Ev Yapımı Sucuk Nasıl Yapılır?

ev-yapimi-sucuk-nasil-yapilir-96617

Ev Yapımı Sucuk Nasıl Yapılır? Son dönemlerde et ve et ürünleri hakkında çıkan söylentiler hepimizi derinden etkilemeye başladı. İçeriğinde ne eti kullanıldığı..

Son dönemlerde et ve et ürünleri hakkında çıkan söylentiler hepimizi derinden etkilemeye başladı. İçeriğinde ne eti kullanıldığı, et dışında ne gibi ürünler tercih edildiği bilinmeyen markaların farklı fiyat politikalarıyla satışa çıkardığı sucuklar sağlık açısından korkutuyor. Günümüzde ev yapımı sucuk hakkında çok bilgi sahibi olmadığımız aşikâr. Oysa içerisinde kıyma bulunan bir et ürünü olması evde sucuk yapmak için bize fazlasıyla imkân sağlıyor.

Ev yapımı sucuk tarifi için birçok farklı kaynaktan bilgi edinebileceğiniz gibi bunu farklı özelliklerde kendi damak zevkinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Bir sucuğun tat anlamında isteneni verebilmesi baharatlarla mümkün olur. Doğal olarak taze çekilmiş kıymayla beraber baharatlarını ayarlamanız evde kıyma yapımı için hazırlıklarınızı tamamlama noktasına gelecektir.

En merak edilen detay ise dış katman iken bunun koruyucu sıfatıdır. Kurutulduktan sonra şişirme metoduyla o hale gelen koyun bağırsağından yararlanılarak evde sucuk yaptıktan sonra sizde işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uzun yıllardır faaliyet gösteren kasaplardan ise bu tip sakatat kökenli malzemeleri temin etmek sandığınızdan çok daha kolaydır. Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz, daha ucuza mal edilebilir ev yapımı kangal sucuk kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olmaya aday.

Kangal Sucuk Nedir?

Kangal sucuk birçok kişi tarafından favori olarak düşünülür. İsmine kangal denmesi ise yalnızca şeklinden ibaret bir yaklaşımdır. Günümüzde diğer et ürünlerinde aynı durumla karşılaşarak şekline, rengine ya da biçimine göre bir isimlendirme yapılabiliyor. En büyük yanılgı ise Kangal sucuğun farklı malzemelerden yapıldığını düşünmekten geçiyor. Baton sucuk aynı sucuk malzemesinin uzun olarak kaplanması, kangal sucuk ise yuvarlak şekle yakın bir yuvarlamayla kaplanmasına denir.

Doğal olarak ikisi arasında bir fark olmamasına karşılık kangal sucuk insanlarda daha cazip bir doku bırakır. Alışkanlıklar ve kangalın bizi çektiği bir algısal durum oluşmuştur. Bol baharatlı, tamamen doğal sucukların tat olarak tatmin edici olduğunu varsayarsak ev yapımı sucuk ile bu lezzetin maksimum noktasına erişme şansı yakalayabiliriz.

Evde Sucuk Yapmak Mümkün Mü?

Sucuk temel anlamda birçok eski insanın bildiği, tuz ve baharatlarla etin bozulmasını önleyenler tarafından bulunmuştur. Uzun vadeli bir et saklama süresi yakalayabilmek için sucuk yapımı gibi etler baharatlanır ve tuzlanırdı. Bu yüzden ister istemez dayanıklılığı artar ve dilediğiniz kadar bekletme özgürlüğüne sahip olursunuz.

Sucuk ise bunun sonradan türeyerek baharatlı et ürünlerini sevenlerin favorisi haline gelmiştir. Gerek sucuklu yumurta gerekse tek başına düşünüldüğünde Türk kahvaltısının en önemli parçaları arasında sayılmaktadır. Dolayısıyla uzun süredir kültürümüzde var olan bu durumu evde kendi imkânlarımız dahilinde uygulamak zannedildiği kadar zor değildir. Ev yapımı sucuk yapmak mümkün olmasının yanı sıra çok daha sağlıklı ve lezzetli olarak üretilebilir.

Evde Kangal Sucuk Yapımı

Evde sucuk yapmak için malzeme listesi belirli bir miktar için oluşturulmuştur. Daha fazla yapmak için malzeme miktarını aynı ölçüde arttırmanız yeterli olacaktır. Doğal ve yemeye doyamayacağınız kangal sucuk yalnızca sizin değil, tüm tadanların favorisi haline gelebilir.

Malzemeler

– 700 Gram Dana Kıyması (Yağsız)
– 250 Gram İç Yağ
– 50 Gram Tatlı Toz Biber
– 25 Gram Tuz
– 20 Gram Acı Toz Biber
– 2 Diş Rendelenmiş Sarımsak
– 5 Gram Karabiber
– 1 Tutam Kimyon
– Koyun Bağırsağı

Hazırlanışı

Alternatif olarak herkesi iç yağı tüketmeyi doğru bulmadığını bildiğimizden buna ek bir madde ekleyebiliriz. Eğer 250 gram iç yağ koymak istemiyorsanız kıymayı yağsız almamanız gerekecektir. 700 Gram dana kıyması yerine 1 kilogram yağlı dana kıyması kullanmanız hemen hemen denk gelecektir.

Öncelikle tercihinize bağlı olarak 700 gram yağsız kıyma ile iç yağı ya da 1 kilogram yağlı kıyma derin bir kabın içerisine koyulur.

Kapta yoğurma işlemi yapılacağından boyutlarının ona göre seçilmesi önemlidir.

Kıymanın içerisine sırasıyla tatlı ve acı toz biberler, karabiber, kimyon ve sarımsak eklenir.
Son olarak tuzu ilave edilerek yoğurma işlemine başlayabilirsiniz.

Ortalama olarak 15-20 dakika ara vermeden yoğurmanız ancak baharatların karışımını sağlayacaktır.
Böylece kıymanın her noktasında baharatlar eşit derecede olacağından lezzet yönünden sorun yaşanmaz.
Yoğurmanın ardından streç filmle yoğurduğunuz kıymayı güzelce sararak buzdolabına koyun.

24 saatlik dinlenme süresi olan kıyma buzdolabındayken bağırsakları suya yatırmanız önemli bir adım olacaktır.
Böylece içine daha kolay doldurabilirsiniz.

Süreç tamamlanıp buzdolabından çıkardığınızda özel olarak makinesiyle bağırsağın içerisine doldurma işlemini yapabilirsiniz.

Eğer makineniz yoksa elinizde bu doldurma işlemini tamamlayıp kangal şeklinde kıvırın.

Tamamıyla doldurma işlemini bitirdikten sonra kangal şeklinin her iki tarafını hava almayacak şekilde bağlamanız gerekecek.

Güneş ışığı almayan ve serin olan bir yere asarak ortalama 7 gün beklettikten sonra ev yapımı kangal sucuk yemeye hazır hale gelmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap