Esila İsminin Anlamı

Esila İsminin Anlamı 

Kız çocuklarına isim arayışında olan kişilerin sıklıkla araştırdıkları isimlerden bir tanesi de Esila ismidir. Bu isimle ilgili olarak öncelikle Esila isminin anlamı nedir, sorusu araştırılmaktadır. Bu sorunun birden çok anlamı bulunabilmektedir. Araştırma yapıldığında görülmektedir ki Esila isminin anlamı ilk olarak yel gibi esen kimse olarak açıklanmaktadır.

Bunun yanı sıra bu ismin dini anlamda da oldukça güzel ve hayırlı anlamları bulunmaktadır. Esila ismini araştıran kişilerin öncelikle Esila ismi Kur’an’da geçer mi, aramasını gerçekleştirdikleri görülmektedir. 

Esila ismi Kur’an’da da geçen, oldukça hayırlı ve güzel manalara eş düşen bir isimdir. Bu ismin öncelikli anlamı olarak  ”zeval vaktinden gurup vaktine” yorumu getirilmektedir. Kuran-ı Kerim içerisinde, İnsan Suresi 2. ayette Esila ismine rastlamak mümkün olmaktadır. Bu ismin Kur’an’da geçiyor olması onun hayrını arttırıcı bir etken olarak görülmektedir. Bu sebeple Esila ismi sıklıkla kız çocuklarına verilmek üzere tercih edilmektedir. 

Esila ismine sahip kişilerin son derece hayırlı ve iyi insanlar oldukları düşünülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin yumuşak huylu, mizacı son derece düzgün, güler yüzlü, neşeli kişiler oldukları görülmektedir. Esila ismi, Kuran’da da geçen ve dini boyutta oldukça önemli anlamlar barındıran bir isimdir. Genel bir inceleme yapıldığında Esila isminin karakteristik özellikleri için de son derece hayırlı yorumlar getirilmektedir. 

Esila isminin Türk kültürü içerisinde kendisine büyük bir yer bulduğu görülmektedir. Ülke içerisinde son derece popüler olan Esila ismini, 25 binin üstünde kişi kullanmaktadır. Bu ismin en sık kullanıldığı bölge 5 binin üstündeki kişi sayısıyla İstanbul’dur. Detaylı bir inceleme yapıldığında hem dini sebepler hem de kültürel ögeler sayesinde Esila isminin Türk kültüründeki yeri için oldukça geniş demek mümkündür. 

Esila isminin anlamları araştırılırken dikkat edilen bir diğer nokta da Esila isminin harf analizi konusudur. Bu ismin harfleri analiz edildiğinde E harfinin mücadele etmeyi, S harfinin hayalperest bir kişiliği, İ harfinin hassasiyeti, L harfinin sanatsal ruhu, A harfinin ise canlılığı, atılganlığı temsil ettiği görülür.

Esila isminin olumlu yanlarının yanı sıra olumsuz anlamları da bulunmaktadır. Bu bağlamda Esila isminin olumsuz yanları arasında aşırı kontrolcülük, çekingenlik, duygusallıktan uzaklık ve kendini kısıtlama yer almaktadır. Bu isme sahip kişilerin kendilerinin kontrol ederken de abartıya kaçmaması gerekmektedir. Duygularına set çekmeye meyilli olan Esila ismindeki kişilerin, aşırı durgunlaşmamaya ve kendilerini duygusal anlamda aşırı derecede sıkmamaya çalışmaları gereklidir. 

Karakter özelliklerinin yanı sıra çocuklara koyulan isimlerin fiziksel etkileri de bulunmaktadır. Bu doğrultuda Esila isminin fiziksel özellikleri incelendiğinde; bu isme sahip kişilerin oval yüzlü, ince parmaklı, uzun boyunlu, küçük gözlü ve kısık bakışlı oldukları görülmektedir. Esila ismine sahip kişilerin bu özelliklerden tanınması mümkün olmaktadır.

Esila isminin uğurlu rengi ise beyaz olarak belirlenmiştir. Bu isimdeki kişilerin beyaz renge yakın olmaları onlar için uğur getirecektir. Aynı zamanda Esila isminin uğurlu sayısı da 3 olarak belirlenmiştir. Bu sayının kaderlerine sıklıkla sirayet edeceği de getirilen yorumlar arasında yer almaktadır. Esila ismindeki kişilerin bu sebeple hayatlarında beyaz renge ve 3 sayısına yakın bir şekilde hayat sürdürdükleri görülmektedir.

Numerolojiye ilgi duyan kişilerin Esila isminin numerolojisi hakkında da sıklıkla araştırma yaptıkları görülmektedir. Bu ismin içerisindeki harflerin toplamında 56 sayısına ulaşılmaktadır. Bu sayı üzerinden Esila ismindeki kişilerin karakteristik özelliklerine dair fikir sahibi olmak mümkün olmaktadır. Bu sayıya ek olarak doğum tarihinin de eklenmesi kişilerin hayatında yaşayacakları olaylara dair bir öngörü sahibi olunmasını mümkün kılmaktadır. 

esila-isminin-anlami-1407
Esila İsminin Anlamı

Esila isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Esen Yel Gibi Kimse
  • 2 – Aslı Kedbanu – Vekilharç Kadın (Evi Çekip Çeviren)
  • 3 – Akşam vakit.
  • 4 – Esila kuran da geçen arapça bir kelimedir ve geçtiği yer ile anlamı şöyledir:“vezkur isme Rabbike bukreten ve esîla – Rabbinin adını sabah akşam an.” buyurulmaktadır. Burada geçen “bukra” Arapça’da sabah demektir. “esila” ise zeval vaktinden gurup vaktine kadar demektir. Bu, öğle namazı ile ikindi namazını kapsar. Ondan sonraki “Geceleyin ona secde et” buyurulmaktadır. Yani gurûb’tan başlayarak gece vaktinde secde etmesi istenmektedir. Bu da akşam ve yatsı namazını kapsar. Hemen peşinde de “Onu geceleri uzun uzun tesbih edin” denilmiştir. Bundan da teheccüt namazına atıfta bulunulmuştur. (İnsan suresi 2
  • 5 – ayet)

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Esila ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Esila ismini kullanan 25.688 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Esila ismini kullanan 5.019 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Esila ismini kullanan 1.916 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Esila ismini kullanan 1.432 kişi bulunmaktadır.

Esila isminin Türkiye sıralaması

Esila en çok kullanılan 610. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 315. isimdir.

Esila ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.555 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Esila isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Esila isminin Harf Analizi

Kişiye Esila ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Esila İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Esila ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Esila isminin anlamını gözden geçirin!

Esila İsminin Numerolojisi

Esila isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
S: yirmi iki
İ: on iki
L: on beş
A: bir
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap