Fırın Eldiveni Nasıl Dikilir?

Fırın Eldiveni Nasıl Dikilir? Fırın eldiveni yüksek ısıda burun içerisinden çıkartılan sıcak tepsilerin veya kapların daha rahat bir şekilde kavramına bilmesi ..

Fırın Eldiveni Nasıl Dikilir?

Fırın eldiveni yüksek ısıda burun içerisinden çıkartılan sıcak tepsilerin veya kapların daha rahat bir şekilde kavramına bilmesi için üretilmiş olan özel eldivenler dir. Ocaktaki tencereler gibi sıcak kulplu araçları tutmak için kullanılan eldivenler kadınların mutfakta en çok tercih ettiği araçlarda andır. Eldiven elimize oturur ve adeta bir havlu ile nesneleri tutmanızı sağlar. Fırın eldivenini dışarıdan satın alabileceğiniz gibi istediğiniz takdirde evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Fırın eldiveni nasıl yapılır?

Fırın eldiveni yapabilmek için öncelikle Bir kalıp çıkartmanız gerekiyor kalıp çıkartmak için de bir karton kullanmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Bir kartona sertçe Elimizi koyun ve geniş bir kalıp çıkartın bunu yaparken baş parmağınız elinizin Geri Kalan dört parmağın da ayrı bir şekilde tutun.

Daha sonra kullanacağınız kumaşların tarihi gelmektedir. İstediğiniz herhangi bir renkte vecinste kumaşı kullanabilirsiniz evinizde kullanmadığınız kıyafetler ya da bez parçalarını yama haline getirerek renkli bir kumaş oluşturabilir ve daha şık bir fırın eldiveni yapabilirsiniz. Keçe kumaşı fırın eldiveni yapılırken en çok kullanılan kumaş türleri arasında bulunmaktadır.

Eldiven için çıkardınız şablon halinde bulunan 4 kumaş kullanılması daha kaliteli bir fırın eldiveni yapmanızı sağlar. Dört parça kumaşın iki tanesi eldivenin iç kısmına iki tanesi de dış kısmı oturacak şekilde dikim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kumaşlar hazırlandıktan sonra bunların arasına Elyaf koyarak ısının elinizi yakmaması için önemli bir yalıtım aracı kullanmış olacaksın. Isıya karşı yalıtımı yüksek bir madde olduğundan dolayı ütü masasında da kullanılır ve sıcaklığı insanları rahatsız etmesini engeller.

Ben Yapı düz bir hale getirdikten sonra içeride kalacak ve dışarıda kalacak iki parçalı kumaşın arasına yerleştirilir ve bu haliyle üç katın üzerine makineyle düz dikiş yapımı. Elde Makina dikişi ile gerçekleştirebilirsiniz biraz daha uğraştırıcı olacaktır fakat eleme ile örülmüş bir fırın eldiveni ne sahip olabilirsiniz.

Aynı yüzeye dikey olarak paralel dikişler attıktan sonra ortaya çıkaracağınız görüntüde ufak kareler yada baklava desenleri oluşacaktır. Eldivenlerin kenarında elyaflar taşabilir dikiş işleminin ardından bunları dikkatli bir şekilde kesmeniz gerekiyor. Daha şık bir görüntü olabilmesi için kenarlarında herhangi bir Elyaf çıkıntısının bulunmadığından emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap