Fırın Nasıl Temizlenir, Kokusu Nasıl Giderilir?

Fırında pişen yemekler yağlı ve ağır kokulu olabilir. Amonyak, karbonat ve tuz gibi ürünlerle fırın temizlenir ve kokusu kolayca giderilebilir.

Yemek pişirdiğimiz bir mutfak eşyası olduğundan fırınlar hijyen kurallarına uygun olmak zorundadır. Maalesef her yemek ya da herhangi bir hamur işi pişirildiğinde battığı için fırın temizliği uğraştırıcı olabiliyor.

Hele ki lekelerin hemen müdahale edilmediği zamanlarda zor kirlerle uğraşmak bir kabus olabiliyor. Ev hanımlarının bu noktada başvurduğu temizlik yöntemleri ise hayat kurtarıcı olarak nitelendirilebilir.

Temizlik denildiğinde ev tipi olarak algılarsak karbonat, tuz ve amonyak en önemli yardımcılarımız haline dönüşüyor. Lekelere anında müdahale etmenin leke temizliğinde çok önemli olduğu aşikârdır. Bunu altın kural olarak değerlendirirseniz hiçbir fırın lekesi sizi zorlamayacaktır.

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın temizliğinde püf nokta kurumasına izin vermemektir. Herkesin aklında lekenin oluşum anında fırının sıcak olması vardır. Örneğin yemeği fırından çıkardınız ve lekenin olduğu yeri gördünüz.

Eğer bunu için hiçbir şey yapamıyorsanız bile lekenin üzerini tuzla kaplayabilirsiniz. Bu fırın temizliği nasıl yapılır sorusunun en önemli detaylarından birisidir.

Fırın Temizliğinde Tuz Nasıl Kullanılır?

Tuz lekenin üzerine atılarak hijyenin bir parçası olabiliyor. Genellikle de yemek lekeleri, yağ lekeleri ve anında müdahale edilmesi gereken lekeler için bunu söylemek mümkün. Üzerine tuzla kapatacak şekilde uygulama yaptıktan sonra soğumasını bekleyip kolayca silebilirsiniz.

Fırın Temizliğinde Karbonat Nasıl Kullanılır?

Karbonatı doğrudan kullanan çok fazla ev hanımı var. Oysa karbonatın etkisini arttırmak için suyun içerisine dökerek bir temizlik jeli yaratmak daha mantıklıdır. Hem emaye hem de mikrodalga fırın temizliğinde en çok başvurulan yöntemdir.

Fırın Temizliğinde Amonyak Nasıl Kullanılır

Amonyak döktüğünüz fırında erimeyecek bir kabı fırının içerisine koyun ve böylece ısınarak dağılmasını sağlayın. Buna ek olarak bir kabın içerisine su ekleyebilirsiniz. Eğer hemen uygulayamıyorsanız fırının sıcak olması ve amonyak ile suyun kaynaması için fırını çalıştırabilirsiniz. Bu uygulamanın ardından saatlerce bekletmeniz gerekeceğini, süre dolduğunda ise çok iyi bir biçimde fırının her noktasını silmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Fırın Temizliğinde Alkol Nasıl Kullanılır?

Temizlik için alkol kullanımı son dönemlerde yaygınlaştı. Bu fırının alt tabakaları için önerilmese de üst temizlikte gayet kullanışlı bir temizlik malzemesi olacaktır. Çoğunlukla fırın temizliği değil de, daha parlak bir görünüm kazandırmak, ev eşyalarının ilk günkü gibi görünmesini sağlamak amacıyla tercih edilir.

Kararan Fırın Camları Nasıl Temizlenir?

Fırınlarda en çok görünen lekeler arasında camların siyahlaşması vardır. Cam kararmasını önlemek mümkün olmuyorsa bunu temizlemenin yolu basittir. Karbonatı suyla jel kıvamına getirdikten sonra fırın camına uygulayın. Bu şekilde kararan fırın camlarını kolayca temizleyebilirsiniz.

Fırının Kokusu Nasıl Geçer?

Gerek pişirilen yemeğin, gerekse fırının yüksek ısıdan kaynaklanan kendi kokusundan rahatsız olabilirsiniz. Bunun için önce sirkeli suyla silmek, sonrasında rutin temizlik aşamalarını tekrarlayarak arındırmak etkili bir çözüm olacaktır.

Daha etkin bir fırın kokusu yaratmak, aynı zamanda herkese hoş bir koku yaymasını sağlamak için temizliğini yaptıktan sonra portakal, limon ya da vanilya ile silmek mantıklı bir çözüm olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap