Ezo İsminin Anlamı

Ezo İsminin Anlamı Nedir?

Tarihçesi oldukça eskiye dayanan bir kız çocuk ismi olarak karşınıza çıkan Ezo sözcüğünün Anadolu’da daha sık kullanıldığı görülür. Ezo isminin anlamı nedir? şeklinde araştırma yapıldığında karşınıza farklı açıklamalar ve bilgiler çıkmaktadır. Değişik olduğu kadar egzotik çağırışımlar yaptığı da görülen, Ezo ismi bazı ebeveynlerin değişik ve sıradan olmayan isim arayışlarında cevap olabilmektedir.

Toplumsal yapıda sık rastlanmayan isimlerden olan Ezo ismi üzerinde düşünenlerin araştırma yaparken Ezo isminin TDK’deki anlamı nedir? veya var mıdır? Gibi kaynaklara başvurduğu görülmektedir. Ezo ismi sözcük olarak TDK de yer almayan ve kökeni tam olarak bilinmeyen bir isimdir. Çoğunluk düşüncesine göre ise başka bir sözcüğün kısaltması olarak da kullanıldığı tahmin edilen bu ismin, yemek adı olarak “Ezo Gelin Çorbası” biçiminde ansiklopedilerde yeri vardır.

Tarihi kökenine inildiğinde, Gaziantep yöresinde yaşamış ve güzelliği nam salmış olan bir ağa gelini olarak karşınıza çıkan Ezo ismi güzelliği çağrıştıran bir isimdir. İsim konusunda merak edilen başka bir hususta o ismin harf analizi olarak karşınıza çıkar. Ezo isminin harf analizi şu şekildedir. Üç harften oluşan Ezo isminde E harfi; yardımsever kişiliği, sıkıntı sevmeyen sürekli mücadele eden, güvenilir bir dost yapısını sembolize eder. Z harfi; hayranlık uyandıran kişilik ve bilimsel ilerleme atılımını temsil ederken O harfi; gizemli, yardımsever ve sıcakkanlı anlamlarını taşır. Harf numerolojisine bakanların Ezo isminde elde edecekleri sayı e=6, z=29, o=18 toplamında ise 53 rakamı olarak karşınıza çıkar.

İsim araştırması yapan kişilerin önem verdiği bir başka konu da o ismin kişilik analizi olmaktadır. Özellikle toplumda isimlerin kişilik yapılarını birebir etkilediği konusundaki inanışlar, o ismin kişilik analizi olarak önemini artırır. Ezo isminin kişilik analizi üzerinde kafa yoran ebeveynler, yeni doğacak çocuklarına bu ismi verip vermeme noktasında bir başvuru kaynağı olarak isim=kişilik incelemelerini yaparlar.

Aileye yeni katılacak olan kız çocuklarının ismi ne olsun? Düşüncesindeki ebeveynler, Ezo isminin kişilik olarak analizi şu şekildedir. Sabırlı bir kişiliğe sahip olan Ezo hedefine ulaşmak için bekler ve sabır gösterir. Plan yapmayı seven Ezo planlarını uygularken de titizdir. Bağımsızlığına düşkündür ancak egoları oldukça yüksektir denilebilir.

Ailelerin yeni katılacak üyeleri için isim araştırması yapmak kadar doğal bir şey yoktur. Sonuçta bir ömür boyu o isimle yaşayacak olan onların kızlarıdır. Bu seçilecek isimlerin başka isimlerle ahenkli olması da başka bir konu olarak ortaya çıkar. Ezo ismine benzer isimler nelerdir? Diyerek baktığınızda karşınıza çıkan isimler şunlardır. Ezgi, Aziz, Azize, Ezer, Ezel, Tezer, Sezer, Nazar, Genco ve Neco.

Toplumda çok fazla kullanılmayan bir isim olan Ezo ismi, klasik anlayışın dışına çıkmak isteyen anne ve babalar için güzel bir tercih olabilir. Ezo ismine sahip olan ünlüler konusunda karşınıza oyuncu ve senarist olan Ezo Sunal çıkmaktadır. Bunun dışında genellikle kısaltma olarak görülen bu isme sahip çok sayıda ünlü olmuş kişi bulunmamaktadır.

Anne ve baba adayları yeni doğacak olan kız çocuklarına verebilecekleri isim arayışı içerisindeyken heyecanlı bir arayış içerisine girerler. İçinde yaşanılan toplumun değer yargıları bu noktada belirleyici bir rol üstlenir. Birçok aile koyacakları isim Kur’an da geçiyor mu? Veya Caiz mi? Şeklinde sorgularlar. Bu isimlerin dini yönden sakıncası olup olmadığına bakarlar. Ezo ismi caiz mi?  Sorusuna evet cevabı verilir. Her ne kadar Kur’an da Ezo ismi geçmiyor olsa da caiz olmayan isimler listesinde de Ezo ismi yoktur.  

ezo-isminin-anlami-40823
Ezo İsminin Anlamı

Ezo isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mutluluk, neşe, sevinç
  • 2 – Yaptığımız araştırmalarda Ezo isminin tam bir karşılığını bulamadık. Azize, Ezgi vb isimlerin kısaltması olarak da kullanılırken, bazı kaynaklarda “benlik” anlamına geldiği iddia edilmiştir. Ancak kesin bir bilgi yoktur.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Ezo ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ezo ismini kullanan 954 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ezo ismini kullanan 175 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ezo ismini kullanan 68 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ezo ismini kullanan 49 kişi bulunmaktadır.

Ezo isminin Türkiye sıralaması

Ezo en çok kullanılan 2902. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1310. isimdir.

Ezo ismini kullananların sayısı, son bir yılda 44 kişi artmıştır.

Ezo isminin Harf Analizi

Kişiye Ezo ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

Ezo İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ezo ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ezo isminin anlamını gözden geçirin!

Ezo İsminin Numerolojisi

Ezo isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
Z: yirmi dokuz
O: on sekiz
TOPLAM: 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap