etkileyecektir.
B12 vitamini ile beraber eksikliği bebek sahibi olamama gibi durumlara neden olabilir. Bu geçici kısırlık olarak söylenir. Düzenli besleme ve doktor takviyeleri ile bu durum düzelecektir. Gebelik döneminde eksiklik çeşitli komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bebeğin erken doğumuna neden olabilir.

Folat eksikliği dolaşımsal bir rahatsızlığa zemin hazırlayabilir. Dolaşım ve kalp rahatsızlıkları bu grup içerisindedir. Bir diğeri ise kanser hastalığı olmaktadır. Bu vitaminin eksikliği direkt kanser yapmamakta, zeminini hazırlamaktadır.
Alzheimer ile bağlantısı da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu vitaminin yüksek olması alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Folat eksikliği nelere yol açar diye merak ediyorsanız bu yazı sizi aydınlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap