Eşkina Balığı Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Eşkina Balığı, ızgara ve fırın yemeklerinde kullanılır. Böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye faydaları vardır. Aşrı tüketimin yan etkileri olabilir.

Eşkina Balığı

Yerli bir balık türü olarak bilinen Eşkina balığı belirli bir bölgede yaşam sürer. Bu nedenle de göç etme gibi bir durumu yoktur. Eşkina balığının bir değer adı da taş balığı olarak bilinmektedir. Bunu nedeni alnından çıkan ve boyutu 1-2 cm kadar olan taş nedeniyledir.

Karadeniz bölgesinde rastlanabilmektedir. Sürü halinde gezmeleri ile bilinen bir balık türüdür. Ülkemizde bakıldığında endüstriyel olarak avlanma yapılmayan bir balık türü olarak ön plana çıkmaktadır. Lezzeti ise birçok balığın önüne geçecek cinstendir. Hatta levrekten sonra ikinci sırada geldiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Eşkina balığı ortalama olarak 35-55 cm boylarında olabilen ve ağırlığı 400-500 gram arasında değişebilen bir balık türüdür. Genelde diplerde yaşadığı belirtilse de genelde 1-120 metre arası derinliklerde olduğu verilen bilgiler arasındadır.

Eşkina Balığı Nasıl Saklanır?

Hemen hemen her balık türünde olduğu gibi eşkina balığı da taze olarak tüketimi önerilmektedir. Bu nedenle eşkina balığı nasıl saklanır olarak bakıldığında oda sıcaklığında daha çok2-3 saat kadar muhafaza edildiği bilinmektedir.

Aynı zamanda eğer donuk olarak tüketilmek isteniyorsa bunun için buzdolabı kullanılacaksa 2-3 gün kadar bir muhafaza sağlanabilmektedir.

Eğer derin dondurucuda saklanacaksa bunun içinde yaklaşık olarak 2-3 hafta kadar saklama yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra endüstriyel bir derin dondurucuda saklanacaksa 3-4 aylık bir saklama olabilmektedir.

Eşkina Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Eşkina balığı yemeklerde nasıl kullanılır şeklinde bir arama yapıldığı zaman genellikle karşınıza çıkan türü buğulama ya da tavada olan şekli ile karşımıza çıkmaktadır. Fakat yaygın olarak kullanılan başka bir şekli de ızgarada yapılabilir olanıdır. Farklı bir lezzet olarak kaşımıza çıkmaktadır.

Eşkina balığı ızgara yapılmasının yanında bazı salatalarda da kullanımı görülmektedir. Her ne kadar çok bilinen bir balık türü olmasa da birçok kullanım alanı olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Eşkina Balığının Faydaları Nelerdir?

Eşkina balığı diğer tüm balık çeşitleri gibi birçok vitamin ve mineral açısından zengindir. Bunların başında gelenlerden fosfor ve Omega-3 insan vücudu için çok faydalıdır. Bu açıdan bakınca da eşkina balığının faydaları çok fazla dikkat çekici olmaktadır.

·       İçeriğinde çok ciddi derecede protein içermektedir. Bu da hücre ve doku yenilenmesi sağlayarak, vücutta gereksinim duyulan enerjinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

·       Omega-3’ün insan vücudu üzerindeki etkileri göz önüne alındığında düzenli bir şekilde tüketilmesi zihinsel olarak rahatlama sağlamaktadır. Zihinde oluşan yorgunluğu ortadan kaldırmaktadır.

·       Aynı zamanda kansızlık ile savaşan bireyler için birebir olumlu etki yaratmaktadır. İçinde bulunan demir kansızlık ve buna bağlı olarak gelişim gösteren hastalıklar açısından barikat oluşturmaktadır.

·       Kalsiyum içermesinden dolayı kemik hastalıklarının önüne geçmekte ve kemikleri güçlendirmektedir. Bu nedenle de özellikle gelişme çağındaki çocukların düzenli olarak tüketmesi önerilmektedir.

·       Herhangi bir şekilde bilimsel olarak kanıtlanmasa bile ilk başta bahsedilen eşkina balığının alnında yer alan taşların kaynatılması ve limon eklenerek demlenmesi böbrek taşlarının giderildiği verilen bilgiler arasındadır.

·       Kan basıncını dengelemesi nedeniyle özellikle kolesterolün düşürülmesini ve kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır. Böylelikle yüksek tansiyon hastalarının da şikayetlerini en aza indirgemektedir.

·       İleri yaş hastalıklarından olan Alzheimer hastalığına yakalanma riskine karşı korumaktadır. Beyin ve zihin sağlığı açısından oldukça etkili bir besin maddesidir.

·       Güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu nedenle de her türlü kanser hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Eğer var olan bir kanser oluşumu varsa da bunun yayılımını engellemektedir.

Eşkina Balığı Nelere İyi Gelir?

Eşkina balığı nelere iyi gelir diye sorgulandığında içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde vücutta oluşacak olan birçok hastalığın önüne geçmektedir. Bir hastalık olgusu varsa ilerlemesini durdurmaktadır. Sağladığı enerji ile birlikte halsizlik ve yorgunluk gibi depresyon belirtilerinin önüne geçmektedir.

Aynı zamanda böbrek taşlarının oluşumun engellemesi açısından da adından sıkça söz ettirmektedir.

Alın bölgesinde oluşan taş benzeri yapıların alınıp temizlenmesi ile işlem yapılmaktadır. Parçalanan ve sonrasında da kaynatılarak içine eklenecek limon suyu sayesinde böbrek taşı oluşumunu engellemekte ve var olan taşlar içinde kurtulmanızı sağlamaktadır.

Eşkina Balığının İçindeki Vitaminler Nedir?

İçinde bulundurduğu fosfor ve omega-3’ün dışında Kalsiyum, iyot ve demir minerallerini de bulundurmaktadır.

Eşkina balığının içinde bulunan vitaminler arasında da A, D, B2, B3 ve B12 bulunmaktadır. Bütün bu vitamin ve minerallere bakıldığında bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile birlikte hastalıklara yakalanma oranını düşürmektedir.

Eşkina Balığının Kalorisi

Eşkina balığının kalorisi hesaplanmak istendiğinde 100 gram eşkina balığı ortalama olarak 221 kalori olarak belirtilmiştir.

İçermiş olduğu protein miktarı açısından da hemen hemen levrek ile eşdeğer konumdadır. Lezzet olarak farklı bir lezzete sahiptir. Yüksek oranda içerdiği potasyum ve fosfor ile birlikte besin değeri çok yüksek olan bir balık türüdür.

Eşkina Balığının Zararları Nelerdir?

Eşkina balığının zararları arasında sayılabileceklerin en başında doğru muhafaza edilmediğinde gerçekleşecek olan zehirlenme vakaları gelmektedir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller göz önüne alındığında bunlara karşı bir alerjiniz varsa ciddi cilt problemleri yaratabilmektedir.

Özellikle deride kaşınma, kabarma ya da döküntüler oluştuğunda bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Aynı şekilde aşırı tüketim sağlanması durumunda da zararlar verebilmektedir.

Böbrek taşına iyi geldiği söylenen ve eşkina balığı taşı olarak bilinen taşların hiçbir bilimsel niteliği olmadığından bir uzmana danışılmadan kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde başka sağlık problemleri ortaya çıkarabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap