Evren İsminin Anlamı

Evren  İsminin Anlamı

Son zamanlarda çocuğuna geleneksel isim yerine modern isim koymak isteyen kişiler sıklıkla modern isim araştırması gerçekleştirmektedir. Modern isimler arasında oldukça fazla tercih edilen isimlerden biri de Evren ismi olmaktadır. Evren ismini ilk kez duyan ya da çocuğuna koymak istediği için anlamını merak eden kişiler Evren isminin anlamı nedir? Sorusunu gündeme getirmektedir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Evren isminin pek çok anlama geldiği görülmektedir. Bu anlamlar arasında ilk sırada hicaza gidip haç törenine katılmış olan kişi, ikinci sırada büyük inanç, üçüncü sırada ejderha, dördüncü sırada dünya, beşinci sırada yüce, altıncı sırada yaşanılan masat, yedinci sırada ejder, sekizinci sırada boylu poslu, dokuzuncu sırada yakışıklı, onuncu sırada yiğit adamları yer almaktadır.

Türkçe kökenli bir isim olması sebebiyle bu isim hakkında en çok merak edilen sorulardan bir diğeri ise Evren ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusudur. Uzmanların gerçekleştirmiş olduğu açıklamalara göre Evren ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmeyen isimler arasında yer almaktadır. Ancak bu isim anlamı güzel olması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih edilen isimlerden biridir. Çocuklara verilmesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Evren ismi hakkında sıklıkla araştırılan sorulardan biri de Türkiye’de Evren isminde kaç kişi var? Sorusudur. Genel bir değerlendirme yapıldığında ve 2022 yılının isim istatistikleri incelendiğinde Türkiye’de 15.300 kişinin sahip olduğu görülebilmektedir. Bu kişilerden 3788 tanesi İstanbul’da, 1256 tanesi Ankara’da, 1389 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. Geriye kalan kişilerin ise Türkiye’nin 81 ilinde ikamet ettiği bilinmektedir. Türkiye’de paylaşılmış olan isim istatistiklerine bakıldığında elde edilebilecek olan bir diğer bilgi ise Evren isminin Türkiye sıralaması olmaktadır. Evren isminin Türkiye’de en çok tercih edilen isimler arasında 57. sırada, Türkiye’de en çok tercih edilen erkek isimleri arasında ise 384. sırada yer aldığı bilinmektedir. Son bir yılda pek çok kişinin çocuğuna Evren ismini vermesi sebebiyle bu ismin tercih edilmesinde artış gözlemlenmiştir.

İsim seçimi gerçekleştirmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de Evren isminin olumsuz yönleri olmalıdır. Bu yönler araştırılmalı ve olumsuz yönler olumlu yönlerden daha fazla ise Evren ismi çocuklara verilmelidir.

Evren isminin olumlu yönleri arasında dışa dönüklük, enerji, mertlik, yaratıcılık, engel tanımamak, iş bitirme özelliği, eğlenceyi sevme, sıcaklık ve iddia yer almaktadır. Tüm bunların aksine Evren isminin olumsuz yönleri arasında ise tutuculuk, sahiplenicilik, alınganlık ve hassasiyet bulunmaktadır. Bu özellikler göz önünde bulundurulmalı ve gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra Evren isminin çocuklara verilip verilmeyeceğine karar verilmelidir.

Bazı ebeveynler çocuklarına isim seçimi gerçekleştirirken çocuklarının birbiriyle uyumlu isimlere sahip olmasını istemektedir. Bu nedenle pek çok ebeveynin Evren ismi ile uyumlu isimler arayışı içerisinde olduğu görülür. Sizler de Evren ismi ile uyumlu isim arayış içerisindeyseniz aşağıda yer alan listeden birisini seçebilir ve çocuğunuza verebilirsiniz. Listede yer alan tüm isimler güzel anlamlı ve caizdir. Bu nedenle aşağıda yer alan isimlerin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığı söylenmektedir. Caiz ve anlamı güzel bir isim arayışı içerisindeyseniz bu isimler arasında bir tercih yapabilirsiniz.

Enver, Evrensel, Çevren, Evrenata, Evre, Evrim, Evran, Evrimer, Eren, Alperen, Seren, İmren, Zeren, Aren, Diren, Evsen, Evcimen, Evirgen, Erkan, Emirhan, Ercan, Engin, Erhan, Emin, Ersin, Evrim, Evra, Erva,  Evro, Ceren, Gülseren, Yaren, Beren, Gülderen, Evşen, Evecen, Ecrin, Esin, Elvan, Evin, Ekin isimleri Evren ismi ile benzerlik gösteren isimler arasında yer almaktadır.

evren-isminin-anlami-80209
Evren İsminin Anlamı

Evren isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 11 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Sevimli, hoş
 • 2 – Hicaz’A Gidip Hac Törenine Katılan
 • 3 – Büyük Yılan, Ejderha.
 • 4 – Felek, zaman
 • 5 – Yaşanılan Vasat.
 • 6 – Yüce, , ulu
 • 7 – Dünya, kainat
 • 8 – Gök varlıklarının tümü, kâinat.
 • 9 – Ejder, ejderha
 • 10 – Boylu boslu, yakışıklı.
 • 11 – Yiğit, kahraman

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Evren ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Evren ismini kullanan 15.300 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Evren ismini kullanan 3.788 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Evren ismini kullanan 1.256 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Evren ismini kullanan 1.389 kişi bulunmaktadır.

Evren isminin Türkiye sıralaması

Evren en çok kullanılan 857. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 384. isimdir.

Evren ismini kullananların sayısı, son bir yılda 124 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Evren isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Evren isminin Harf Analizi

Kişiye Evren ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Evren İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Evren ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Evren isminin anlamını gözden geçirin!

Evren İsminin Numerolojisi

Evren isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
V: yirmi yedi
R: yirmi bir
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap