Fehim İsminin Anlamı

Çocuklara verilecek isimler ve anlamları araştırması herkes tarafından yapılmaktadır. Özellikle yeni bebek heyecanı içinde olanlar farklı bir heyecan olarak ismi bulma yarışına da girmektedir. Çevreden birçok kişi değişik isim önerileri ile gelirken önemli olan anne ve babanın ne istediğidir. Yeni ve modern isimler mi yoksa eski ve bilindik olanlar mı araştırması yapılırken Fehim ismiyle karşılaşır ve Fehim isminin anlamı nedir diye bakılır. 

İncelemeler arasında oldukça güzel anlamların ortaya çıktığını görebilmekteyiz. Fehim, eşsiz ve tek demektir. Benzeri olmayan olarak da bilinir. Zeki, anlayışlı her şeyi anlayan ifadeleriyle de karşılaşmaktayız. TDK’ya göre Fehim isminin anlamı yine zeki ve akıllı kimse olarak ifade edilir.

Görüldüğü üzere bu ismin oldukça güzel anlamları ifade ettiği bir gerçektir. Erkek isimleri arasında belli bir yeri bulunmaktadır. Arapçadan kültürümüze geçmiş olan isimler arasında bulunur ve özel bir yere de sahiptir. Fehim Kur’an da geçiyor mu araştırmaları herkes tarafından yapılabilir. Bu konuda yapılan açıklamada ismin Kur’an da geçmediği belirtilmektedir. 

Bu durum ismin caiz olup olmadığı sorusunu da akıllarda oluşturmaktadır. Netice kişilerin dinimize uygun olan isimleri bebeklerine vermesi doğru bir harekettir. Fehim ismi caiz mi araştırması içinde olanlar için sakıncalı isimler listesinde bulunmadığını söyleyebiliriz. 

Analiz araştırması yapan anne ve babalar Fehim isminin analizi nasıldır diye merak edebilir. Bu kişilerin fedakar ve merhametli olduğu görülür. İyilik yapmak onlar için bir hayat şeklidir. Başkalarına faydalı olabilmek için çalışırlar. Hatta kendinden önce başkalarını düşünerek onlara faydalı olmak isterler. Etraflarında dostları oldukça fazladır. Şefkatli ve koruma iç güdüsüyle yaklaşım göstererek taktir almaktadırlar.

Olumlu yönleri arasında hırslı, dikkatli, sadakatli, kararlı olmaları dikkat çekmektedir. Araştırmacı bir kişiliğe sahiptirler. Verdiği sözden dönmeme özelliği sağlam kişiliklerini de ortaya koymaktadır. 

Olumsuz yönleri olarak bu kişilerin rahatına düşkün olmasından bahsedilebilir. Zevklerine düşkündürler. Bu durum bazen sorun yaratabilir. İşlerini erteliyor olmaları birlikte yaşadığı kişinin hoşuna gitmeyebilir. Kararsız ve tartışma ortamlarını sevmeyen mizaçları bulunur. 

Fiziksel özellikler arasında uzun boy ve belirgin yüz hatları dikkat çeker. Dalgalı saçlı, açık renkli gözlü olarak bilinirler. 

Kişilik analizi konusunu incelemek son yıllarda ebeveynleri doğru olan isme ulaştırmaktadır. Uzmanlar yaptıkları analizleri kişilerle paylaşarak onları bu konuda bilgilendirir. Fehim isminin kişilik analiziyapıldığında bu insanların şefkat dolu ve merhametli olduğu dikkat çekmektedir. Duyguları oldukça kuvvetlidir. Başkalarına faydalı olabilmek meslek seçiminde kendilerini etkiler. Çevresine uyumlu olması, romantik olmaları belirgin özellikleri içinde yer alır. Bazı arzularını ve hislerini gizleyebilirler. 

Bu isim oldukça fazla tercih edilir. Yapılan istatistikler ülkemizde 4000 kişinin adının Fehim olduğu yönündedir. En çok kullanılan 1635’inci isimdir. Erkek isimleri arasında 787’inci sırada yer alır. 

Benzer isim araştırmaları, anne ve babaları seçtikleri isimlere daha da yaklaştırır ya da benzerlerini görmeleri bakış açılarını farklı yönlere iletebilir. Fehim isminin benzerleri olarak şu isimleri önerebiliriz: Fethi, Fehmi, Ferhat, Rahim, Selim, İbrahim, Efrahim erkek isimleri olurken; Fehime, Feride, Ferdal, Fadime, Feliz uygun kız isimleri arasında bulunmaktadır. 

Tanınmış ve ünlü kişilerin isimleri ebeveynlerin ilgi odağı olabilir. Bazı kişiler hayran olduğu ünlülerin isimlerini bebeklerine vermek ister. Bu bağlamda Fehim ismini taşıyan ünlüler incelenirse; Osmanlı tarihindeki önemli isimlerden Fehim Paşa dikkat çekmektedir. Hatta onun hayatı “Payitaht Abdülhamid” dizisinde anlatılmıştır. Fehim Paşa adlı tiyatro oyunu da bulunmaktadır. Ahmet Fehim Efendi sinema ve film dalında güzel eserler geride bırakmış ünlü bir kişidir. 

Fehim isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tek, Eşsiz, Benzeri Olmayan
  • 2 – Anlayışlı, zeki, akıllı kimse.
  • 3 – Zeki, anlayışlı, pek çok anlayan

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Fehim ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Fehim ismini kullanan 4.000 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Fehim ismini kullanan 752 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Fehim ismini kullanan 93 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Fehim ismini kullanan 281 kişi bulunmaktadır.

Fehim isminin Türkiye sıralaması

Fehim en çok kullanılan 1635. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 787. isimdir.

Fehim isminin Harf Analizi

Kişiye Fehim ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Fehim İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Fehim ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Fehim isminin anlamını gözden geçirin!

Fehim İsminin Numerolojisi

Fehim isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
E: altı
H: on
İ: on iki
M: on altı
TOPLAM: 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap