Ernesto Che Guevara Sözleri

Ernesto Che Guevara Sözleri

Ernesto Che Guevara Sözleri Dünya tarihinde gelmiş geçmiş en önemli devrimci isimlerden birisi de Ernesto Che Guevara’dır. İnsan yaşamına ve insanın kendisine farklı bir pencereden bakmayı başarabilen Guevara, çıkarımları ile insanlığa sayısız ünlü sözler kazandırmıştır. Ünlü ve önemli bir isim olan Ernesto Che Guevara sözleri, geniş bir kitleye ulaşmayı başarmışken aynı zamanda insanların düşünce dünyalarında da etkisini büyük oranda sürdüren sözlerdir. Günümüzde bu sözler dünya genelinde birçok insan tarafından incelenen ve araştırılan sözlerdir.

Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin’de doğmuştur. Eh Che veya Che Guevara olarak bilinmekle birlikte Marksist – Leninsist bir siyasetçi kimliğine sahiptir. Dünya genelinde sosyalist bir devrimci olarak tanınsa da aslında Küba gerillaları arasında Eternasyonalist gerillalardan birisidir. Yapmış olduğu devrimlerle dünyada büyük ses getirmiştir. Yaşadıkları sonrasında Gerilla Savaşı, Motosiklet Günlükleri, Bolivya Günlüğü gibi eserler kaleme almıştır. 1967 senesinde ise Bolivya’da yaşamını sürdürürken hayata gözlerini yummuştur.

Che Guevara, hayatı boyunca yaptığı devrimler sonucunda insanlığa derin manalar barındıran sözler kazandırmıştır. Bu sözlerin her birisi ince anlamlar taşıyan ve dolayısıyla da üzerinde düşünülmesi gereken sözlerdir.

Ernesto Che Guevara Sözleri

Ernesto Che Guevara Sözleri

Gerçekçi ol, imkânsızı iste…

Saklayacak bir şeyin yoksa korkacak bir şeyin de yok demektir…

Gerçek devrimciyi yöneten büyük aşk duygularıdır.

Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler…

Düşmanın yoksa hayatta hiç başarılı olamadın demektir…

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir…

Savaşan, kaybedebilir. Savaşmayan, çoktan kaybetmiştir.

Hayatta öyle seçimler yap ki; kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.

Bana güç veren zaferlerim değil, yaşamdaki yenilgilerimdir.

Belki hiç bir şey yolunda gitmedi ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!

Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…

Arkamdan konuşmaya devam et çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin…

Bir devrimci başkasına atılan tokadı kendi yüzünde hissedendir…

İyilik yapmaya devam et. Karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın.

Tanrı beni dostlarımdan korusun. Düşmanlarımı kendi başıma yenebilirim…

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar. Rüzgâr ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar.

Dizlerimin üzerinde yaşamaktansa, ayaklarımın üzerinde ölmeyi tercih ederim…

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.

Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.

Kişi tek başına hareket ettiği sürece bütün hayatını en yüce ideale adama isteği bile hiçbir işe yaramaz…

Sevgili dediğin güzelliğiyle seni kendine âşık eden değil, sana kendin olabilme şansını verendir.

Aslanların sessiz kaldığı yerlerde, kuşlar kartallar volta atar; ama bilmezler ki aslan o sessizliği bozarsa, kıyamet kopar.

Bir yalan, hangi amaç için söylenmiş olursa olsun, her zaman, en kötü gerçekten daha kötüdür.

İnsanda en büyük hata: Karşıdaki insana gereğinden fazla değer vermek değil, kendine hak ettiğinden daha az değer vermektir.

Eğer bir gün beni başım eğik görürsen, bil ki başım; yere düşmüş birini kaldırmak için eğilmiştir.

Yoksula gülmedim, zenginliğe özenmedim, faşistleri sevmedim, ezilenleri dövmedim, ben devrimci doğdum, devrimci öleceğim…

En kolayıdır kaybetmek, mesele kazanmak için uğraşmakta. Savaşmadan esir olacağına, savaşarak ölmeli insan aslında.

Çoğu bana maceracı diyecek, evet öyleyim. Ama farklı bir türden… İnançlarını doğrulamak uğruna, postunu tehlikeye atan türden.

İki şeye hakkım var: Özgürlük ve ölüm. Birine sahip olamazsam ötekini isterim, çünkü kimse beni canlı tutsak edemez.

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar…

Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın. Ölmeden önce, katiline…

Dünyanın neresinde olursa olsun haksız yere birisinin suratına atılan tokadı kendi suratında hissetmeyen kişinin insanlığından şüphe ederim.

Ne kadar farklı olursa olsun sana ait olmayana tenezzül etme ve ne kadar basit olursa olsun senin olandan asla vazgeçme.

Ben Ernesto’ydum sadece Ernesto siz de sadece bir şey olarak var olursunuz. Che olmayı kendim istedim sizde inanırsanız olursunuz inanırsanız.

Kaybetmekten korkma bir şeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin.

Ölüm seni yanıltmasın. Bir düşün yaşayanları. Alnını korkusuzca kaldır. Kimin yanındasın ve yerin neresi. Ve senin en çaresiz anında tek silahın nedir?

Savcı: El Salvador’da ne yapıyordun? Che: Tenimi bronzlaştırıyordum. Savcı: Peki binayı neden havaya uçurdun? Che: Güneşimi kapatıyordu.

Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin. Savaş sloganlarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimize ağıt yakacaklarsa ölüm hoş geldi safa geldi.

En önemlisi, kabiliyetinizi koruyabilmeniz, dünyanın neresinde olursa olsun her haksızlığı kendinize karşı yapılmış gibi hissetme kabiliyetinizi. Bu bir devrimcinin en önemli özelliğidir…

Gazeteci Lisa Howard: Bir devrimcinin sahip olduğu en önemli özellik nedir? Diye sorar röportaj sırasında. Che yanıtlar: AŞK. Bu yanıt çok şaşırtmış olmalı ki tekrar etmekten kendini alamaz genç kadın. Aşk? İnsanlık aşkı, doğruluk ve adalet aşkı… Bunları taşımıyorsa benliğinde, gerçek bir devrimci değildir o.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol