Eşkina Nedir?

Eşkina, gölge balığıgiller (Sciaenidae) ailesinden, boyu 70 cm kadar olabilen, sürü halinde yaşayan, otçul, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşayan yerel bir bal..

Eşkina, gölge balığıgiller (Sciaenidae) ailesinden, boyu 70 cm kadar olabilen, sürü halinde yaşayan, otçul, Akdeniz ve Karadeniz’de yaşayan yerel bir balık türüdür.

Halk arasındaki kaya levreği olarak adlandırılan eşkina balığı, çok faydalı bir balık türüdür.

Eşkinanın Faydaları Nelerdir?

Eşkina balığı, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir balık türüdür. İçerdiği başta bol miktarda fosfor olmak üzere iyot, demir, kalsiyum gibi mineraller ile A, D ve B vitaminleri bunun en büyük göstergesidir.
Eşkina, vücudun ihtiyaç duyduğu güç ve enerjiyi sağlar.
Zihinsel yorgunluklara karşı en iyi ve etkili çözümdür.
Eşkina, içeriğindeki demir sayesinde kansızlığı önler.
Cildi güzelleştirir ve cinsel gücü arttırır.
Barındırdığı kalsiyum sayesinde kemik ve iskelet sisteminin gelişmesine ve sağlamlaşmasına katkı sağlar. Bu özelliği sayesinde özellikle çocukların tüketimi için önerilmektedir.

Bu faydaların yanında eşkina balığının en önemli özelliği, kafasında bulunan taşların böbrek taşlarını eriterek yok etmesidir. Eşkinanın kafatasında iki adet taş bulunur. Bu taşlar limonla karıştırılarak içilirse böbrek taşları eritirler.

Bunun için iki farklı yöntem uygulanmaktadır:

Eşkina balığının kafasından çıkan iki adet taş havanda dövülür. Toz haline getirilen taşlar sıkılan 1 adet limon suyunun içine koyulur ve karıştırılır. Daha sonra bu karışımı için. ( Bu yöntem daha çok rahatsızlığın acil olması durumunda uygulanan bir yöntemdir. )

Eşkinanın kafasından çıkan taşlardan 8 –10 tanesi limon suyuna koyulur. Bir gün beklendikten sonra bu limon suyu içilir. Bu işlemden sonra eksilen kadar limon suyu ilave edilir. Taşlar bir süre sonra eriyecektir.

Eşkina balığının kafatasından çıkan taşlar ilaç sanayiinde de kullanılmaktadır. Böbrek taşı tedavisi için kullanılan ilaçların içeriğinde bu taşlardan bulunmaktadır.

Eşkina taşı ile böbrek taşını eritme yöntemi tamamen doğal bir yöntemdir. Ancak bu yöntem uygulandıktan sonra kesinlikle doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Çünkü böbrek taşı oluşum itibariyle farklı özellikler göstermektedir.

Böbrek taşlarının farklı farklı cinsleri vardır. Bu farklılıktan kaynaklı olarak eşkina taşı yöntemi bazı hastalarda işe yararken bazı hastalarda ise bir etki göstermeyecektir.

Tamamen doğal bir yöntem olduğundan cerrahi müdahale ile karşı karşıya olan kişilerin deneesinde kesinlikle yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap