Eyüp İsminin Anlamı

Eyüp İsmi

Eyüp İsminin Anlamı Eyüp ismi deyince aklımıza ilk Ebu Eyyûb El-Ensarî gelir. Din tarihimizdeki önemli şahsiyetlerin isimleri anne ve babaların ilgi odağı halindedir. Anne ve babalar tarafından çocuklarına koyulan isimler çocuklarının karakterinin ve kişiliklerinin oluşmasına katkı sağlar. Bu nedenle anne ve babaların isim tercihlerinde araştırma yapmaları büyük bir önem arz eder.

Her ne kadar  toplumumuzda modern ve teknolojik çağ isimleri tercih edilse de bazı kesimler anne-babalarının yani geçmişte yaşamış, sevdiği kişilerin isimlerini çocuklarına koymayı tercih etmektedir.
 Tarihimizde birçok önemli şahsiyet yaşamıştır. Bu kişilerin isimlerini çocuklarına koymak isteyen anne ve babalar çocuklarının karakterinin tıpkı onlar gibi olmasını ister. Birçok ismin anlamı gibi Eyüp isminin anlamı olumlu ve olumsuz yönleri, genel fiziksel ve kişilik özellikleri çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Anne ve babalar tarafından çocuklarına konulan isimler çocuklarının kişilik özelliklerini kazanmasında önemli bir yer tutarken anlamı yanlış bilinen isimlerin çocuklara koyulması yeni doğan çocuğun karakteri üzerinde olumsuz etkileri doğurabilmektedir. Bu nedenle anne ve babaların koymuş olduğu isimler çocuğun karakteri üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bırakabileceğinden dolayı isim tercihlerinde bu duruma dikkat edilmesi önem arz eder. Eyüp isminin anlamı bu nedenle bilinmesi gerekli isimlerdendir.

Eyüp İsminin Anlamı
Eyüp İsminin Anlamı

Eyüp  isminin anlamı, toplumumuzda çok yaygın olduğundan ötürü bilinmektedir. Bu ismin ahenkli yapısı nedeniyle tercih edilmesi mümkündür. Eyüp isminin TDK anlamı ve diğer kaynaklara göre bir işi çıkar beklemeden yapan, ezberleyen/ özellikle Kuran-I Kerimi ezbere okuyan,  çok ıstırap çeken kimse, sabrın simgesi olmuş bir peygamber Eyüp isminin anlamı, incelenecek olursa kelime kökeni olarak Arapça kökenli bir isim olup günümüzde kullanımı yaygındır.

 Eyüp isminin anlamı, incelendiğinde bu isim daha çok erkek çocukları için tercih edildiği görülmektedir. Eyüp isminin popüler rengi kırmızıdır.Eyüp isminin kişilik analizi ise bu ismi taşıyan kişiler işkoliktirler. Bu yüzden her ortama uyum sağlayamazlar. Hayatı mesleğiyle adamış ve boş zaman geçirmeyi sevmezler. İlişkilerinde acele etmezler. Sağlam adım atmak isterler ve çoğunlukla soğukturlar. Bütün duyguları aynı anda yaşarlar. Aniden öfkelenebilirler. Fakat aniden öfkelenmelerine rağmen kin tutmazlar. Başka insanlardan çok etkilenirler.    

Eyüp ismini taşıyan kişiler, planlıdırlar ve aşırı ilgiyi severler, neşelidirler. Dışa dönük, enerjik, güçlü bir yapıya sahiptirler. Kendine güvenen, hırslı, eğlenceyi seven, cömert, dürüst, ön planda olmayı seven, lükse düşkün, engel tanımayan, sadık, iddialı, sıcakkanlıdırlar. Eyüp isminin analizi göre; 

  • E:Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele eden
  • Y: Geçmişten iyi ders alan
  • Ü: Engellerle mücadele eden
  • P: Kendinden emin

  Eyüp  ismi caiz mi anlamına bakıldığında bu isim Kuran-ı Kerim’de geçen isimler arasında da yer almaktadır.     Eyüp ismini taşıyan kişilerin olumsuz yönleri; Bağlanmaktan korkan, aşırı risk almaktan kaçınmayan, abartıcı, limitlerini belirleyemeyen, aşırı hareketli, çabuk inanan, dağınık, detayları sevmeyen bir yapıya sahiptirler. Eyüp ismini taşıyan kişilerin olumlu yönleri; Planlı, aşırı ilgiden hoşlanmayan, yalnız kalmaktan sıkılmayan, mükemmelci, kuralcı, doğal davranışları seven, tutumlu, mantıklı, işine çok önem veren, gelenekçi, yönetici vasfa sahip, pratik,  dikkatli, çalışkan, sözüne güvenilir, sorumluluk sahibi, öncü, kararlı, mesafeli, sabırlıdırlar.

Eyüp ismini taşıyan kişiler genellikle köşeli belirgin yüz hatları, sağlam yapılı, vücut kemikli ve ince, eller ve ayaklar büyük, kafa yapısı oval, yanaklar düz, uzun boylu, saçlar bukleli ve koyu renkli, dudaklar ince, uzun burun yapısına sahiptir. Kararlı bir ses tonuna sahiptir. Eyüp isminin anlamı dikkate alınarak bakıldığında çocuklara konulması caiz isimlerden olduğu söylenebilir. Ancak yine de isim koyarken Eyüp isminin anlamı ve kişilik özellikleri gözden geçirilmelidir. 
Eyüp ismine benzer isimler: Eyüphan, Eyyüp’tür.  Eyüp ismine sahip ünlüler; herkesin çok iyi bildiği Eyüp peygamber, Eyüb-El Ensari, Eyüp Sultan vardır.

Eyüp isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bir İşi Çıkar Beklemeden Yapan
  • 2 – Ezberleyen/ Özellikle Kuran-I Kerimi Ezbere Okuyan
  • 3 – Çok ıstırap çeken kimse.
  • 4 – Sabrın simgesi olmuş bir peygamber
  • 5 – Kuran’da adı geçen ve sabırlı insan örneği olarak gösterilen peygamber.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Eyüp ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Eyüp ismini kullanan 62.140 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Eyüp ismini kullanan 16.102 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Eyüp ismini kullanan 2.643 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Eyüp ismini kullanan 2.062 kişi bulunmaktadır.

Eyüp isminin Türkiye sıralaması

Eyüp en çok kullanılan 267. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 128. isimdir.

Eyüp ismini kullananların sayısı, son bir yılda 675 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Eyüp isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Eyüp isminin Harf Analizi

Kişiye Eyüp ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Eyüp İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Eyüp ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Eyüp isminin anlamını gözden geçirin!

Eyüp İsminin Numerolojisi

Eyüp isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
Y: yirmi sekiz
Ü: yirmi altı
P: yirmi
TOPLAM: 80

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap