Evliya İsminin Anlamı

Evliya İsminin Anlamı Nedir?

Bütün dünyada isimler ve ne manalara geldikleri birçok kişi tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu araştırmaları özellikle yeni anne ve baba olacak bireyler gerçekleştirmektedir, çünkü isimler ve ne anlamlara geldikleri anne ve baba adaylarını çok yakından ilgilendiren bir konu oldukları bilinmektedir. belirttiğimiz bu konular ışığında Evliya isminin anlamı nedir, diye merak ediliyorsa, bu yazımızda sizler için inceledik.

Evliya isminin birçok anlamı olduğunu belirtmekte fayda var. Buna göre Evliya denildiğinde ilk akla gelenler ise; hep yenen tarafta olan, karşıdaki bireyi ezip geçen, iyi işlerde bulunan, Allah’ın yolu için elinden gelen her şeyi gerçekleştiren ve Allah’ın dinini dünya üzerinde korumak ile yükümlü kimse olduğu belirtilmektedir. Bunun dışında peygamberlerden ve şehit bireylerden sonra cenneti hak eden kişi olduğu da söylenilmektedir.

Söz konusu Evliya ismi genellikle erkek bireylere verilmektedir ve bunun yanı sıra Arapça kökenli olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda Kuran’ı Kerim’de de Evliya ismine rastlanılmaktadır. Bunun dışında söz konusu Evliya isminin TDK’deki anlamına değinecek olursak; veli isminin ya da kelimesinin çoğul hali olarak da bilindiği ve Allah’ın dostları, Allah’ın en yakını ve ermiş gibi anlamlara geldiği belirtilmektedir.

Ülkemizde evliya isminin kullanım sıklığına bakıldığında 776 kişide olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Evliya isminin sık kullanılan isimler arasında 3165. sırada, erkek isimleri arasında kullanım sıklığına bakıldığında 1545. sırada ve bir yıl içerisindeki kullanımının ise 11 kişi artış gösterdiği kayıtlara geçilmiştir.

Bu bilgilerin yanı sıra Evliya isminin analizine değinecek olursak; çekim gücü kuvvetli, kendine bakan ve sempatik kişiler olduğu belirtilmektedir. Ayrıca herkesin beğenisini toplayan kişiler de olmalarının yanı sıra söz konusu bu bireyler ile de muhabbet etmek oldukça keyif vericidir. Tüm bunların yanında Evliya ismini taşıyan kişilerin bazı zamanlarında karar verememe ve çok konuşmama gibi tavırları da olabilmektedir.

Olumlu yönlerine bakılacak olunursa; oldukça sosyal ve aktif, yeni insanlar tanımayı seven, macera peşinde koşan, yardımsever ve güleç insanlardır.

Olumsuz yönlerine bakılacak olunursa; kolay pes etmeyen, kırılgan, ufak şeylerden tüy kapacak şekilde şüpheci ve fazla duygusal oldukları belirtilmektedir.

Fiziksel özelliklerine de değinecek olursak; açık alınlı ve yüzlü, oldukça iri gözlü, ince yapıda olmayan ve oldukça sık yapıda olan saçlara sahip oldukları belirtilmektedir.

Tüm bunların yanında bireylerin merak ettiği konulardan birisi de isimlerin kişilik analizidir. Evliya isminin kişilik analizine de değinecek olursak; konuşurken yapmacık olmayan, samimi, eğlence düşkünü, duygularına önem veren, ilişki kurarken oldukça ince eleyip sık dokuyan, karşıdaki insana ilgisini son derece gösteren bireyler oldukları söylenilmektedir.

İsimler hakkındaki önemli bir diğer konu ise harf analizidir. Evliya isminin harf analizine bakılacak olunursa; E; hep mücadeleci olan, V; dışarıyı çok önemsemeyen, L; sanata karşı ilgili, İ; duygusal, Y; her zaman yaşadığı olaylardan çıkarımlar yapan, A; oldukça enerji yüklü olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Bazı bireyler isimlere benzeyen isimleri de araştırmaktadır. Evliya ismine benzer isimler ise şu şekildedir; Enbiya, Embiya, Evla, Övliya, Riya, Aliya.

Anne-babalar çocuklarına isim verirken isimleri her yönüyle değerlendirirler. Evliya ismi caiz mi diye bakıldığında herhangi bir sorun teşkil etmediği belirtilmektedir.

Bunun yanı sıra Evliya ismine sahip olan ünlülere bakıldığında akla ilk gelen gezgin Evliya Çelebi olmaktadır, fakat söz konusu Evliya ismi herhangi bir dizi-film içerisinde karakterlere verilmemiştir.

evliya-isminin-anlami-91225
Evliya İsminin Anlamı

Evliya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ezmek Eylemini Yaptı, Ezip Geçti, Yendi
  • 2 – Allahın Dostları.
  • 3 – İman Edip Salih Amel İşleyenler.
  • 4 – Allah Yolunda Mallan Ve Canlarıyla Cihad Edenler.
  • 5 – Allahın Emaneti Olan Dinini Ve Hükümlerini Yeryüzünde Tevelli Ederek Korumaya Çalışanlar.
  • 6 – Koruyanlar, himaye edenler.
  • 7 – Allah’a yakın olanlar.
  • 8 – Erenler, ermişler, veliler
  • 9 – Dostlar.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: evliya:
Kuran ‘da geçiyor.

Evliya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Evliya ismini kullanan 776 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Evliya ismini kullanan 72 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Evliya ismini kullanan 49 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Evliya ismini kullanan 21 kişi bulunmaktadır.

Evliya isminin Türkiye sıralaması

Evliya en çok kullanılan 3165. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1545. isimdir.

Evliya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 11 kişi artmıştır.

Evliya isminin Harf Analizi

Kişiye Evliya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Evliya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Evliya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Evliya isminin anlamını gözden geçirin!

Evliya İsminin Numerolojisi

Evliya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
V: yirmi yedi
L: on beş
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap