Feijoa Nedir, Yemeklerde Kullanımı Nasıldır? Feijoanın Faydaları ve Zararları

Feijoa nadir duyulan bir meyvedir. Yemeklerde kullanımı da sınırlı kalmıştır. Her meyve gibi vitamin-mineralleri ile fayda sağlar. Aşırı tüketimi zararlı olabilir.

Feijoa

Güney Amerika Kıtası’nda ortaya çıkan ve ülkemizde Kaymak ağacı olarak bilinen Feijoa çok bilinen bir meyve değildir.

Fakat daha sonrasında hem meyvesinin hem de yapraklarının besin değerleri göz önüne alındığında günden güne yaygınlık göstermeye başlandı. Çiçeklenme döneminden yaklaşık 4-5 ay sonunda feijoa ağacı meyve vermeye başlar.

Büyüklük ve şekil bakımından yeşil ve ceviz kadar bir büyüklüğe sahiptir.  Kendine özgü bir mayhoş tada sahiptir. Hatta çilek, kivi ve muz gibi meyvelerin karışık tadı gibi bir tada sahiptir.

Feijoa meyvesi insan sağlığı açısından da oldukça faydalı mineral ve vitaminler içermektedir. Diğer meyvelerin yanı sıra değişik aromatik bir tat vermektedir.

Feijoa Nasıl Saklanır?

Fejoa ne şekilde saklanacak olursa olsun iyi bir seçim yapılmalıdır. Olgunlaşmış olan fejoa meyveleri çok bekletilebilecek yapıda değildir. Bunun için feijoa nasıl saklanır diye bakıldığında genel olarak dondurularak saklanması önerilmektedir. Bu nedenle dondurulmuş olarak saklandığında uzun bir süre depolama yapılabilmektedir.

Özellikle olgunlaşmış yapıda olan meyveler seçilir. Bunun için dış kabuğu yeşil fejoalar seçilmelidir.

Mat olmayacak şekilde parlak ve pürüzsüz yüzeye sahip olan meyvelerin seçilmesi daha iyi olacaktır. İyi bir seçim yapıldıktan sonra meyveler temizlendikten sonra kuruması beklenir ve daha sonra dondurucuya bırakılmalıdır. Sonrasında çıkarıp tüketilebilir bir halde olabilir.

Feijoa Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kendi çıkış ülkesi olan Güney Amerika’da farklı bir tüketim şekli vardır. Burada üzerine belli soslar, tuz ve şeker gibi ürünler konularak tüketilebilir.

Feijoa yemeklerde nasıl kullanılır şeklinde bir arama yapıldığında genel olarak tüketiminin bir meyve şeklinde olduğu görülmektedir. Bu nedenle yemeklere değil genelde tatlılarda kullanılmaktadır.

Direkt olarak meyve gibi tüketim sağlanabilmektedir. Aynı zamanda bulundurduğu vitaminler açısından feijoa suyu faydalı olduğu belirtilmiştir.

Her meyve de olduğu gibi bu meyve de pasta ve kek yapımında yardımcı olarak kullanılabilmektedir. İlaç olarak tüketimi görülmektedir. Özellikle püre haline gelen feijoa alternatif tıp yöntemlerinde kullanılabilmektedir.

Feijoanın Faydaları Nelerdir?

Feijonanın faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle son dönemlerde daha yaygın hale geldiği göz önünde bulundurulursa vücutta birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Ülkemizde de kaymak ağacı meyvesi  olarak bulunmaktadır ve birçok vitamin açısından da zengin bir yapıya sahiptir.

Özellikle sindirim sistemi ile ilgili problem yaşayanların tüketmesi önerilmektedir. Sindirim sistemi üzerinde etkili olan bu meyve ile kabızlık sorununun ortadan kalkacağı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Şiddetli öksürüğe bağlı olan üst solunum yolları enfeksiyonunda da olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Bunun için de feijoa ağacı yaprağı etkili olmaktadır. Yapraklardan hazırlanacak olan çay bu konuda birebir etkili olmaktadır.

Aynı zamanda feijoa çayı birçok iltihaplanma üzerinde de etkili olmaktadır. İltihaba neden olan zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Kan şekerinin düzenlenmesi açısından iyi bir meyve olarak bilinmektedir. Bu nedenle düzenli tüketilmesi diyabet hastalarının şikayetlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
İdrar söktürücü olarak da iyi bir antioksidandır. Fazla suyun dışarı atılmasını sağar bu da vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Mide sıvısında meydana gelen yanma ve sindirim sistemlerinde oluşan problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. İyi bir lif kaynağıdır. Bu nedenle de uzun bir tokluk hissi sağladığından diyet yapan kişiler tarafından da tüketimi uygundur.

Özellikle guatr hastalığından muzdarip olanlar için etkilidir. İçeriğinde bulunan iyot sayesinde, tedavi gören guatr hastalarının tedavileri üzerinde olumlu bir rol oynamaktadır.

Vücudun genel olarak sağlığının korunmasını sağlar. İçinde bulunan mineraller ve vitaminler vücuda enerji vermektedir. Bu da birçok hastalığa karşı direnç oluşmasını sağlamaktadır.
Feijoa Nelere İyi Gelir?

Peki feijoa nelere iyi gelir diye sorulduğunda , en başta vücudun tüm sistemlerine iyi gelecek bir faydası olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle tüketimi esnasında birçok hastalığınızın şikayetlerinin azaldığını ya da zamanla ortadan kalktığını göreceksiniz.

Özellikle çağın vebası haline gelen bitkinlik ve depresyona bağlı gelişen halsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda vücut direncinin sağlanmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığı da ortaya çıkmıştır.

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olan meyve ağız ve diş sağlığı açısından da önemli bir meyvedir. Bağırsakta oluşan hareketlendirmeleri aktif olarak sağladığından dolayı özellikle kabızlık problemi yaşayanlarda tüketimi önemlidir.

Diabet hastalarının da düzenli olarak tüketmesi önerilmektedir. Bunun nedeni ise vücutta bulunan kan şekeri düzeyinin dengelenmesini sağlamaktadır. Bu da diabete bağlı olan yüksek orandaki kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

Feijoanın İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Feijoanın bakıldığında birçok vitamin ve mineral açısından zengin olduğu görülmektedir. Bu nedenle feijonaın içindeki vitaminler nelerdir sorusundan ziyade neler değildir diye sormak daha kolay bir cevap olacaktır. Özellikle vitamin A, B ve C fazlasıyla bulunmaktadır.

Bu nedenle de bakıldığında bu vitaminler vücutta ayrı ayrı etkilere sahip vitaminler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda vitamin K açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Durum böyle olunca da aslında faydalarına şaşırmamak gerekir.

Vitaminlerin dışında mineraller açısından da zengin olduğu unutulmamalıdır. Bulundurduğu minerallere bakıldığında iyot en çok bulunan mineraldir. Aynı zamanda kalsiyum ve protein bakımından da yine oldukça zengindir.

Feijoanın Kalorisi

Feijoanın içinde ulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemine olan etkilerinden hatta diyetlerde tercih edildiğinden yukarıda bahsedilmiştir. Peki Feijoanın kalorisi nedir diye bakıldığında 100 gramlık bir porsiyon karşımıza 55 Kcal ile çıkmaktadır. Bu da bir meyvede olması beklenenden daha az bir kalori olmaktadır.

Fejoanın Zararları Nelerdir?

Her meyve ve sebzede olduğu gibi zararları bulunmaktadır. Feijoanın zararları arasında aşırı tüketimen kaynaklanacak olan zararlar bulunmaktadır. Bunların başında özellikle iyi temizlenmemiş olduklarında bağışıklık sistemi üzerine olan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu da ishal ve mide bulantısı olarak gün yüzüne çıkar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap