Eşler Arasında Huzuru, Muhabbeti Sağlayan Dualar Nelerdir? Çiftler için Nazara Karşı Dualar

esler-arasindaki-muhabbet-icin-dua-min

Eşler arasında bazen çeşitli konular nedeni ile muhabbet azalır ve eski sıcaklık kalmayabilir. Öyle ki bu huzur sağlanamazsa boşanma gibi kötü sonuçlarla da bitebilir. Aynı sohbeti, sıcaklığı tekrar yakalamak, çiftler arasındaki nazara karşı korunmak için dualara sarılmalıyız. Evlilikteki muhabbeti arttıran, huzuru yeniden sağlayan, nazardan koruyan duaları sizler için hazırladık.

Karı koca, evde bir sıkıntı yaşandığında sağduyulu olabilmelidir. Mutlaka adil olmalı, sevmediği bir konu bile olsa; saygıyı, sevgiyi, iyiliği bırakmamalıdır. Bunların hepsini kendi bünyesinden barındıran Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bizlerin idolü olmalıdır. O’nun yolundan gitmeli ve sünnet davranışları yerine getirmeliyiz.

Günümüzde, eşler arasındaki birbirine katlanma, nezaket, saygı ve sevgi azaldığı için boşanma sayılarındaki artışında sürekli yükseldiğini görüyoruz. Sebepler bazen çok ağır, affedilmez olsa da birçoğu karşılık konuşma, bazı şeyleri görmezden gelme ile çözülebilecek konulardır. Rabbimiz evliliği sever ama sona ermesinden hoşnut olmaz. Boşanmak dinimizce haram geçmese de mecburiyet yoksa iyi bir şey değildir ve Rabbimiz de istemez.

Eşler Arasındaki Soğukluk Nasıl Geçer? Aile İçi Huzur Nasıl Sağlanır?

Dinimiz hoşgörü ve kolaylaştırma dinidir. Kadınların ve erkeklerin de bu anlamda birbirine karşı anlayışlı olması dinimizin kurallarından biridir. Kimse dört dörtlük değildir, olamaz da, böyle birini bulmak yerine kusurların bazılarını görmezden gelmeliyiz. Her kulun yanlışı olabilir, böyle durumlarda eşimize karşı çok sert bir duruş sergilememek gerekiyor ki dinimiz de unu öneriyor.

Bununla ilgili bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: Kadın ki kaburga kemiğinden var edilmiştir. Sürekli sizleri hoş edecek davranışlar sergilemeyebilir. Zira siz kadından yararlanmayı diliyorsanız bu şekilde yararlanabilirsiniz. Eğer ki onu düzelteyim diye düşünürseniz kırarsınız ki bu da boşanma manası taşır.

Evde Huzurun, Neşenin Sağlanması için Okunabilecek Dualar

Karı, koca, çocuklar ve diğer aile fertlerinin neşeli, huzur dolu olabilmesi için taraflar birbirlerine saygıda kusur etmemeleri gerekir. Karı koca arasındaki birisi diğerine yanlış bir şekilde davrandıysa karşıdaki kişi sükûnetini korumalı, nezaketli bir şekilde davranmalı ve boşanmanın önüne geçmelidir.

Dünya üzerinden bütün evliliklere göz attığınızda her şey tıkırında olan evlilik görmek zordur. İyi, kötü, küçük, büyük birçok hatadan dolayı evin huzuru geçici olarak kaçabilir. Olay bu raddeye gelmeden evvel müdahale edilmeli, ateşe körükle gidilmemelidir. Bunun için edebileceğiniz bazı dualar ve bunların Arapça, Latince, Türkçe anlamlarını sizinle paylaşacağız.

Evde Tartışmamak için ve Tekrar Barışma için Okunacak Duanın Arapça Latince Okunuşu

“Bismillahirrahmanirrahim” “Allahümme elif beyne kulubina ve aslih zate beynina ve’hdina sübüle’sselami ve necnina mine’z-zulümati ile’n-nuri ve cennibe’l fevahişe ma zahare minha ve ma betane.”

Evde Tartışmamak için ve Tekrar Barışma için Okunacak Duanın Türkçe Meali Anlamı

Rabbim! Sen bu kulların kalplerini bir araya getir. Tekrar barışmamızı sağla ve bu kullarını kurtuluşa sevk et. Sen ki kulların karanlık günlerden ışık dolu günlere çıkar ve büyük hataların alenen olanından da saklısından da bizleri ırak tut.

Yüce Kitabımızda yer alan bazı ayetlerin abdest alındıktan sonra okunması önerilir. Üç veya yedi sefer yeterlidir.

41 sefer “Bismillahirrahmanirrahim. Ve elkaytü aleyke mehabbeten minni.” Zikrini tekrar etmek, karı koca arasındaki muhabbeti tekrar canlandırabilir.

Bir rivayette anlatıldığına göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’e öşyle denilmiştir: ALLAH’ın Resulü! Yüreğimde bir endişe, bir dert var, insanlardan uzak kalmayı istiyorum. Bunun üzerine ALLAH’un Resulü o kişiye bir dua tavsiyesinden bulunur ve böyle o dertten kurtulacağını söyler.

Korku ve Sıkıntıdan Kurtaran Duanın Arapça Latince Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim. Euzü bi kelimatillahi’t-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezati’ş-şeytani ve en yahdurun.

Korku ve Sıkıntıdan Kurtaran Duanın Türkçe Meali Anlamı

Rabbimin bu kuluna öfkelenmesinden, yarattıklarının kötü davranışlarından, iblisin vesveseleri ve bu kuluna kurduğu tuzaklardan Rabbimin tam kelamlarına iltica ederim.

Eşlerdeki Soğukluğu Gideren Dua ve Esma Zikirleri Nelerdir?

Eşler, kavga veya farklı tartışmalar sonrası eskisi gibi sıcak hissetmiyorlar ve birbirlerinden soğumaya başladılarsa; Ya Kaviyy ve Ya Vedud zikirlerini tekrar etmeleri gerekir. Karı koca arasındaki huzur ve neşenin tekrar gelebilmesi için, Yüce Kitabımızın kalbi olarak adlandırılan Yasini Şerif suresini okuduktan sonra, kavgalı ailelere dua etmek de makbuldür.

Günlük olarak Salaten Tefriciyeyi yüz sefer söylenirse ve aile için huzurun tekrar sağlanması dilenirse bu zikir etkili olabilir. Ayrıca, ailenin sürekli olarak korunması, huzurun kaçmaması için Ayetel Kürsü okunabilir, böylece eşler birbirlerine daha çok katlanabilir ve sinirlenmeyebilirler.

Eşlerin Soğukluğunu Gideren Dua

Eşlerin eski huzurunu sağlayabilmesi için Yüce Kitabımızda yer alan, Duhan Suresi 25. Ayette der ki: “Kem terakü min cennatin ve u’yün” yani Geride kaç bahçe, kaç çeşme bıraktılar? Bu ayetin Arapça Latince bölümünü 21 veya 71 sefer tekrar etmek eşler arasındaki öfkeyi dindirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap