Fatih İsminin Anlamı

fatih-isminin-anlami-36407

Fatih İsminin Anlamı Nedir?

 Ebeveynler yeni doğacak çocuklarını heyecanla beklerken onlara en uygun ismi bulmak için adeta kılı kırk yararlar. Bebeğe koyacakları ismin cinsiyetine uygun olması, karakterine ve kişiliğine uyumlu olması, caiz bir isim olması ayrıca da güzel bir isim olası gibi birçok kriter vardır. Yeni doğan erkek birine konulması sıklıkla düşünülen ve kullanılan bir isim olan Fatih ismi vardır. Gerek anlamı gerek ise karakter analizi ve eskiden bu yana modernliğini kaybetmemesi ile de favori erkek isimlerinin başında gelir.

Fatih isminin anlamı; Fatih isminin üç tane ayrı anlamı vardır. Fatih isminin ilk anlamından biri fetih eden, zafer kazanan ve de başaran anlamlarına karşılık gelir. İkinci olarak ise fatih isminin anlamı: açan, kapıları açan anlamına gelmektedir. Son olarak da üçüncü anlamı ise yedinci Osmanlı padişahı olan İstanbul’u fetih eden Edirne doğumlu 30 yıl tahta kalmış ve kırk dokuz yıl sürmüş olan hayatına koskoca başarılar sığdırmış 2. Mehmet kullanmış olduğu Fatih lakabı ile Fatih Sultan Mehmet olarak anılır ve bilinirdir.

Üç anlamı da birbirinden şanlı ve güzel olan Fatih isminin cinsiyeti erkektir. Yani yeni doğan erkek çocuklarına rahatlıkla koyulabilecek en güzel isimlerden bir tanesidir.

Ayrıca Fatih isminin dil kökenine bakılacak olursa Türk dil kökeninden değil Arapça dil kökeninden gelmektedir. Fatih isminin kişilik analizi; Fatih ismini alan erkek çocukların karakterlerine nasıl etki edeceklerini birkaç maddede ele almak mümkündür. Tabi bu analiz olasılık üzerinden yapılmıştır. Fatih ismine karakter analizi yapacak olursak ilk olarak bu ev hayatına evdeki insanlara, ev yaşamının getirmiş olduğu farklı farklı sorulukların bilincinde olan bir karakter tipine sahiptirler genel olarak. Başka bir karakter analizi yapılacak olursa Fatih ismine bu da maceraya düşkün olduklarıdır. Fatih isminin TDK’daki anlamı; yenen, kazanan ve feth eden anlamındadır.

Fatih isminin analizi; Hayal dünyalarında kurmuş oldukları planların gerçekleşebilmesi için ellerinden gelenleri yaparlar. Bu yüzden de pes etmezler ve her yolu deneyerek ellerinden ne geliyorsa fazlasını yapmaya hazır durumdadırlar her daim. Fatih isminin üçüncü maddede karakter analizi ise lider ruhlu değildirler. Aksine lider ruhlu insanlar tarafından yönetilmeye eğilimlidirler. Çok sosyal dışa dönük bir karaktere sahip değildirler. Yani içe dönük bir karaktere sahiptirler.

Dördüncü maddede karakter analizini ele alacak olursak çok duygu yüklü insanlardır. Yani mantığı ile hareket etmeyi ön planda tutmaktansa duyguları ne söylerse onu yapmayı tercih ederler. Beşinci maddede ise karakter analizi şu şekildedir çalışkan bir ruha sahiptirler. Çalışarak emeklerinin karşılığı olan para kazanmayı da çok severler Fatih ismini alan erkek çocuklar.

Fatih ismi caiz mi? Fatih ismi kuran ı kerim de Araf suresinde seksen dokuzuncu ayette geçmektedir. Fatih kelimesi kuran ı kerimde Allah’ın sıfatlarından biri olarak yer almaktadır. Özetle Fatih isinin erkek bebeklere konulması ise caizdir yani uygundur.

Fatih ismindeki ünlüler; İlk olarak yukarıda da bahsettiğimiz Fatih ismini İstanbul’u fetih etmesi üzerine lakap olarak kullanan herkesin tanıdığı Fatih sultan Mehmet vardır.

İkinci bir ünlü isim ise Galatasaray da on bir yıl forma giymiş bir zamanlar futbolcu olan aynı zamanda da teknik direktör olarak da tanılan İmparator lakaplı altmış sekiz yaşında olan spor dünyasında büyük ve önemli başarılara sahip Fatih Terimde Fatih ismini kullanan bir ünlüdür. Bir diğer isim ise önemli bir gazeteci olan Fatih Altaylı da vardır.

fatih-isminin-anlami-36407
Fatih İsminin Anlamı

Fatih isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bol Geniş / Rahatlık Veren / Gönlü Şenlendiren
  • 2 – Açan, fetheden
  • 3 – Bir Ülkeyi, Şehri Veya Kaleyi Zapteden Kimse.
  • 4 – Ayet. – İstanbulu Fetheden Yedinci Osmanlı Padişahı Sultan Mehmet Hana Bu Fethinden Ötürü Verilen Unvan.
  • 5 – Fetheden, zafer kazanan.
  • 6 – Açan, kapılar açan.
  • 7 – Hüküm veren anlamında, Cenab-ı Hakk’ın sıfatlarından biridir. A’raf suresi 89. ayet
  • 8 – Osmanlı Padişahı İstanbul’u fetheden II. Mehmet’in lakabı. Fatih Sultan Mehmet.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: fa:tih
Kuran ‘da geçiyor.

Fatih ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Fatih ismini kullanan 255.805 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Fatih ismini kullanan 54.620 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Fatih ismini kullanan 19.591 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Fatih ismini kullanan 10.532 kişi bulunmaktadır.

Fatih isminin Türkiye sıralaması

Fatih en çok kullanılan 24. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 15. isimdir.

Fatih ismini kullananların sayısı, son bir yılda 820 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Fatih isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Fatih isminin Harf Analizi

Kişiye Fatih ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Fatih İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Fatih ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Fatih isminin anlamını gözden geçirin!

Fatih İsminin Numerolojisi

Fatih isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
A: bir
T: yirmi dört
İ: on iki
H: on
TOPLAM: 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap