Fatma İsminin Anlamı

fatma-isminin-anlami-12198

Fatma İsminin Anlamı ve Özellikleri

Yeni bebek bekleyen pek çok kişinin araştırmaya başladığı ilk konuların başında isim gelir. Kişiler bebeklerine genellikle anlamı ve özellikleri güzel olan isimleri koymayı tercih eder. Buna bağlı olarak da pek çok önemli faktöre dikkat etmektedirler. Kız bebek bekleyen ve bebeklerine Fatma ismini koymak isteyen kişilerin de araştırdığı konular arasında ismin anlamı, özellikleri ve pek çok diğer önemli detay yer almaktadır. Peki, Fatma isminin anlamı ve özellikleri nedir? Pek çok güzel anlama sahip olan Fatma ismi, namus, saflık, ve saflık anlamına gelmektedir. 

Çoğu aile için bebeklerine isim seçerken önem arz eden bir diğer konu ise ismin Kuran’da geçip geçmemesidir. Fatma isminin Kuran’da geçip geçmemesi de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Peki, Fatma ismi Kuran’da geçiyor mu? Fatma ismi Arapça kökenli bir isim olmasına rağmen Kuran’da geçmemektedir. Buna bağlı olarak da Kuran’da herhangi bir anlamı bulunmamaktadır. Fakat Fatma isminin İslam dininde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Fatma ismi, İslam peygamberi Hz. Muhammed’in kızının ismi olduğundan dolayı pek çok Müslüman kız bebeklerine Fatma ismini koymayı uygun görmektedir. Fatma ismi hakkında merak edilen bir diğer konu ise caiz olup olmadığıdır. Bu ismin kız bebeklerine konulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kişilerin bebeklerine Fatma ismini koyması İslam dinine göre caiz olmaktadır.

Kişiler bebeklerine koydukları ismin karakter üzerinde etkileri olduğuna inanmaktadır. Buna bağlı olarak da ismin özellikleri ve harf analizine önem vermektedir. Peki, Fatma isminin özellikleri nelerdir? Fatma ismini taşıyan kişilerin en önemli özelliklerinden birisi fedakar olmalarıdır. Bu kişiler, dürüst ve duygusal olarak tasvir edilmektedirler. Kararlarını genellikle duygularını ön planda tutarak almaktadırlar. Fatma ismine sahip olan kişiler pratik zekaya sahiptirler. Çevreleri tarafından sevilen ve saygı duyulan kişilerdir.

İsim için önemli olan bir diğer nokta ise harf analizidir. Her harfin taşıdır karakteristik bir özellik vardır. Çoğu kişi isimde yer alan harflerin ismi taşıyan kişinin karakteri üzerinde etkilerinin olduğuna inanmaktadır. İsmin ilk harfi olan “F” harfi, sorumluluk duygusu gelişmiş insanları tasvir etmektedir. Bu kişiler her şey olabildiğince sakin tepkiler vermektedirler. İsmin ikinci harfi olan “A”, Liderlik vasfına sahip olan bu kişiler, hırsları sayesinde her işte oldukça başarılı olurlar. 3. Harf “T”, kişisel hayatlarında ya da arkadaş ve aile ilişkilerinde yer alan problemleri kolay bir şekilde çözen kişileri ifade eder.

İşin hayatında ise çalışma disiplini ile dikkatleri üstüne toplamayı başarır. “M” harfi, ticari açıdan oldukça zeki bir kişinin karakterini tasvir eder. Bu kişiler, oldukça başarı bir iş hayatına sahiptirler. Girişken bir kişiliği tasvir etmektedir. İnsani ilişkileri güçlü olduğundan dolayı kolay bir şekilde arkadaşlık kurabilirler. Bu isme sahip olan kişilerin kapasitesi çok geniştir ve kariyerlerinde çok başarılıdırlar. Son olarak ismin son harfi olan “A” harfi yine ikinci harfi ile aynı anlamları taşımaktadır.

Kişilerin Fatma ismi hakkında merak ettikleri konuların arasında ecbed değeri de yer almaktadır. Peki, Fatma isminin ecbed değeri nedir? Fatma isminin ecbed değeri, 135’tir.

Pek çok aile bebeklerine iki isim koymayı tercih etmektedir. Buna bağlı olarak da kız bebeklerine Fatma ismini koymayı uygun gören aileler bu ismin yanına yakışan isimleri araştırmaktadırlar. Kişiler genellikle Fatma isminin yanına Zehra koymayı tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra, Nur ve Gül isimleri de pek çok kişi tarafından Fatma ismi için tercih edilen isimlerdir.

 

Fatma isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – [Bakınız: Fatime]
  • 2 – Ay Işığı, Rahat Huzurlu Kişi
  • 3 – Güneşi Az Gören Yer; Kuzey
  • 4 – Hz. Peygamberimiz (S.A.V.)’İn Kızıdır. Cehennem Ateşinden Uzaklaşmış Demektir.
  • 5 – Çocuğunu sütten kesen kadın.
  • 6 – Hz. Resulullah (saa) buyurdu ki; “Ey Fatıma! Seni neden Fatıma diye adlandırdım biliyor musunu? Dedim ki; Ya Resulallah neden böyle adlandırdınız? Buyurdu ki; Allah Teala kıyamet günü seni ve neslini cehhennem ateşinden uzaklaştıracaktır. (Seyyid Ahmed Zeyni Dahlan c.1 s.7)
  • 7 – Hz. Muhammed’in (s.a.a.) ilk eşi Hz. Hatice’den (a.s) doğan kızının adı.
  • 8 – Fatima

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Fatma ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Fatma ismini kullanan 1.226.894 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Fatma ismini kullanan 163.401 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Fatma ismini kullanan 66.607 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Fatma ismini kullanan 53.032 kişi bulunmaktadır.

Fatma isminin Türkiye sıralaması

Fatma en çok kullanılan 2. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Fatma isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Fatma isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Fatma isminin Harf Analizi

Kişiye Fatma ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Fatma İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Fatma ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Fatma isminin anlamını gözden geçirin!

Fatma İsminin Numerolojisi

Fatma isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
A: bir
T: yirmi dört
M: on altı
A: bir
TOPLAM: 49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap