Ev Tadilatında Bilmeniz Gerekenler

Ev Tadilatında Bilmeniz Gerekenler  Özellikle yaşıyor olduğumuz şu son dönemde konut yapılaşmasında önemli bir dönüşüm ve gelişim dönemi yaşanıyor. Yeni moda akımı olarak şekillenmekte olan konut mimarisi birtakım tadilat çeşitleriyle şekillendirmekte ve değiştirilmektedir. Bu konut tadilatları ile gayet sade ve basit görünürlüğe sahip çok çeşitli binaların ve apartmanların iç ve dış mimarisinin şekillendirilir.

Bu bambaşka yapı ve görünürlükte bir mimari yapıya dönüştürülmesi bu dönem içerisinde oldukça basit bir süreçtir. Bu yenilenmiş haliyle mimari yapılar çok daha kullanışlı ve ilgi çekici hale geliyor. Çok daha kullanışlı duruma gelmesinden ve güzel görüntü oluşturuyor olmasından ötürü yapılarda tadilat uygulaması oldukça tercih edilen bir işlem sürecidir. 

İlk olarak evin içerisinde tadilat yapılacak alanın yetkili kişiler tarafından doğru bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Ve bu alan üzerinde çalışma yapılacağı için bu alana yoğunlaşılması büyük önem arz eder. Bu mevcut çalışma alanının doğru bir şekilde plan ve program dâhilinde farklı bir dönüşüm haline getirilmesi ve bunun içinde doğru malzemelerin kullanılması da ev içerisindeki tadilat sürecinde oldukça önemli ve etkili hususlardır. Bu yüzden de bu noktada doğru bir plan ve program oldukça büyük önem taşır. 

Doğru Ölçü Alımı Önemli!

Doğru Ölçü Alımı Önemli!

Ev içerisindeki doğru tadilat sürecinin ilk aşaması, tadilat yapılması gereken alanın doğru bir şekilde ölçülerinin alınması gerekir. Herhangi bir aksi durum yaşanmaması için sayılar alındığı esnada bu ölçü oranları bir yere not edilmelidir. Eğer gerekli görülürse alanın bir şekilde taslağı çizilerek bu alınan ölçüler taslak üzerine not edilmelidir. Eğer evin içerisinde ölçüm yapılmakta olan yer.  

Başka İçerik:  Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir ve Neden Yapılır?

Mutfak Tadilatı 

Mutfak dolapları gibi belirli noktalarda ise bu aşamada çok daha dikkatli ölçüm yapılması gerekmektedir. Eğer bu noktada ölçüler doğru alınmaz ise tadilat aşamasında ölçümlerdeki yanlışlık fark edilecek ve dekoratif açıdan da estetik durmayacaktır. Bu sebepten ötürü özellikle mutfak dolaplarının boyları, derinlikleri ve elbette yükseklikleri çok dikkatli bir şekilde ölçülüyor olmalıdır.

Bunun yanı sıra mutfak dolaplarının tavan ile arasındaki ölçüsünde dikkatli bir şekilde alınması gerekir. Doğru almak için zemin, 0 santimden itibaren ölçülüyor olmalıdır. Ayrıca bu alana yeni bir mutfak tezgâhı da yapılacaksa ölçü hususunda yine dikkatli davranılmalıdır. Çünkü sonrasında tezgâh doğru ölçülerde kesiliyor olmalıdır. Mutfak tadilatını bu şekilde özetlemek mümkündür.  

Banyo Tadilatı 

Banyo Tadilatı 

Banyo tadilatına geçmek gerekirse ev tadilatı içerisinde en uğraştırıcı ve sıkıntılı görülen yer banyo tadilatıdır. Bu noktada özellikle banyo içerisinde bulunan su tesisatlarına ve elektrik, doğalgaz gibi sistemlere de oldukça dikkat etmek gerekir. Çünkü bunlara dikkat edilmemesi durumunda olası bir kaza durumun yaşanması büyük bir ihtimaldir.

Banyoda alınması gereken tadilat ölçülerinin oldukça dikkatli bir şekilde yapılması, sonrasında kesilecek malzemelerin monte sürecinde sıkıntı yaşanmaması için önemli bir noktadır. Bu hususta özellikle klozet ve banyo lavabosu gibi yerler yuvarlak bir şekle sahip olduğu için buralarda ölçümlere biraz daha fazla dikkat edilmesi gerekir. 

Ev Tadilatında Malzeme Konusu 

Ev Tadilatında Malzeme Konusu 

Ev tadilatı yapılması esnasında yapılması gerekenleri yukarıda detaylı bir şekilde belirttikten sonra bir diğer önem arz eden konu ise ev tadilatında kullanılması gereken malzemeler noktasıdır. Ev tadilatı sürecinde tadilat noktalarına uygun malzemelerin seçilmesi, tadilat sonrasında bir başka zaman orada tekrar bir onarım, düzeltme işlemine gerek duyulmaması için çok önemlidir. 

Bütün bu sebeplerden ötürü tadilat yapılacak alanın iyi bir şekilde belirlenip ölçüldükten sonra bu ölçülere ve alanlara uygun bir şekilde malzeme seçilmesi çok büyük önem arz eder. Yukarıda bir taslak kroki ya da bir kâğıt üzerinde not alma işlemlerini tavsiye ettiğimiz gibi bu noktada kullanılması gereken malzemelerin de sonraki süreçlerde bir karışıklık yaşanmaması açısından not alınması çok önemlidir. Ürün seçimi noktasında her ne kadar tadilat alanı için uygun olup olmadığı kriteri göz önünde bulunduruluyor olsa da fiyat performans yani fiyatı ve kalitesi açısından da bir karşılaştırma söz konusu olmalıdır.

Başka İçerik:  Esnek Mesai Çalışanları İçin Çözüm Teklifleri

Bunun yanı sıra bir örnek vermek gerekirse, banyoda bir su tesisatı için gerekli olan borunun ölçüleri uzun ya da geniş olursa ya da düşük segmentte bir kalite tercih edilirse, sonraki süreçlerde de sıkıntı yaşanılması çok büyük bir ihtimaldir. Dolayısı ile bütün detaylarıyla birlikte tadilat sürecinde ölçüm alma ve sonrasında malzeme seçimi oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. 

Ev Tadilatında Boya Süreci 

Ev Tadilatında Boya Süreci 

Ev tadilat işlemi sürecinde önemle dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de tadilat için tercih edilecek olan boyadır. Boyanın kalite, doku, rengi ve diğer özellikleri itibarı ile evin tadilat amacına ve durumuna uygun olması gerekmektedir. Şayet bütün bunlara dikkat edilmeden bir boyama süreci gerçekleştirilirse boya daha sonra onarım için tekrarlanmak zorunda kalabilir. Yine diğer işlemlerde olduğu gibi boya sürecinde de boyanın rengi, kalitesi ve dokusu gibi birtakım bilgilerin tadilat esnasında not edilerek ona uygun bir şekilde temin edilmesi işlerinizi kolaylaştıracaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap