Eskişehir İçin Detaylı Hava Durumu

eskisehir-hava-durumu

Eskişehir Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Eskişehir Hava Durumu Tahmini

Eskişehir için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

ESKISEHIR

Eskişehir için 5 Günlük Hava Tahmini

ESKISEHIR

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Eskişehir

Eskişehir bir diğer deyişle öğrenci cumhuriyeti olarak sükse yapmayı başarmıştır. Türkiye’nin yaşanılası kentler listesinde de en üst sıralarda kendisine yer bulabilen bir ilimizdir. İç Anadolu bölgesinde yer alan ve Ankara ile komşu olan şehir özellikle genç nüfusun yoğunluğuyla kendine ait bir sosyokültürel bir yapıya sahip olmayı başarıyor. 

Eskişehir nüfus olarak 888.828 kişilik bir popülasyona sahip. 2022’de yayınlanan verilere göre nüfusun 445.601’ini kadınlar, 443.227’sini ise erkekler oluşturuyor. Dolayısıyla Eskişehir’de kayıtlı olmayan öğrencilerle beraber bu sayının milyona ulaştığını ve hatta bazı kesimlerce milyonu aştığı da sık sık dile getiriliyor. Telefon alan kodu 0222 olan Eskişehir’in plaka kodu ise 26’dır. 

Eskişehir Coğrafi Konum

Coğrafi açıdan İç Anadolu bölgesinin en önemli şehir merkezlerinden birisi olarak konumlandırılabilir. Zira bölgenin kuzeybatısında yer alan, içerisinden akan Porsuk çayı ile karpostal havası yaratan bir şehir yapılanmasına sahiptir. Yine Porsuk barajı ile beraber Sakarya nehri üzerinde inşa edilmiş Gökçekaya barajı burada yer almaktadır. 

Konum açısından ise doğusunda Ankara ile komşudur. Bu şehir için çok önemli bir avantaj iken güneyinde hem Konya ile hem de Afyon ile sınırı bulunmaktadır. Şehrin batısında Kütahya ile olan sınırının yanı sıra kuzeybatıda Bilecik ile komşudur. Ayrıca kuzeyden de Bolu ile sınır komşusu olduğu için bölgenin tüm bağlantılarına sahiptir. 

Eskişehir’de Hava Koşulları

İklimsel açıdan değerlendirildiğinde Eskişehir diğer İç Anadolu bölgesi şehirlerinde de olduğu gibi karasal iklimin gözlemlendiği bir şehirdir. Burada kış aylarının sert ve soğuk geçmesi ve aynı zamanda kar yağışı gözlemlenmesi karasal iklimin en belirgin özelliklerindendir. Kış aylarının temel özellikleri bu şekildeyken yaz ayları ise yağışsız ve olabildiğince sıcak geçmektedir.

Yaz döneminde yağış miktarını ele aldığımız zaman dağlık bölgelerle şehir yerleşimlerini ayrı bir noktada değerlendirmek gerekebilir. Zira yağışlar dağlık kısımlarda çok uzun süreli olsa da şehir ve yerleşim noktalarında çok kısa süreli belli belirsiz yağışlar gözlemlenir. En yüksek ölçümlenen hava sıcaklığı 39.1 derece seviyelerinde seyrederken kış döneminde kaydedilmiş en düşük hava sıcaklığı ise -26.3’tür. 

Eskişehir Tarihi ve Kültürü 

Eskişehir tarihi ve kültürel anlamda Türkiye’nin günümüz toprakları arasında eşsiz bir tarihe sahiptir. Keza M.Ö 14.yüzyıla kadar dayanan ve Hititlerin merkez olarak aldığı devletin içerisine dahildir. Tabii ki Hititlerin ardından Frigler ve Lidyalılar Eskişehir’de uzunca süre kalmışlar, sayısız eser bırakarak günümüzde dahi kalıntılarına rastlamamıza olanak vermişlerdir. 

Daha sonrasında da Türklerin Anadolu’ya gelişiyle birlikte Selçuklular, Osmanlılar ve nihai olarak Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yer almıştır. Cam sanatları konusunda eşsiz bir kültürel mirası halen daha yaşatması cam işlemelerinin ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir. Yine lületaşı ve çamuru son derece meşhurdur. Sorkun çömleği ise tüm Türkiye’de bilinirliğe sahiptir.

Eskişehir Mutfağı

Eskişehir’de gezerken tüm Türkiye’de görüp yediğiniz yiyeceklerin çıkış noktasını keşfetmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Bunların başında da şüphesiz ki çi börek geliyor. Aynı şekilde yöresel yiyecekler arasında lezzetiyle öne çıkan ve gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken pek çok alternatif bulunmaktadır. Örneğin ağzı açık, arabaşı, pasa, haşhaşlı gözleme, düğün pilavı, bıt bıtı çorbası, çerkes sofrası, acı gıcı ve göbete bunlar arasında sayılabilir.

Tatlıya düşkün olanlar içinse özellikle met helvası damak tadınıza fazlasıyla uygun olacaktır. Bir diğer taraftan eşsiz geleneksel mutfağının bir parçası olarak harşıl denemenizi önerebiliriz. Yine geleneklerin yaşatıldığı, kültürel mirasın korunduğu ve üzerine koyularak günümüze kadar getirildiği lezzetlerin başında gelen bir yöresel yiyecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol