Faizsiz Araba Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Faizsiz Araba Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? Hayallerinizde yaşattığınız sahibi olmak istediğiniz araca faizsiz 0 araç kredisi ile veya ikinci el bir araç ise faizsiz 2. el araç kredisi ile sahip olabilirsiniz. Faizsiz araba kredisi nedir? Nasıl alınır? Bu konuyu sizler için detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Faizsiz 0 Taşıt Kredisi Nedir?

Almak istediğiniz 0 araç için bankaya faizsiz 0 araç kredisi başvurusu yapıyorsunuz. Banka peşin ödeme ile aracı alıyor, üzerine belirlenen kar oranını ekleyerek size taksitle ve uygun olan vadede ödeme kolaylığı sağlıyor.

İslami usul ile yapılan ticari işlemin adı faizsiz araba kredisi olarak bilinmektedir. Faizsiz araba kredisi veren bankalar ülkemizde katılım bankalarıdır. Bankaya sunacağınız başvuru evrakları ile faizsiz 0 araç kredisi ile araç sahibi olabilirsiniz.

Faizsiz 2.El Taşıt Kredisi Nedir?

Faizsiz 2.El Taşıt Kredisi Nedir?

Elinizde yeteri kadar nakit yok 0 km araç alabilecek durumda değilsiniz. Bu durumda dilerseniz aynı 0 km araçlarda geçerli olan faizsiz 0 araç kredisi imkanından 2. El için de faizsiz 2.el araç kredisi uygulaması ile sahip olabilirsiniz.

2.el araçta 0 km. den farklı olarak satıcı tarafı galeri ise, faizsiz 2.el taşıt kredisi ile satış yapma uygulaması var olup olmadığını sorgulamanız gerek. Eğer galeri değil de şahıstan alıyor iseniz de bu durumda 2.el için faizsiz taşıt kredisi veren bankalar ile görüşmeniz ve onlara başvurmanız gerekecektir.

Faizsiz Araba Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hayallerinizi süsleyen arabayı alacaksınız. Ama kafanızda birçok soru var. En önemli soru faizsiz araba kredisi hesaplama işlemi nasıl yapılır? Benim bütçemi çok fazla yormadan nasıl satın alabilirim? Gibi sorular yer alabilir. Aslında bu soruya cevap şöyledir;

Faizsiz araç kredisi hesaplaması diğer normal taşıt kredi hesaplamalarıyla aynı şekildedir. Buradaki fark; bankaya ödeyeceğiniz faiz oranı katılım bankalarında kar oranı şeklinde olmasıdır.

Hangi Bankalar Faizsiz Araba Kredisi Verir?

Hangi Bankalar Faizsiz Araba Kredisi Verir?

Faizsiz taşıt kredisi ile 0 km veya 2. El araçları almak için başvurmanız gereken bankalar katılım bankalarıdır. Bu bankalar çalışma prensipleri gereği murabaha usulü ile işlem yapmaktadırlar. Faizsiz 0 araç kredisi alabileceğiniz bankalar Kuveyt Türk, Finans Katılım, Ziraat Katılım, Albaraka Türk ve Emlak Katılım bankalarıdır.

Faizsiz Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz Araba Kredisi Nasıl Alınır?

O km veya 2.el faizsiz araba almak için ilk önce yapmanız gereken faizsiz araç kredisi veren bankalar içinde size ve bütçenize uygun olanına başvuru yapmalısınız. Başvurularınızı dilerseniz şubeden dilerseniz internet üzerinden yapabilirsiniz. 0 km araç için faizsiz 0 araç kredisi başvurusu yaparken, 2. El araç alımı için faizsiz 2.el araç kredisi başvurusu yapılmalıdır.

Başvuru sırasında 0 km araç için proforma fatura örneği ve gelir beyanı yapmalısınız. Bu noktada belirtmekte fayda var. Aracı aldığınız firmanın faizsiz taşıt kredisi hizmeti ile çalışıp çalışmadığını mutlaka sorgulatın.

2.el araç alımı için ise başvuru sırasında aracın tüm özelliklerini gösterir ruhsat fotokopisi ve gelirinizi gösteren belge beyan etmelisiniz.

Sıradaki işlem, banka size kendi adına pazarlık ve satış işlemlerini yapmanız için vekalet verecektir. Alacağınız kredi onaylandıktan sonra banka ile aranızda imzaladığınız sözleşmeye istinaden noterde satış işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Aldığınız yeni ruhsatı ve banka ile olan sözleşme örneğinizi bankaya sunmanız halinde gün içinde satıcının ücreti hesabına aktarılacaktır. Bu işlem devamında almış olduğunuz araç taksit ödemeleriniz bitene kadar banka rehini olarak görünecektir.

Faizsiz Araba Kredisi Şartları Nelerdir?

Faizsiz 0 araç kredisi alımında en önemli şart satıcıya hiçbir şekilde kaparo veya ön ödeme şeklinde bir meblağ ödenmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca katılım bankalarında ortak, akraba gibi yakınlar arasında alım satım işlemi yapılamasına mümkün olduğunca izin verilmez. Eğer bankayla uzun yıllar çalışılıyor ise, banka bu durumda inisiyatif kullanabilir ve size yardımcı olabilir.

2.el faizsiz araç alımında ise 5 yaş üzeri araçlar için kredi verilmemektedir. Uzun dönem müşterileri ile bazı durumlarda 6 yaştan 10 yaşa kadar olan araçlarda yardımcı olunmaktadır.

Son olarak katılım bankaları aracılığıyla alınan araçlarda da aracın %0,5 (binde beş) oranında dosya masrafı alınmakta ve alınan faizsiz 0 araç kredisi kapsamında hayat sigortası, kasko ve trafik sigortası yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap