Fındığın Yararları, Günde Kaç Adet Fındık Yemeli? Faydaları Nelerdir?

Fındığın Yararları, Günde Kaç Adet Fındık Yemeli? Faydaları Nelerdir? kavrulmuş fındığın 10 katı kadar antioksidana sahip. İgrus sizler için fındık hakkında bilmeniz gerekenleri derledi.

Fındığın Yararları

Fındığın Yararları, Günde Kaç Adet Fındık Yemeli? Faydaları Nelerdir? Fındık, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli tarım kaynağıdır. Buradan tüm Türkiye’ye ve yurtdışına gönderilen fındığın yararları saymakla bitmiyor. Hem lezzetli oluşu hem de sağlık için faydaları fındığı tercih sebebi yapıyor. Aynı zamanda mutfakların da vazgeçilmez yardımcısı. Özellikle tatlıların içinde inanılmaz bir lezzet katıyor.
Özellikle çiğ olarak tüketilmesi önerilen fındık, kavrulmuş fındığın 10 katı kadar antioksidana sahip. İgrus sizler için fındık hakkında bilmeniz gerekenleri derledi.

Günde Kaç Adet Fındık Yemeli?

Fındık, kararında tüketildiğinde birçok hastalığın önlenmesini sağlar. İçerdiği yağlar faydalı olduğu gibi, fazla tüketiminde vücudun çeşitli yerlerinde depolanır. Bu da iç organların çalışma prensiplerine olumsuz etki yapabileceği gibi, en iyi ihtimalle kilo alımına sebep olur. Ancak doğru ölçüde tüketildiği takdirde, bu olumsuz etkilerin hiçbirini göstermeyeceği gibi, aksine faydalı olacaktır.

Uzmanlar, günde 8-10 adet fındık tüketmenin sağlık için yararlı olduğunu belirtmektedir.

Fındığın Yararları, Günde Kaç Adet Fındık Yemeli? Faydaları Nelerdir?
Fındığın Yararları, Günde Kaç Adet Fındık Yemeli? Faydaları Nelerdir?

Fındık Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Fındığın bu kadar çok tüketilmesi, akıllarda fındık ne işe yarar sorusunu oluşturuyor. Fındık, çok zengin bir E vitamini kaynağıdır. İçerdiği vitamin sayesinde, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olur. Böylece anemi hastalığının önüne geçer. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayarak ateşli hastalık, soğuk algınlığı gibi hastalıkların görülmesini büyük ölçüde engeller.
Bol miktarda lif, protein ve yağ bulundurduğu için tokluk hissi verir. Diyet listelerinin ara öğünlerinde tüketilmesinin sebebi de budur. Yeme istediğini azaltarak kilo kontrolünü sağlar.

Yüksek miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin, beyin hareketlerini etkiler. Böylece sinirler arası iletişimin hızı ve kalitesi artar. Sinir siteminin çalışma prensibini düzenler. Sinir siteminin düzenli ve yeterli çalışabilmesi için gerekli olan serotonin, melatonin ve epinefrin hormonlarının üretilmesi, B6 vitamininin yardımı ile gerçekleşir.
Diyabet hastalığı için oldukça faydalıdır. Diyabetik hastaların günlük besin alımlarının içerisine eklenen fındık, lifli içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve kan şekerini dengeler.

Fındığın yararları arasında kolesterole olan olumlu etkisi de sayılabilir. İçeriğindeki oleik asit sayesinde kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü arttırır. Bu sayede kalp sağlığı için de faydalıdır.

Fındığın yararları nelerdir sorusunun en önemli cevaplarından biri de şüphesiz kansere karşı olan etkisidir. İçerdiği antioksidan sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kanserli hücrelerle savaşmada önemli rol oynar.
Kabızlık sorununun çözülmesinde, içeriğindeki yağlar oldukça faydalıdır. Lifler ve yağlar aracılığıyla sindirim sistemini düzenler. Rahat sindirebilen bir vücut, kabızlık sorunu yaşamaz.

Yüksek oranda magnezyum içeren fındık, kalsiyum miktarını düzenleyerek kemik ve diş gelişimine katkı sağlar. Vücuttaki kasları güçlendirir. Yorgunluk, kramp, spazm gibi semptomları en aza indirger, hatta engeller. Bu nedenle de kalp dostudur.

Bulundurduğu antioksidanlar sayesinde cilt yaşlanmasını engeller. Güneş ışınlarının sebep olduğu cilt kanserine karşı savaşır. E vitamini içeriği sayesinde vücudu ölü deriden arındırarak sağlıklı ve canlı deriye kavuşmanızı sağlar.

Çok Fındık Yersek Ne Olur?

Her şeyin doğru ölçüde yenmesi gerekir. Faydalı olan bir besin, fazla tüketildiğinde olumlu etki göstermeyeceği gibi sonu hastalıklara varan sonuçlar doğurabilir. Çok fındık yersek ne olur, fındıktan ne zarar gelebilir ki diye düşünenlerden iseniz, bunun cevabı aşırı kilo alımı, yüksek tansiyon, ishal ve mide bulantısı gibi sorunlar olacaktır.
İçerisindeki yağ oranı sebebiyle, aşırı tüketimi halinde vücutta sağlıksız yağ depolanacaktır. Normal şartlarda diyet listelerinin tok tutan ara öğünü olan fındık, fazla tüketimi halinde kilo alımına sebep olur. Aynı şekilde ölçüsüz tüketim, yüksek tansiyona sebebiyet verecektir. Bir hastalık seviyesine gelmese bile, mide bulantısı ve ishal gibi semptomların görülmesine neden olur.

Fındığın Besin Değerleri

En çok merak edilen konulardan biri, diyetisyenlerin, kalp doktorlarının ısrarla tavsiye ettiği fındığın besin değerleri. Neden bu kadar çok öneriliyor? İçeriğinde Neler var? Fındık, 100 gramında 628 kcal miktarında kalori bulundurur. Bu da günlük kalori ihtiyacımızın %30’una karşılık gelmektedir. Enerji vermesi sebebiyle günlük yeterli miktarda alınması gerekir.

Karbonhidrat içeriği yine 100 gramda 16 gramdır. Bu da günlük karbonhidrat ihtiyacımızın %6’sı demektir.
100 gram fındıkta 15 gram protein bulunur. Günlük ihtiyacımızın %30’u bu şekilde karşılanmış olur.
100 gramda bulunan 60 gramlık yağ oranıyla, günlük yağ ihtiyacımızın %90’ını karşılayan fındık, yüksek içerikli yağ sebebiyle tüketimde dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Bunların yanında A vitamini, C vitamini, E vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum içeriği açısından da oldukça zengindir.

Fındık Kabuğu Çayı Neye Yarar?

En çok tavsiye edilen ve tüketilen kuruyemiş olan fındık, kendisi kadar kabuğu ile de fayda sağlıyor. Fındık kabuğu da en az fındık içi kadar insan vücuduna yararlıdır. Peki yıllardır kaynatılıp içilen fındık kabuğu çayı neye yarar?
Fındık kabuğu, içerdiği paklitakseli sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösterir. Aynı zamanda kanser için üretilen ilaçların yapımında kullanılır. Düzenli olarak tüketilen fındık kabuğu çayı, kansere karşı koruyucudur. Böbreklerde ve mesanede meydana gelen iltihaplanmaya karşı oldukça etkilidir.

Boğazda oluşan balgamın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Bağırsaklarda ve sindirim sisteminde mucizevi etki gösterir. İdrar yollarında oluşan enfeksiyona karşı etkilidir. Özellikle kışın görülen soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla mücadele eder.

Fındık Kabuğu ve Yağı Ne İşe Yarar?

Fındık kabuğu, son zamanlarda popülaritesini oldukça arttırmıştır. Özellikle içerdiği paklitaksel maddesi sayesinde kanser tedavisinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Kemoterapi ilaçlarının yapımında kullanılan bu madde, fındık kabuğundan elde edilmektedir. Bu nedenle fındık kabuğu ticareti de oldukça fazla yapılmaktadır.

Aynı zamanda bazı üniversitelerin yürütmüş olduğu, fındık kabuğundan eko-boya, hücre yenileyici kozmetik ürünleri üretimi gibi projeler de mevcuttur. Fındık kabuğu ne işe yarar sorusuna verilecek cevapların sayısı, önümüzdeki yıllarda oldukça artacak gibi görünüyor.

Fındık yağı, kavrulmuş fındıklardan elde edilir. Fındıkların soğuk sıkım yöntemiyle yağı çıkarılarak üretilmektedir. Fındık yağı ne işe yarar sorusunu oluşturuyor en kapsamlı cevapları, kozmetik sektörü ve yemek yapımları olacaktır. Hücre yenileme özelliği sayesinde cilt ürünlerinin içerisinde bulunan fındık yağı, mutfaklarda sos yapımında veya pişirme teknikleri arasında kendine yer edinmiştir.

Fındık yağı, kolajen üretimini arttırır. Cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korur. Cildi nemlendirme ve sıkılaştırma etkisi gösterir. Yara izleri üzerinde olumlu sonuçlar verir. Yaş itibariyle ortaya çıkan çizgilerin giderilmesine yardımcı olur.

Kavrulmuş Fındığın Faydaları

En az çiğ fındık kadar, kavrulmuş fındığın faydaları da oldukça fazladır. İçeriğinde yüksek oranda bitkisel omega-3 yağları, bitkisel sterol, folik asit ve posa bulundurur. Magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum gibi minerallerden zengindir. E vitamini, A vitamini, C vitamini ve protein içeriği mevcuttur. Kavrulmuş fındık, cilt yaşlanmasını engeller. İçerdiği mineraller ile kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçinde bulunan doymamış yağlar sayesinde kalp krizi riskini azaltır.

Fındığın Zararları Nelerdir?

Fındığın yararları nedir sorusuna fındık genel itibariyle yararlı bir besindir diye cevap verebiliriz. Fındığın zararları nelerdir konusu, ancak aşırı tüketiminde söz konusu olur. Fazla tüketimi halinde, içerdiği çeşitlilik sebebiyle alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Yine fazla tüketilen fındık, burunda akıntı, sürekli hapşırma veya öksürme gibi tepkiler gösterilmesine neden olur. Boğaz enfeksiyonları, şişkinlik, solunumda sıkıntı, nefes alamama, hırıltılı nefes alma gibi etkiler görülmesi muhtemeldir.

Yağlı yapısı sebebiyle, aşırı tüketimi halinde kilo alımına sebep olabilir. Fazla tüketimi halinde kan basıncını düşürebilir. Kalpte ritim bozuklukları ve bilinç kaybı gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bütün bu nedenlerden dolayı fındık düzenli ancak ölçülü tüketmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap